Marijampolės savivaldybės Mokolų kaimo bendruomenė pakilo į kovą prieš jų kaime ketinamą statyti biodyzelino gamyklą. Žmonės surinko per pusketvirto tūkstančio parašų, kad gamykla nebūtų statoma.
Tuo tarpu projekto organizatorių UAB „Ugira“ stumiamas tiksinčios bombos buldozeris palei Marijampolę jau pajudėjo. Prieš mėnesį Marijampolės savivaldybės taryba pritarė šios teritorijos urbanistinei ekonominei plėtrai pagal išduotas planavimo sąlygas bei ekspertų išvadas.
Vakar išplėstiniame Mokolų kaimo bendruomenės valdybos susirinkime gyventojai patvirtino, kad į savo kaimą šio monstro jie neketina įsileisti ir ketina kreiptis į aukščiausias šalies institucijas, Lietuvos žaliųjų organizaciją, viešą interesą ginti teisme.
„Dyzelino gamybą iš plastmasės, naudotų padangų, korpusinių baldų ir kitų toksiškų ir aplinkai pavojingų atliekų projekto organizatoriai įvilko į gražų apvalkalą, pavadindami jį Mokslo ir technologijų parku. Teigiama, kad gamybos ciklas bus uždaras, temperatūra bus aukšta, todėl taršos nebūsią, bet kas gali garantuoti, kad esant tokiai aukštai temperatūrai negresia sprogimas?“- kalbėjo Mokolų kaimo bendruomenės pirmininkas Antanas Vaidotas.
„Kas iš tiesų žino, kokios cheminės medžiagos išsiskiria gamybos procese ir kaip jos gali reaguoti įvykus nelaimei? Niekas nežino, nes pasaulyje veikia tik trys tokios gamyklos. Mus stebina tai, kad išduodant poveikio aplinkai vertinimą abejonių nekilo Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamentui“, - nerimavo šios bendruomenės atstovas Kęstutis Kubertavičius.
Nors projektą rengusi UAB „Ugira“ tvirtina, kad rengiant teritorijų planavimo dokumentus bei poveikio aplinkai programą visuomenė raštiškų pretenzijų organizatoriams nepateikė, Mokolų bendruomenės atstovai su tuo nenori sutikti. Gyventojai tvirtina niekada nepritarę. Esą jie nuolat buvo klaidinami, buvo aiškinama, kad bus vykdoma mokslinė veikla, o dyzelino per metus planuojama pagaminti tik 230 tonų. Tuo tarpu pristatant savivaldybės tarybai detalųjį planą kalbama apie kelis kartus didesnį gamybos pajėgumą, planuojama statyti tris technologines linijas.
Detaliajam planui pritarusių Marijampolės politikų nesujaudino, kad būsimoji gamykla numatoma statyti net negavus už 25 metrų nuo būsimosios gamyklos gyvenančių žmonių, niekam nesukirbėjo širdis, kad vos už 300 metrų nuo būsimo monstro yra Suvalkijos socialinės globos namai.