Vedėja Beheshta Arghand kalbino Talibano kovotojų spaudos komandos narį Mawlawi Abdulhaq Hemadą apie situaciją Kabule ir sostinėje atliekamas moterų ar Vakarų sąjungininkų paieškas.
„Visas pasaulis dabar žino, kad Talibanas valdo šalį. Aš vis dar esu pritrenktas, kad žmonės bijo Talibano“, – pokalbyje sakė Talibano atstovas.
Interviu savo akimis pamatykite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Šis pokalbis yra ypatingas tuo, kad 1996-2001 metais, kai Afganistaną kontroliavo Talibanas, moterys negalėjo dirbti ar eiti mokytis, jos privalėjo dengti savo veidą ir į lauką išeiti tik su giminaičio vyro palyda.
Už taisyklių nusižengimą moterims buvo taikomos siaubingos bausmės – galūnių amputavimas, plakimas, užmėtymas akmenimis ar kitokios mirties bausmės.
O štai šiandien „Tolo News“ eteryje pasirodė ir tiesiogiai iš Kabulo gatvių reportažą rengianti žurnalistė Hasiba Atakpal.
Jos vaizdo įrašą galite pamatyti čia:
„Nenori, kad moterys taptų aukomis“
Talibano kultūros komisijos narys Enammullah Samangani antradienį tikino, kad jie nenori, jog moterys taptų aukomis ir net turėtų priklausyti vyriausybės struktūroms.
„Islamo emyratas nenori, kad moterys taptų aukomis, – pareiškė E. Samangani, pavartodamas kovotojų sugalvotą Afganistano pavadinimą. – Jos turėtų būti vyriausybės struktūroje pagal šariatą.“
Jis pridūrė: „Vyriausybės struktūra nėra visiškai aiški, tačiau, remiantis patirtimi, tai turėtų būti visiškai islamiška vadovybė ir visos pusės turėtų prisijungti.“
Tačiau E. Samangani išsamiau nekomentavo kovotojų pozicijos, duodamas suprasti, kad žmonės jau žino islamo teisę, kurią Talibanas siekia jiems primesti.
„Mūsų žmonės yra musulmonai ir mes nesame čia tam, kad verstume juos išpažinti islamą“, – pareiškė jis.
Valdant talibams, besivadovaujantiems griežta islamiškosios teisės interpretacija, moterys buvo daugiausia izoliuotos savo namuose. Pastaraisiais metais sukilėliai stengėsi demonstruoti didesnį nuosaikumą, tačiau daugelis afganų tebėra nusiteikę skeptiškai.
„Tai košmaras išsilavinusioms moterims, kurios įsivaizdavo šviesesnę ateitį sau ir ateinančioms kartoms“, – naujienų agentūrai AFP sakė buvusi jaunimo atstovė Jungtinėse Tautose Aisha Khurram.
Nerimauja dėl savo saugumo
Nors viešai Talibanas stengiasi demonstruoti nuosaikumą, pasirodė pranešimų, kad Talibano kovotojai vaikšto nuo vienų namų durų iki kitų ieškodami įtakingų ar veiklių moterų.
„Vos prieš valandą sulaukiau žinių iš Kabulo, kad jie vaikšto nuo durų iki durų ir ieško moterų aktyvisčių, tinklaraštininkių ir kitų moterų, kurios aktyviai prisidėjo prie civiliškos visuomenės kūrimo Afganistane“, – BBC laidai kalbėjo vos 13-os iš Afganistano pabėgusi ir Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Homira Rezai.
Tuo metu CNN skelbia, kad Talibano kovotojai sekmadienį spėjo apsilankyti ir dviejų žurnalisčių namuose, kurios po to, kaip skelbia CNN kontaktinis asmuo, buvo labai sukrėstos ir ėmė nerimauti dėl savo ir savo šeimos saugumo.
Atsiranda ir vis daugiau šiurpą keliančių pranešimų, esą islamistų kovotojai visame Afganistane ieško moterų ir mergaičių, kurias prievarta ištekins už savo kovotojų.
Naujienų portalas „Dailymail“ rašo, kad užkariautose šalies dalyse vos 12 metų sulaukę vaikai patenka į sekso vergovę. Visa dabartinė padėtis byloja, kad talibai gali vėl įvesti griežtus įstatymus šalyje, kurie ypač sumenkins moterų ir mergaičių padėtį visuomenėje.
Plačiau apie situaciją Afganistane žiūrėkite TV3 žinių reportaže: