„Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas teigė, kad jeigu Vilnius ir toliau pūs būsto kainų burbulą, gali tapti nebepatrauklus. Žmonės kelsis į miestus, kuriuose būstas bus pigesnis.
„Vilniuje metinis butų kainų augimas „Oberhaus“ duomenimis jau siekia 15 proc., o skelbimuose nurodytos kainos auga dar sparčiau. Skelbimų portalo „Aruodas“ duomenimis per metus jos išaugo 19 proc., o namų – net 30 proc.
Po tokio kainų šuolio Vilniuje būsto įperkamumas suprastės. Jis jau ir taip yra prastesnis nei Rygoje ir Taline. O tai nėra gera žinia, juolab, kad ir minėtuose miestuose būsto įperkamumas nėra geras. Istoriškai Vakarų pasaulyje būdavo įprasta, kad vidutinį darbo užmokestį gaunantis asmuo vidutinio ploto (90 kvadratinių metrų) būstą turėtų įsigyti už sumą, lygią penkerių metų jo darbo užmokesčiui. Vilniuje šis rodiklis siekia apie 17 metų“, – skaičiavo ekonomistas.
Taip pat Ž. Mauricas pastebėjo, kad minėtas rodiklis JAV miestuose siekia vos 2–5 metus.
„Nieko nuostabaus, nes būsto kainos JAV yra panašios kaip Vilniuje, o vidutinis darbo užmokestis į rankas Finikse, Ostine, Las Vegase, Dalase ir Majamyje siekia atitinkamai 3300, 4400, 3000, 4900 ir 3100 euru t. y. apie 3-4 kartus daugiau nei Vilniuje.
Be to, ir iš JAV brangių miestų gyventojai migruoja į pigesnius, švelnesnio klimato ir mažesnius mokesčius taikančius miestus. NT brokerių platformos „Redfit“ duomenimis, labiausiai JAV būsto pirkėjai domisi galimybe įsigyti būstą pigesniuose vidutinio dydžio miestuose (Finikse, Ostine, Las Vegase, Dalase ir Majamyje). Daugiausiai užklausų ateina iš brangių ir didelių miestų (Niujorko, San Fransisko, Los Andželo, Vašingtono ir Sietlo)“, – komentavo Ž. Mauricas.
Reikia kelti atlyginimus?
Anot jo, JAV pavyzdys visai nestebina.
„Mažesniuose JAV miestuose būsto kaina 3 kartus mažesnė. O galimybė dirbti nuotoliniu būdu suvienodina karjeros ir uždarbio galimybes. Tad pigesniuose miestuose už tą pačią sumą galima nusipirkti gerokai erdvesnį ir kokybiškesnį būstą ir sutaupyti krūvą pinigų kitiems pomėgiams, pavyzdžiui, kelionėms“, – teigė ekonomistas.
Tad, anot jo, ir Vilniuje reikėtų ne kelti būsto kainas, bet didinti atlyginimus.
„Lietuvoje būsto kainos šiuo metu iš tiesų kyla sparčiau nei atlyginimai. Lietuvos banko duomenimis, metinis būsto kainų augimas Lietuvoje 2021 m. birželio mėn. siekė kone 13 proc., o vidutinis darbo užmokestis, prognozuojama, šiais metais augs vos 7 proc., o kitais – 5,9 proc.
Kitaip tariant, būsto kainos per vienerius metus paaugo tiek, kiek atlyginimai, tikėtina, paaugs per dvejus metus. Tai nėra gerai, nes būsto kainoms augant sparčiau nei atlyginimai, mažėja būsto įperkamumas. O gaila, nes Lietuvoje jis ir taip yra mažas“, – pastebėjo Ž. Mauricas.