Per savo ilgą amžių moteris iš arti regėjo ne tik Antrąjį pasaulinį karą, bet ir Josifo Stalino valdymo metais Ukrainoje prasidėjusį badmetį, kuris pareikalavo milijonų jos tautiečių gyvybių. Visgi tai, ką tenka šiomis dienomis patirti Ukrainos žmonėms, senolė negalėjo palyginti su niekuo.
„Jau tris savaites gyvename šaltyje, labai sunku, nėra vandens, šildymo. Negalime net pasišildyti vandens puodeliui arbatos. Mes kūrenome laužus kiemo gale, bet vistiek buvome išsigandę, nes visur aplink buvo tankai. Jie šaudė visur... Per savo 95-erius gyvenimo metus niekada nieko panašaus nepatyriau, niekada nebuvo taip baisu“, – ašaras liejo ji.
Pasak senolės, Maskvoje iki šiol gyvena dvi jos seserys su savo vaikais. Ilgus metus dvi tautos gyveno taikiai, todėl moteris niekaip nesupranta, kodėl reikėjo pradėti karą. Ji taip pat negailėjo karčių žodžių šio karo sumanytojui Vladimirui Putinui, kuriame palinkėjo kuo greičiau patekti į pragarą.
„Mes esame ukrainiečiai ir norime gyventi nepriklausomoje šalyje. <...> Ar Rusijai neužtenka jos pačios žemių? Mūsų ukrainiečiai žmonės vykdavo į jūsų derlingas žemes ir jas kultivuodavo. Prisimenu, kaip mūsų jauni žmonės vykdavo į Rusiją dirbti jos žemių. O dabar jie žudo mus ir mūsų vaikus. Brangusis Dieve, meldžiu tavęs. Tikiu, kad tu viską sutvarkysi. Tikiu, kad padėsi mums susitarti su Putinu. Ir parodysi jam kelią, platų kelią į pragarą. Leisk jam ten patekti, brangusis Dieve. Tikiu, kad tai nutiks. Tiesog padėk jam ten greičiau patekti, brangusis Dieve. Leisk jam patekti ten, kur jis dabar ir eina“, – drąsiai kalbėjo senolė.
Antradienį Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Olegas Niholenka perspėjo apie gresiančią humanitarinę katastrofą Rusijos okupuotame Chersono mieste. Apie 300 tūkst. gyventojų gali likti be maisto ir medicininių reikmenų. Tuo tarpu Ukrainos Generalinė prokuratūra skelbia, kad per karą žuvo 117 vaikų, dar 155 buvo sužeisti.
Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios šalį jau paliko daugiau kaip 3,5 mln. žmonių, ir ši pabėgėlių krizė Europoje yra didžiausia nuo Antrojo pasaulinio karo.
Visą ukrainietės senolės interviu žiūrėkite straipsnio pradžioje.