Nuo lapkričio 1-osios Lietuva taps pirmąja valstybe Europoje, kurioje nepilnamečiams bus draudžiama pardavinėti energinius gėrimus. Įstatymui nepaklususiems pardavėjams ar tiems, kurie pirks vaikams gėrimų, grės baudos. Už energinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams bus skiriama bauda nuo dviejų iki keturių šimtų litų, o šių gėrimų nupirkimas ar kitoks perdavimas užtrauks baudą nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų litų. Energiniai gėrimai nepilnamečiams tapo labai patrauklūs, tačiau nuo lapkričio 1-osios jų laisvai nusipirkti nebebus
Įstatymo pataisas inicijavusi Seimo narė Dangutė Mikutienė sako, kad teko išgirsti prieštaraujančių nuomonių, atlaikyti lobistų atakas ir tik kreipusis į Europos Komisiją ir sulaukus pritarimo ledai pajudėjo. Dabar jau ir kitos Europos šalys pradeda sekti Lietuvos pavyzdžiu ir siekia riboti vaikų bei paauglių sveikatai labai žalingų gėrimų pardavimą.
Filmas iš Lietuvos
„Lietuvos iniciatyva uždrausti energinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams sulaukė susidomėjimo visame pasaulyje, sukėlė daug kalbų, diskusijų. Iniciatyvai pritarė JAV pediatrų asociacija, Europos gydytojai. Prancūzijos televizijos atstovai buvo atvykę į Lietuvą, sukūrė filmą, skirtą šiai temai“, – „Sekundei“ pasakoja D. Mikutienė.
Pasak parlamentarės, Lietuvoje atlikus tyrimus buvo aiškiai patvirtinta, jog energiniai gėrimai iš tiesų negali būti skirti nepilnamečiams. Jie skatina priklausomybę, neigiamai veikia endokrininę sistemą, vaikai gali tapti hiperaktyvūs, agresyvūs. Viena sunkiausių ilgalaikio energinių gėrimų vartojimo pasekmių – organizmo išsekimas.
Mokslininkai nustatė, kad energiniai gėrimai gali sukelti įvairių širdies negalavimų. Juk paauglių susibūrimuose jų išgeriama daug, dažnai viena skardinė po kitos.
„Aš pati ilgą laiką įvairiose prekybos vietose nuolat klausinėdavau pardavėjų, ar vaikai, paaugliai perka energinių gėrimų ir kokiais kiekiais. Atsakymas visada būdavo teigiamas ir beveik nė viena pardavėja nepasakė, kad dažniausiai nusiperkama po vieną buteliuką, visada gerokai daugiau“, – teigė Seimo narė.
Tik su dokumentu
Energinių gėrimų pardavėjai nuo lapkričio 1 dienos privalės iš jaunesnių pirkėjų reikalauti tapatybę patvirtinančio dokumento. Jeigu dokumentas nepateikiamas, pardavėjai atsisakys parduoti energinius gėrimus.
Prekybos tinklo „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomenė Renata Saulytė sako, kad šiai permainai rengiamasi iš anksto.
Perprogramuojama kasos įranga, kad pardavėja-kasininkė, įvedusi į kasą energinio gėrimo pavadinimą, langelyje tuoj pat išvystų priminimą, jog būtina atkreipti dėmesį į pirkėją ir kilus įtarimų prašyti asmens dokumento, įsitikinti, kad pirkėjas pilnametis.
„Jau peržiūrėjome energinių gėrimų asortimentą, ji sumažinome“, – sako R. Saulytė.
Ji mano, kad nepilnamečiai ir po lapkričio 1-osios, be abejo, bandys įsigyti draudžiamų gėrimų. Kaip vis dar atsiranda bandančiųjų nusipirkti alkoholio, cigarečių.
Vis dar rašo protokolus
Ar įsigaliojus įstatymo pataisoms nepilnamečiams neparduodami energiniai gėrimai, ar jų nenuperka ir neperduoda kiti asmenys, stebės ir policija. Kaip iki šiol stebi, kontroliuoja ir baudžia alkoholinių gėrimų bei cigarečių pardavimą bei nupirkimą 18 metų nesulaukusiems asmenims.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Panevėžio miesto policijos komisariato Viešosios policijos viršininkė Aelita Janonienė sako, kad pastaruoju metu atvejų, kai alkoholio ar cigarečių parduota ar nupirkta nepilnamečiams, itin dažnai nepasitaiko. Tačiau vis dėlto jų dar būna ir pareigūnams tenka rašyti protokolus, pažeidėjus bausti.
„Apie pažeidimus sužinome stebėdami prekybos vietas, rengdami reidus, taip pat apie paaugliams parduodamą ar nuperkamą alkoholį, cigaretes policijai praneša gyventojai. Kartais, iš kur jie gavo alkoholio, sužinome iš pačių paauglių, kurie neblaivūs patenka į policiją“, – teigė viršininkė.
Ji mano, kad ir energinių gėrimų pardavėjai nepilnamečiams taip pat bus išaiškinami ir baudžiami, svarbu, kad visuomenė neliktų abejinga ir aktyviai rūpintųsi jaunosios kartos sveikata.
Mokyklose nebėra
Prieš keletą metų energiniai gėrimai kiekvienam vaikui buvo lengvai prieinami, jais buvo prekiaujama visur – net mokyklose. Apie šio gėrimo žalą pradėjus plačiai kalbėti, po ilgų diskusijų, įrodinėjant, jog augančiam ir bręstančiam organizmui šis gėrimas netinkamas, prekybą mokyklose pavyko sustabdyti.
Kaip teigia Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Jūratė Vaitiekūnienė, 2011 metais įsigaliojus draudžiamam įstatymui, dar kurį laiką mokyklų prekybos automatuose buvo galima užtikti energinių gėrimų, tačiau skyrus pažeidėjams baudas, suaktyvinus patikrinimus, gėrimai iš mokyklų greitai išnyko.
Ar po lapkričio 1 dienos parduotuvėse šių gėrimų bus parduodama nepilnamečiams, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai nekontroliuos. J. Vaitiekūnienė sako, kad net ir gavus skundą dėl energinių gėrimų pardavimo ar perdavimo nepilnamečiams jis nebus nagrinėjamas, o persiųstas kitoms instancijoms.
Tačiau ar mokyklose neatsiranda siūlančiųjų energinių gėrimų, bus stebima.
Faktai
Visų energinių gėrimų sudėtyje yra kofeino. 0,25 l gėrimo kofeino gali būti tiek, kiek 2 puodeliuose espreso kavos. Kofeino sužadinti receptoriai skatina gausiai išsiskirti kalcio jonus miokardo ląstelėse. Kalcis stiprina širdies susitraukimus, gerina deguonies pasisavinimą, bet gali sukelti aritmiją. Vienas pavojingiausių – nepageidaujamas energinių gėrimų poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai. Šios sistemos ligomis sergantys asmenys turi įsidėmėti, kad didesnis energinių gėrimų kiekis gali būti pavojingas jų sveikatai, pabloginti būklę ar net tapti mirties priežastimi.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ