Prabangūs automobiliai, dešimčių ar net šimtų milijonų verti verslai ir milijonų vertas nekilnojamasis turtas – visu tuo galima džiaugtis tol, kol esi gyvas. Mirus turtas atitenka kitiems.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką – paveldint turtą iki 150 tūkst. eurų reikia valstybei sumokėti 5 proc. to turto vertės. Nuo 150 tūkst. eurų – tarifas išauga iki 10 proc. Tiesa, jei turtą paveldi artimieji, tarkime, vaikai, seneliai, broliai – mokesčio mokėti nereikia.
Socialdemokratas Gintautas Paluckas siūlo tvarką keisti – įvesti „milijonierių mokestį“ ir taip surinkti pinigų į biudžetą.
„Šią pataisą vadiname milijonierių mokesčiu, nes yra įvedama milijono euro paveldimo turto riba, nuo kurios ir artimi giminaičiai įkainiai, seneliai, vaikai, mokėtų paveldėto turto mokestį – jis būtų pritaikytas kaip GPM. Nes manome, kad tas paveldėtas turtas nėra uždirbtas turtas, asmens pastangomis įgytas turtas, todėl jis turi būti apmokestinamas, kaip didžiojoje ES šalių“, – sako socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Tuo pat metu socialdemokratas siūlo pamažinti naštą viduriniąjam sluoksniui. 5 proc. tarifą taikyti ne turtui iki 150 tūkst. eurų, o iki 300 tūkst. eurų. Brangesniam – vėlgi 20 proc., ir taip pildyti biudžetą, į kurį paveldėjimo mokesčių per metus subyra vos 2 mln. eurų. Konservatoriai į siūlymą nespjauna, bet juo abejoja.
„Turėtume apsaugoti artimiausius žmones, kurie paveldi. nuo papildomų mokesčių. Vieną kartą tėtis ar mama nusipirkdami turtą jau sumokėjo mokesčius. Tai dabar apmokestinti pinigus dar kartą, kad paveldėjęs turėtų parduoti turtą norėdamas susimokėti – nemanau, kad būtų teisinga“, – pasakoja Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.
Kiek žmonių Lietuvoje paliestų toks milijonierių mokestis – atsakyti sudėtinga. Pavyzdžiui, „Registrų centro“ duomenimis, kasmet paveldima apie 160 tūkst. NT objektų, bet dauguma – menkaverčiai.
„Paveldimų objektų nebūtinai būna vienas. Kiekvienam asmeniui skaičiuojama nuo bendro jo turto. Tai vėlgi paveldėjimo atveju tu nebūtinai paveldi vieną prabangų butą, gali paveldėti gal 100 mažos vertės butų ir bendra suma, be abejo, bus didesnė. Tai čia kiekvienu atveju reikia žiūrėti, kokia bus bendra suma paveldimo turto nekilnojamo. Bet čia mes nekalbame apie transporto priemones, pinigines lėšas, vertybinius popierius“, – teigia „Registrų centro“ atstovas Mindaugas Samkus.
Tuo metu turtingiausių žmonių reitingus kasmet skaičiuojančio žurnalo „Reitingai“ redaktorius sako, kad teoriškai milijonierių paveldėjimo mokestis galėtų paliesti tūkstančius lietuvių.
„Kalbant apie akcijas turtingų žmonių, yra maždaug 500 žmonių, kurie valdo virš milijono vertas akcijas. O kalbant apie NT, tai jų tūkstančiai, nes miestuose, kas turi namus ar žemės sklypus, tai kone kiekvienas milijonieriai, tai jie skaičiuojami tūkstančiais“, – kalbėjo žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas.
Tik labai abejoja, kad mokestį pavyktų surinkti.
„Kalbant apie akcijas ir žemę galima viską apžaisti nominalia verte. Akcijos deklaruotos, vertinos sena verte 1993-95 metų ir kt., kai viskas buvo kitaip skaičiuojama. Kur įsivaizduojama, kad įmonės vertė milijonai, oficialiuose dokumentuose butų keliasdešimt tūkstančių. Tai net padovanojus atžaloms – jokių mokesčių mokėti nereikės“, – sako G. Sarafinas.
Vienas turtingiausių, anot reitingų, Lietuvos žmonių – „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis, kurio turtas prieš porą metų įvertintas daugiau nei 170 mln. eurų, aiškina, kad tokie siūlymai tik privers turtą bėgti iš Lietuvos.
„Kiek teko man girdėti, tai paprastai turtingos šeimos sukuria fondus. Ir tokiu būdu jie neturi nuosavybės, bet ją kontroliuoja. Ir tokiu būdu nauda eina jiems. Ir faktas, kad tokiais metodais bandys apeiti. Antras dalykas – jau čia buvo pasipylęs išėjimas iš Lietuvos su nuosavybe. Lygiai tas pats ir čia – turtingi žmonės greičiausia ne patį verslą iškėlinės, bet nuosavybę iškėlinės“, – pasakoja „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis.
Siūlymo naudingumu abejoja ir ekonomistai.
„Jei turtą paveldi 50 mln., tai suma nemaža 20 proc., bet jei perduoda tokį turtą, tai jau paruošia schemas, tai jis ruošiasi“, – teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Be to, pasak ekonomisto, visą turtą iki mirties giminaičiams galima tiesiog padovanoti. O giminėms dovanotas turtas – neapmokestinamas.