Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės ,,Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos sritį ,,Žemės konsolidacija“ tokių projektų rengimą ir įgyvendinimą remia Europos Sąjunga (ES) ir valstybė.
Svarbiausia – laisva valia
Pagal nuo šių metų įsigaliojusią tvarką, Lietuvoje žemės konsolidacijos projektų rengimą ir įgyvendinimą organizuoja valstybės įmonė Valstybės žemės fondas.
Kaip aiškina šios įmonės direktorius Audrius Petkevičius, įgyvendinant žemės konsolidacijos projektą, žemės sklypai pertvarkomi taip, kad būtų patogu ūkininkauti. Tokiuose projektuose pagal veiklos srities „Žemės konsolidacija“ įgyvendinimo taisykles gali dalyvauti ne mažiau kaip penki žemių savininkai, valdantys ne mažiau kaip penkis sklypus, kurių bendras plotas sudaro ne mažiau kaip šimtą hektarų. Kuo didesnė teritorija, didesnės galimybės racionaliai ją pertvarkyti: sujungti laukus, sustambinti žemės valdas, suformuoti racionalaus dydžio ir formos žemės sklypus, sukurti reikiamą vietos kelių tinklą. Apskaičiuota, kad sumažėjus atstumams iki laukų, iki 10 proc. sumažėja ūkio išlaidos degalams.
Valstybės žemės fondo direktorius pabrėžia, kad vienas svarbiausių principų yra savanoriškumas.
Dauguma prašymus dalyvauti tokiuose projektuose pateikusių kaimo gyventojų ūkininkauja seniai. Jie jau neturi sentimentų dėl paveldėtos žemės ribų išsaugojimo. Svarbiau – kaip išdėstyti ir kokios formos laukai, ar patogu juos pasiekti.
Žemės konsolidacijos projektuose gali dalyvauti privatūs žemės savininkai, savivaldybių tarybos bei valstybinės žemės patikėtiniai. Paraiškas dar iki liepos 29 dienos galima pateikti Valstybės žemės fondui arba Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniams padaliniams.
Atkočių kaimas apsisprendė
Žemės konsolidacijos projektai nuo šio pavasario pradėti organizuoti daugiau nei 30 tūkst. hektarų plote.
Ukmergės rajone vienas pirmųjų į Žemėtvarkos skyrių pateikti prašymą dėl dalyvavimo žemės konsolidacijos projekte atskubėjo senas miškininkas Jonas Dutkus, turintis miško bei 70 ha žemės. Laukų ribos labai nelygios. Pertvarkius jų ribas, žmogus tikisi sumažinti ūkininkavimo ir žemės priežiūros sąnaudas.
Atkočių kaime dalyvauti žemės konsolidacijos projekte jau apsisprendė 30 žemės savininkų, kurių bendras žemės plotas sudaro 562 ha. Tačiau į projektą, tikėtina, jau šiomis dienomis įsijungs ir daugiau žemės savininkų. Kaip paaiškino Ukmergės žemėtvarkos skyriaus vedėja Laimutė Vilimienė, Atkočių kadastro vietovės projektui parinktos teritorijos plotas sudaro 2162 ha.
Ukmergės rajone organizuojamas ir dar vienas žemės konsolidacijos projektas – Taujėnų kadastro vietovėje. Prašymus jau pateikė 27 žemės savininkai, kurių bendras jų žemės plotas yra 119 ha. Valstybės žemės fondo specialistai, ištyrę tos vietos situaciją, rekomendavo projektą rengti 585 ha teritorijoje.
Ten, kur baigta žemės reforma
Žemės konsolidacijos projektų rengimas ir įgyvendinimas šį programavimo laikotarpį 100 proc. finansuojamas iš ES lėšų.
Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonės „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos sričiai „Žemės konsolidacija“ iš viso skirta 55,797 mln. Lt. Šiomis lėšomis iki 2015 m. pabaigos numatyta parengti ir įgyvendinti mažiausiai 40 žemės konsolidacijos projektų.
Žemės konsolidacijos projektai gali būti rengiami ten, kur baigta žemės reforma, atkurtos piliečių nuosavybės teisės į žemę, mišką ar vandens telkinius.
Jau turime patirties
Pirmasis, bandomasis, žemės konsolidacijos projektas, padedant Danijos specialistams, 2002-2003 m. įgyvendintas Ukmergės rajone, Pabaisko kadastro vietovėje. Bendras jo plotas sudarė 500 ha.
2006-2008 m. parengta ir įgyvendinta 14 žemės konsolidacijos projektų. Jiems buvo panaudota 2,63 mln. Lt ES ir nacionalinės paramos.
Projektai buvo įgyvendinti dešimtyje šalies rajonų. Bendras pertvarkytų teritorijų plotas apėmė 4827 ha. Projektuose dalyvavo 380 žemės savininkų. Racionaliai perplanavus teritorijas, vietoj 731 žemės sklypo suformuota 512. Žemėvaldos išplanavimas tapo efekyvesnis, racionalaus dydžio.
Daugiau informacijos – www.paramakaimui.lt.