Prieglaudoje „Penkta koja“ rytinis tvarkymosi metas, o nuotaikos ten niūrios – vienoje didžiausių Lietuvoje šunų globos įstaigų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba skelbia nustačiusi metų metais neištaisomus pažeidimus.
„Laikė visiškai netinkamomis sąlygomis. Tai yra narvuose, transportiniuose boksuose, kurie skirti tik laikinam gyvūnų laikymui, pavyzdžiui, pervežimui parodų metu, šunys stovėjo, narvai sukrauti keliais aukštais vienas ant kito, kai kurie šunys stovėjo ant grotuoto paviršiaus, pėdutės jų buvo žalojamos. Tie šunys laikomi taip pastoviam laikymui, visur nešvara, netvarka“, – kalba tarnybos inspektorė Diana Šutovienė.
„Atėjus 10 ten tikrai rasi labai labai daug šūdo, nes šuniukai kakoja ir daug“, – sako prieglaudos „Penkta koja“ vadovė Agnė Volockytė.
Prieglaudos vadovė sutinka tik su dalimi pažeidimų – šunų išties per daug. Bet sako, kai sulaukia pagalbos prašymo priglausti dar vieną šunelį – atsakyti negali.
„Jų yra tikrai per daug, ženkliai per daug, jų yra virš 300, bet mes nenorim jų tiek turėti. Yra tos vietos, kurios migdo gyvūnus, mes su tuo nesutinkam“, – aiškina A. Volockytė.
O tarnybos specialistai meta Linksmakalnyje veikiančiai prieglaudai rimtus kaltinimus.
„Šiuo metu prilyginta žiauriam elgesiui ir, panašu, kaip gelbėjant gyvūnus iš vienos negeros vietos sukišami į narvus ir laikomi tokiomis sąlygomis kaip koncentracijos stovykla“, – tvirtina D. Šutovienė.
„Mums būtų gerai tiek neturėt, nes mes neturim kabineto, neturim, kur pavalgyt, neturim, bet ar geriau tam šuniukui prabūt mėnesį laiko narvely ir rasti namus, ar dar 15 metų kabot ant grandinės prie tvarto kampo?“ – sako A. Volockytė.
Į pakaunę aplankyti keturkojų su sūnumi Tajumi atvykusi Justina nustėro išgirdusi kuo įtariama globos įstaiga.
„Tikrai ne, nieko panašaus, net nebūčiau pagalvojus, kad jie būtų tuo kaltinami. Viduj labai daug šuniukų, tai rankų tikrai reikia labai daug“, – kalba kaunietė Jutina.
Moteris pasakoja, ne pirmą kartą užsuka į šią prieglaudą, kad bent kiek pagelbėtų įstaigai.
„Atvežėm maisto, skanukų įvairių, pavedžiojam šuniukus, pasivaikštom“, – sako Justina.
„Mūsų veikla laikosi viso labo fizinių ir juridinių asmenų dėka, šiuo atveju, tarnybos tikslas, kad ta parama mažėtų, mažėtų ir mūsų natūraliai neliktų“, – tvirtina A. Volockytė.
Prieglaudos „Penkta koja“ likimas išties pakibo ant plauko – įstaigos darbuotojai turi kuo skubiau surasti naujus namus bent pusei augintinių. O tokių yra apie pusantro šimto.
„Laikinai draudžiama priimti naujus augintinius, tai reiškia, priimti į globą. Ir jie turi aktyviai ieškoti šeimininkų, kur tuos augintinius padėti. Duotas terminas iki balandžio 4 dienos“, – teigia D. Šutovienė.
Įstaigos vadovė tai vadina bandymu susidoroti, kuris esą tęsiasi ne pirmus metus.
„Kai inspektorius pasako, kad prieglaudom bus blogiau nei Ukrainai, tai mes jaučiamės kaip 90-ais, tik legali tarnyba, kuri gali dėti baudas, o tu arba gali kreiptis į teismą, arba sutikti, nes baudą sumokėti yra pigiau“, – sako A. Volockytė.
Jei per nurodytą terminą „Penkta koja“ neištaisys pažeidimų, maisto ir veterinarijos tarnyba žada dalį šunų konfiskuoti ir juos apgyvendinti kitose prieglaudose.