• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasdien į darbą girti ateina apie 10 tūkstančių lietuvių, rodo naujausias tyrimas. Pasirodo, kad geria daugiausiai net ne statybininkai, o žemės ūkyje ir paslaugų sektoriuje dirbantys žmonės. Jau keletą metų privalomai su alkotesteriu tikrinami transporto sektoriaus darbuotojai demonstruoja du kartus pagerėjusius rezultatus.

Kasdien į darbą girti ateina apie 10 tūkstančių lietuvių, rodo naujausias tyrimas. Pasirodo, kad geria daugiausiai net ne statybininkai, o žemės ūkyje ir paslaugų sektoriuje dirbantys žmonės. Jau keletą metų privalomai su alkotesteriu tikrinami transporto sektoriaus darbuotojai demonstruoja du kartus pagerėjusius rezultatus.

REKLAMA

Kasdien į darbą girti ateina apie 1 procentas visų dirbančiųjų. Tačiau išvertus į darbuotojų skaičių – situacija šokiruoja.

„Apie dešimt tūkstančių darbuotojų kiekvieną dieną. Tai skaičius atrodo pakankamai rimtas“, – teigia „Dirbkblaivus.lt“ vadovas Dainius Didžgalvis.

Ir geria dažniausiai ne statybininkai. Būtent statybose dėl griežtesnės darbuotojų kontrolės per pastaruosius kelerius metus girtų darbuotojų sumažėjo beveik du kartus. Blaiviausias sektorius – transporto ir logistikos, kur darbuotojai kasdien prieš sėsdami prie vairo tikrinami alkotesteriu.

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai raudona lemputė užsidega tiems, kurie dirba žemės ūkyje, miškininkystės sektoriuje. Taip pat paslaugų kaip atliekų arba aplinkos tvarkymas.

REKLAMA

„Tai nėra vien tik statybose, lygiai taip pat valstybiniame sektoriuje, lygiai taip pat ofise sėdintiems darbuotojams. Jie yra visur“, – sako „Dirbkblaivus.lt“ vadovas.

Tyrimo autoriai paaiškino ir kiek šiandien, po Joninių, į darbą atėjo girtų darbuotojų – apie 120 žmonių. Tiesa, tai tik tų įmonių rezultatai, kuriose darbuotojus kasdien priverstinai tikrina. Absoliuti dauguma įmonių ir įstaigų to apskritai nedaro.

REKLAMA
REKLAMA

Galim palyginti, kaip atrodo policijos ataskaitos, kai pagaunama 10-20 neblaivių vairuotojų – atrodo daug. O čia patyliukais, kiekvieną dieną, po 100 ar 150 neblaivių darbuotojų“, – sako D. Didžgalvis.

Galima būtų galvoti, jog darbuotojai šiandien tiesiog neišsiblaivė po ilgo Joninių šventimo. Tačiau pasirodo, kad tokie patys skaičiai buvo matomi ir prieš savaitę, ir prieš mėnesį.

Viena vertus, kas darosi pas tą žmogų šeimoje, iš kokios aplinkos jis atėjęs. Kita vertus, o kaip pats darbdavys elgiasi darbovietėje, ar imasi kažkokių prevencinių priemonių, kad alkoholiniai gėrimai ar kitos psichoaktyvios medžiagos nebūtų vartojamos“, – teigia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Gražina Belian.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo autoriai tikina, jog dažnai patys darbdaviai net nesusimąsto, kad jų darbuotojas į darbą atėjo girtas. Esą užtektų retkarčiais patikrinti šiukšliadėžes.

Darbdavys sako: pas mane tikrai niekas negeria, bet tik nesuprantu, ko jie neša tą butelių tarą pas mane į darbą išmest. Tai natūralu, jog jie neatneša taros, o ją suvartoja darbo vietoje“, – pasakoja D. Didžgalvis.

REKLAMA

Darbdaviai nesutinka, kad geria žmonės darbe daugiau.

Anksčiau toks buvo netgi vyriškumo įrodymas, giriasi: va iš vakaro tiek išgėriau, dar šiandien reikia išsipagirioti. Žinokit, kuo mažiau tokių lieka“, – sako darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.

Kontrolės departamentas turi ir kitą argumentą. Pagal statistiką – daugiausiai į darbą girti ateina jauni suaugusieji – 25-29 metų žmonės.

REKLAMA

Už alkoholio kontrolę atsakingas departamentas beda pirštu į įstaigų vadovus, kurie neretai patys toleruoja darbuotojų girtavimą. Neva tuose pačiuose biuruose, išgertuves skatina ir pats darbdavys. Arba dar blogiau – į išgėrusį darbuotoją visai nekreipia dėmesio ir leidžia jam toliau dirbti. 

„19 procentų kolegų pasisakė, kad tokiais atvejais jiems tenka dirbti žymiai daugiau, nes kolega arba buvo neblaivus darbe, arba išvis neatvyko į darbą. Nes 9 procentai pasisakė, kad dėl alkoholinių gėrimų gėrimo tiesiog neatvyko į darbą“, – kalba G. Belian.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie sumažėjusio ar padidėjusio alkoholio vartojimo tam tikruose ūkio sektoriuose, anot D. Arlausko, prisidėjo kultūriniai pokyčiai.

Aš manau, kad ne tie tikrinimai visgi suveikė, jeigu mes pažiūrėsime ilgesnį laiko tarpą įvyko kultūriniai pokyčiai. Dėl to, supraskime, kad tiek tame statybų sektoriuje, žmonės labai keičiasi, iš trečiųjų šalių atvažiuoja“, – sako D. Arlauskas

Specialistai stebi ir kitą tendenciją. Ne tik alkoholis ar tabakas populiarus tarp darbuotojų, didėja ir skaičius vartojančių narkotines medžiagas darbe.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Tikrint reikia visur ne tik transporto sektoriuje.
Seimas, gyditojai, statybininkai ir t.t
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų