Ar jūsų sutuoktinis apgaudinėja jus leisdamas pinigus? Galbūt. Ar pastaruoju metu iš jūsų piniginės ėmė paslaptingai nykti basanavičiai? Ar bendri pinigai, skirti namams, ištirpo dar nė neatėjus algos metui? O gal paslaptingai prašapo nemaža santaupų dalis?
„Ką gi, tuomet metas atsibusti ir akis į akį susidurti su tikrove,“ – „bankrate.com“ teigė Ruth Hayden, finansų konsultantė, pedagogė bei knygos „Jūsų piniginis gyvenimas: te pinigai dirba už jus“ (Your Money Life: The 'Make-It-Work' Workbook)autorė. Metų metus dirbdama finansų konsultante, ši moteris matė visko.
„Pagrindinis perspėjamasis ženklas, į kurį turėtumėte atkreipti dėmesį – jeigu niekaip nepavyksta užmegzti racionalaus pokalbio apie pinigus, – teigia Hayden. – Jeigu ji arba jis – jūsų antroji pusė – bijosi būti kuo nors apkaltinti, tai reiškia, kad jų sąžinė – nėra švari ir norima kažką nuslėpti. Arba, turėtumėte kaip reikiant suklusti, jeigu jūsų pora perka pačius įvairiausius daiktus, ir negali paaiškinti, kaip jis/ji gali sau tai leisti“.
Kaip pastebėti ir sustabdyti jūsų atrąją pusę–pasalūnę?
Į pagalbą pasitelkę Hayden knygą bei „bankrate.com“ skaitytojų pavyzdžius, pabandysime atskleisti bendrų vedybinio gyvenimo pinigų vagysčių motyvus ir pateikti efektyvių būdų, kad šios vagystės nenusineštų ir jūsų santykių. Istorijų veikėjų vardai – išgalvoti.
Smulkus vagis ir didelis išlaidautojas
Istorija: Wendy paslapčia kniaukia pinigus iš savo vyro, Ricko, perrašydama sąskaitas už pirkinius šiek tiek didesnei sumai, bei pirkdama kai kuriuos daiktus kreditine kortele, o po to šiuos grąžindama, kad gautų grynųjų. Tuo tarpu Rickas turi įprotį panorėjęs įsigyti nemažas sumas kainuojančius pirkinius, kaip kad pakabinamus variklius – visiškai nepasitaręs su Wendy.
Priežastis: Wendy elgesys atspindi nuo senovės laikų vyravusią tradiciją, kai moterys vyrų valdomoje visuomenėje nugvelbdavo pinigų saugumo sumetimais. „Jeigu žmogus vagiliauja nedideliais kiekiais, dažniausiai tai būna moteriškos lyties atstovė. Vertinu tai kaip bejėgiškumo įrodymą, – sako Hayden. -- Tuo tarpu Ricko elgesys – tipiškas visiems vyrams. Pastarieji neretai apsipirkinėja dideliais kiekiais, tarsi norėdami įrodyti savo bičiuliams, kad jie – dideli vyrai, kuriems reikia didelių daiktų“.
Wendy savo poelgį vertina kaip „balansą“ tam, kas jai atrodo kaip Ricko išlaidos. O pastarasis Wendy išlaidas laiko lengvabūdišku švaistymu.
Problemos sprendimas: „Jeigu galėtume visas išlaidas padaryti akivaizdžiomis, problemos nebelieka“, – įstikinusi Hayden. Wendy ir Rickui reikia susipažinti su kiekvieno jų išlaidomis, gerbti vienas kito poreikius, o į namų ūkio išlaidas žvelgti pro „tavo-mano-mūsų“ prizmę.
Bendravimas ir liovimasis kaltinti vienas kitą išgelbėjo šią santuoką.
Prekybininkas, pralošęs savo vestuves
Istorija: Džimas – mylintis vyras, puikus tėtis ir gerbiamas daktaras. Tačiau, už savo žmonos, Dianos, nugaros, jis užsiima prekyba internetu. Vieną dieną pastebėjo, kiek daug pinigų prarado Džimas ir nusprendė jam parodyti tokios rinkos nepastovumą.
Priežastis: Sėkmingi žmonės neretai išlaidauja būtent tokių būdu – nepabijoję rizikos ir susidūrimo su iššūkiais. Kartą pasisekus, jie visomis išgalėmis ieškos, kas galėtų patenkinti nuotykių troškimą. Didžiausia Džimo klaida šiuo atveju buvo paslapties nuslėpimas nuo savo žmonos.
Problemos sprendimas: Nekeisti Džimo, o truputį jį suvaržyti. „Paskatinome Džimą atsidaryti einamąją saskaitą, į kurią Diana kas mėnesį pervesdavo tam tikrą sumą pinigų, – pasakoja Hayden. – Už pastaruosius jis galėjo daryti ką panorėjęs. Ir net jeigu visų jų netekdavo, šeima dėl to nenukentėdavo“.
O kaipgi Diana? „Ji taip pat turi lygiai tokią pačią sumą pinigų, su kuriais gali daryti, kas šauna į galvą, – teigia Hayden. – Tačiau, kadangi Džimas įvėlė juos į tam tikrą karuselę, esu tikra, jog moteris savuosius pinigus taupo juodai dienai“.
Nuosavo namų kapitalo termitas
Istorija: Lynettė paslapčia išnaudojo nuosavo namų kapitalo kredito liniją iki maksimumo – 100 tūkst. dolerių – tam, kad patenkintų savo poreikį lošti. Lynettė atsakinga už šeimos finansus, todėl jos vyras Tomas neturėjo nė menkiausio įtarimo, kad ji kramsnojo jų kapitalą lyg termitas tol, kol jo neįspėjo skolintojas.
Priežastis: Kuomet pora nesikalba pinigų temomis, neretai po tyla gali slypėti piktadarybė. Lynettės pomėgis lošti buvo tiesiog nebekontroliuojamas, tačiau Tomas kaltina save dėl to, jog nesusiprotėjo pasidomėti, kokioje būklėje yra jų bendri pinigai.
„Imti pinigus, jei šie yra po abiem poros vardais – nėra nelegalu, – teigia Hayden. – Be abiejų žmonių parašų negalima padidinti kredito ribos, tačiau niekas nedraudžia pastarojo išnaudoti“.
Problemos sprendimas: Viskas baigėsi laimingai. Lynettė pradėjo gydytis nuo priklausomybės ir jai leista su savimi turėti tik nedidelį pinigų kiekį asmeninėms reikmėms patenkinti, kurį ji gauna tik kas tris mėnesius. Pora kartu grąžina jų nuosavo kapitalo paskolą.
„Pirmaisiais metais po tokios problemos išaiškėjimo būna labai sunku, nes reikia užsitarnauti prarastą pasitikėjimą, – sako Hayden. – Tačiau poros santuoka dar niekada nebuvo tvirtesnė. Moteris pasižadėjo išsigydyti ir palaikyti lygiaverčius santykius, o jos antroji pusė – palaikyti ją, kad ir kas benutikų“.
Draugai su papildoma (kortelių) nauda
Istorija: Kelės kreditas buvo puikus, o jos sužadėtinio Robo – nelabai. Norėdama paspartinti artėjančio vedybinio gyvenimo pradžią, Kelė sutiko perimti 16 tūkst. dolerių iš visos Robo skolos ant savo pečių, pervesdama skolą į savo kreditinę kortelę. Tačiau, jie išsiskyrė nė nespėję ištarti pasižadėjimų prie altoriaus, ir Kelė liko įstrigusi su slegiančia Robo skola. Pastarasis norėtų pats šią išsimokėti, tačiau vargano kredito dėka jam neleidžiama perimti šios sumos atgalios.
Priežastis: Ir ko tik nepadarome dėl meilės..! Didžiausia Kelės klaida buvo ta, kad ji leido jausmams save užvaldyti ir, norėdama sumažinti Robo skolą, pasielgė neapgalvotai. Nemažai partnerių drauge valdo vieną sąskaitą arba vienas jų paskolina kitam didelę sumą pinigų, o po to tik gailisi dėl tokio poelgio. Retkarčiais tokios manipuliacijos pinigais ir būna išsiskyrimo priežastis.
„Niekada taip nedarykite. Niekada! – perspėja Hayden. – Jeigu asmuo negali pasiimti paskolos iš banko, kokių būdu jis grąžins skolą jums? Negana to, kad rizikuojate savo pinigais, rizikuojate ir darniais santykiais. Todėl panašūs poelgiai – tiesiog per didelė rizika“.
Problemos sprendimas: Jeigu Robas iš tiesų sąžiningas vyrukas, jis pasirašys grynųjų pinigų grąžinimo planą arba įsigis naują kredito kortelę, kurią naudos laipsniškam savo skolos grąžinimui ten, kuri ji ir priklauso.
Mokesčių vengimas – kelias dar didesnių bėdų link
Istorija: Mike'as ilgą laiką bendravo su tam tikrais vyrukais, kurie, lengvabūdiškai švaistydami ir lošdami, suteikė jam savivertės jausmą. O kai jis susiprato, kad yra skolingas vidaus pajamų tarnybai (IRS) 24 tūkst. dolerių atgalinių mokesčių, jo bičiuliai patarė nesijaudinti, teigdami, jog jų buhalteriai tuo pasirūpins. Kai Hayden patarė Mike'ui geriau jau sumokėti skolą, nei rizikuoti ir laukti mokesčių padidėjimo, pastarasis supyko ir į patarimą nekreipė dėmesio. Praėjus dešimtmečiui, vyro skola išaugo iki 320 tūkst. dolerių. Mike'as ir jo žmona turėjo sumokėti šią sumą, kad pastarasis nepatektų už grotų.
Priežastis: Kai kurių individų, ypač verslininkų, ego gali pralenkti sveiką protą. „Tokie žmonės apsiima rizikuoti, nieko nepaisydami, o viena iš rizikų yra susidurti su IRS, – teigia Hayden. – Tuo tarpu visi, priimdami sprendimus, rėmėsi ego, o ne mąstymu – net ir jų advokatai bei buhalteriai“.
Problemos sprendimas: Bendravimas. „Padėti šiuo atveju gali dvi taisyklės, – sako Hayden. – Pirmoji – užduoti sau panašius klausimus: kiek pinigų yra mano, kiek – tavo, kiek iš jų skirti pensijos kaupimui ir, galiausiai, ar visi galai, atsakius į šiuos klausimus, susieina? Ir antroji taisyklė: ar šeimos atžvilgiu teisinga vieno jos nario skolą mokėti perpus? Mike'o žmona kartu su juo pasirašė mokesčių gražinimo sutartį, nes nebuvo tikra, ar vyras pajėgs viską išsimokėti vienas pats“.
Aukšta vidurio amžiaus krizės kaina
Istorija: Artūras, 60-metis vedęs teisininkas, ištuštino pensijos sąskaitą tam, kad sumokėtų už paslapčia nuomojamą būstą, drabužius, keliones ir pramogas, kurių iš jo reikalavo keturiasdešimčia metų jaunesnė draugužė. Kadangi jis kasdien važinėdavo į darbą, jo žmona, Faith, nieko nežinojo apie šį romaną bei jo daromą žalą judviejų šeimos lizdui. Ilgainiui jį paliko abi moterys.
Priežastis: Nesunku aprašyti Artūro įstoriją kaip klasikinę vidurio amžiaus krizę. Tačiau ji taip pat atspindi pavojų, kuris gresia aklai išlaidaujant.
„Vienos didžiausių sutuoktinių vagysčių padaromos būtent ištuštinant pensijai skirtų pinigų fondą ir, kol neateina laikas mokėti, antroji pusė gali to taip ir nepastebėti,“ – sako finansų konsultantė.
Problemos sprendimas: „Kartą per mėnesį kartu apžvelkite savo investicijas, – pataria Hayden. – Kur išleidote didelę dalį pinigų? Kokie jūsų sąskaitų likučiai? Kokios jūsų skolos? Nieko labai žalingo per vieną mėnesį nenutiks, todėl taip pasikalbėdami išvengsite bėdų. Nevenkite retkarčiais pakalbėti apie pinigus, net jei tai ir nėra labai maloni tema. Tačiau, jei vienas iš poros ima vengti tokių pokalbių, reiškia, kažkas yra slepiama. Tokia mano teorija“.