Po didelės sausros rugpjūtį ne vienas užkietėjęs grybautojas jau buvo praradęs viltį miškuose rasti baravykų. Koks bus jų derlius po nenuspėjamo šių metų sezono, dar nežinia, bet baravykai pamėgtose augimvietėse jau kelia galvas. Kad miškai jau klega nuo grybautojų, išduoda ir turgus. Čia prekystaliai nukrauti vien baravykais ir raudonviršiais.
Nors grybai šiemet nepigūs, aukštaičiai, išvydę krūvas baravykų, lyg pametę galvas dosniai veria pinigines ir šviežius grybus kone šluote šluoja nuo prekystalių. Jų neatbaido net ir kiek nekukli kaina, pavyzdžiui už krūvelę baravykų prekiautojai prašo nuo 5 iki 8 eurų. Raudonikių porcija euru pigesnė. Šiemet kainą turi ir žvynabudės, kai kurie už vieną grybą nesibodi prašyti ir euro.
Patenkinti prekiautojai tik trina rankas ir skuba skaičiuoti pelną. O jis, jei taip klostysis gerai kaip šiandien, žada būti neblogas.
Grybautojai sako, kad baravykai pradėjo dygti vos prieš kelias dienas, kai smarkiau palijo ir kiek sušilo. Patyrę miško rinkėjai kol kas jų randa ten, kur drėgniau ir daugiau lapuočių. Tas kas negali įpirkti grybų, pasidairę turguj artimiausiu metu ketina patys traukti į mišką ieškoti rudagalvių laimikių ir būsimų žiemos atsargų. Tačiau kas nežino augimviečių, į ūsą sau besišypsantys grybautojai grybauti į mišką nė nepataria.
Prasidėjus rudeniniam grybavimo sezonui, sukruto ir aplinkosaugininkai, šie grybautojus įspėja renkant miško gėrybes laikytis grybavimo miškuose taisyklių.
„Yra voveraitės ir baravykai, ir jiems yra nustatyti reikalavimai, kad, pavyzdžiui, baravykų galvutė turi būti ne mažesnė kaip 1,5 cm, o voveraitės ne mažesnė kaip 1 cm“, - pasakoja aplinkosaugininkas Alfredas Breivė.
Kitaip tariant, jei iš 100 pintinėje atsidūrusių baravykų 11 bus per maži, grės bauda. O ji ne tokia ir menka – beveik 300 eurų.