Kauno technologijos universiteto dekanas naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ aiškino, kad, jei dėl šios priežasties neleisime žmonėms protestuoti, elgsimės dar blogiau.
Pone Lašai, ar galima sakyti, kad tam tikros kalbos iš mūsų valdžios atstovų arba buvusių valdžios atstovų, kaip pavyzdys – profesorius Vytautas Landsbergis, kuris tuos žmones pavadino „Jedinstvo“ atstovais, kursto susiskaldymą ir žmonės pradeda dar labiau pykti ant valdžios?
Mano nuomone, be abejo taip, čia nebuvo labai konstruktyvu. Aš suprantu tą pyktį, vėlgi čia ateina žmogus, kuris tuo metu buvo lyderis, kuris iš tiesų svarbus, esminis žmogus, pastūmėjęs mus nepriklausomybės link. Jam tai yra šventa diena ir dėl to, kai ateina žmonės ir tiesiog sako: mums čia ant visko nusispjauti, mes čia norime kažką dėl galimybių paso pasakyti, tai tada tas pyktis iš vienos pusės yra suprantamas, bet aš jo tikrai nepateisinu.
Sakyti, kad kažkas yra ne Lietuvos žmonės, „Jedintsvo“ ir pan., niekur neveda, tik dar labiau įskaudina tuos žmones ir dar labiau supriešina. Tokius dalykus aš tikrai vertinčiau neigiamai, bet dar noriu pabrėžti vieną dalyką.
Mes kalbame apie mažą grupelę, tariamai mažą, bet iš tiesų ta grupelė, pasipiktinę žmonės, ji nėra maža, ji pakankamai didelė. Aš jums duosiu pavyzdį, mes neseniai įvykdėme apklausą, tie duomenys dar nėra paskelbti, bet <...> vienas iš klausimų, teiginių, kurį mes uždavėme, buvo: „Lietuvą nuo nepriklausomybės pradžios iki šiol valdo politiniai klanai, kuriems nerūpi eilinių žmonių gerovė“.
Su šiuo teiginiu visiškai sutiko 28 proc., greičiau sutiko – 37 proc. Tai mes turime 65 proc. žmonių, kurie mano, kad valstybę valdo politiniai klanai ir kad jiems nerūpi eilinių žmonių nuomonė. Tai nėra 5 proc., 2 proc., ar 1 proc. – tai yra dauguma.
Tai yra rimtas signalas, ant kurio po to stato kiti ir jaučia, kad yra tas nepasitenkinimas. Vėliau tai yra naudojama ganėtinai piktiems tikslams, šiuo atveju – politikų noras dar įkasti kažkam. Tikrai tai nepadeda.
O kai kalbame apie protestą prie Seimo Sausio 13 d., ar galima sakyti, kad tokie protestai yra proga juos išnaudoti Rusijos ar Baltarusijos propagandai?
Taip, tokie protestai gali būti lengvai panaudojami ir yra panaudojami propagandos tikslais. Čia net nėra klausimo, aš manau, tai puikiai dera su kažkokiu iš Rusijos ar iš Kremliaus transliuojamu naratyvu. To negalima paneigti, yra akivaizdu, kad tai jie gali laisvai panaudoti ir parodyti, kad žmonės nepatenkinti.
Kitas dalykas, kada buvo tas protestas, kada daug žmonių dirbo ir negalėjo, tai atėjo žmonės, kuriems tai buvo skaudžiausia, brangiausia.
<...> Trečias momentas, kurį noriu pabrėžti – yra daug dalykų, kuriuos galima panaudoti propagandai. Tai jeigu mes kiekvieną kartą kreipsime į tai dėmesį ir kiekvieną kartą sakysime, kad neikite protestuoti, nes kažkas Kremliuje dabar kažką pasakys, tada mes elgsimės dar blogiau, tai yra mūsų reikalai.
Normalu, kad yra kažkoks susipriešinimas, jis ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Nereikia to užspaudinėti ir iš karto kaltinti kažkuriuos žmones, kad jie yra rusų agentai. Aš nesakau, kad jų nėra, neabejoju, kad vienas ar kitas žmogus ten yra įsisukęs, kuris dirba užsienio saugumo tarnyboms, bet tai nereiškia, kad tie visi žmonės taip irgi daro, kad jie pataikauja ar kalba Putino lūpomis, jo naratyvais.
Mes viduje turime subręsti ir pasakyti, kad mes turime savo vidinius dalykus, turime savo problemas ir mes jų neneigiame. Tai yra normalu, tai – gyvenimas. Žmonės gali išeiti, gali protestuoti, geriau ne tokiomis datomis, nes tai tikrai nepadeda išgirsti nei vienai pusei, bet iš principo propaganda yra nuolat transliuojama, o mes turime atsaką tai propagandai.
Aš manau, kad sveikas atsakas yra atviras atsakas – pripažinimas, kad mes turime įvairių iššūkių ir tai normalu.
Visą laidą „Dienos pjūvis“ žiūrėkite straipsnio pradžioje.