• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietijos vyriausybė planuoja užsieniečių įdarbinimo palengvinimo procedūrą, tačiau kol kas neaišku, kaip toli valdantieji žengs. Iki šiol parengtame projekte numatomos įdarbinimo lengvatos tik gydytojams ir inžinieriams iš Europos Sąjungai nepriklausančių šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Koncepcijoje taip pat dėmesio netrūksta vietos darbuotojams – planuojama didinti moterų ir vyresnių žmonių įdarbinimą bei skatinti jaunus žmones įgyti aukštesnę kvalifikaciją.

REKLAMA

Ekspertai mano, kad numatyti palengvinimai užsieniečiams nėra pakankami siekiant patenkinti darbo jėgos trūkumą.

Naikins biurokratiją

Valdantieji nesutaria, kaip turėtų būti keičiamos taisyklės: Laisvosios demokratinės partijos (FDP) frakcijos pirmininkas Raineris Bruederle reikalauja panaikinti vadinamąją „prioriteto tvarką“ vokiečiams ir sumažinti nustatytą minimalų algos dydį profesionalams iš ne ES šalių. Tačiau Bavarijos krikščionių socialinė sąjunga (CSU) tokį pasiūymą griežtai atmeta. Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) atstovo Michaelio Fuchso nuomone, specialistų reikėtų ieškoti tik ES.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu šalyje egzistuoja sudėtinga procedūra darbdaviui gauti leidimą įdarbinti specialistą iš užsienio: kompanija privalo pateikti dokumentus, kad reikiamo specialisto neįmanoma rasti Vokietijoje. Pakeitus įstatymą darbdaviai galės lengviau priimti žmones, turinčius užsienyje įgytą diplomą.

R. Bruederle „Hamburger Abendblatt“ teigė: „Šiandien mums trūksta gydytojų ir inžinierių, tačiau jau rytoj trūks žmonių ir kitose srityse.“ Jo manymu, turėtų būti sumažinta pagal šiuo metu galiojančią taisyklę suma, kad kvalifikuoti darbuotojai iš užsienio privalo gauti mažiausiai 66 tūkst. eurų per metus atlyginimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visiška iliuzija manyti, kad savo karjeros pradžioje darbuotojas gaus tokią sumą. Todėl siūlome sumažinti minimumą iki 40 tūkst. eurų“, – sakė jis.

CSU tokį pasiūlymą atmeta. Partijos ekonomikos ekspertas Georgas Nuessleinas „Berliner Zeitung“ teigė: „Mums nereikia jokių pakeitimų.“ Jo manymu, minimalų užmokestį užsieniečiams mažinti nėra būtina. „Tas, kas to nori, gaus ne profesionalią, bet pigią darbo jėgą“, – sakė jis.

REKLAMA

Trūksta milijono

Gegužę paskelbti duomenys rodo, kad pirmąkart per ketverius metus neužimtų darbo vietų skaičius Vokietijoje perkopė milijoną: pirmąjį metų ketvirtį buvo užregistruota 1,055 mln. neužimtų darbo vietų.

Šiuo metu Vokietijoje užregistruota apie 28 mln. žmonių, dirbančių visu etatu. Beveik 2 mln. iš jų yra užsieniečiai. Prognozuojama, kad populiacijai senstant Vokietijai reikės vis daugiau imigrantų. Dar viena nedžiuginama tendencija – kvalifikuoti vokiečiai patys emigruoja iš šalies, rašo rp-online.de.

REKLAMA

Integracijos ir migracijos fondus jungianti organizacija „SVR Migration“ skaičiuoja, kad net 7 iš 16 šalies žemių migracijos santykis yra neigiamas. Vokiečiai dažniausiai renkasi darbą Šveicarijoje, JAV, Austrijoje, Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje, Norvegijoje ir Australijoje. 2010 m. užsienyje dirbo apie 17 tūkst. gydytojų iš Vokietijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laukia rytų europiečių

Darbo rinkos ir užimtumo instituto (IAB) profesorius Herbertas Bruckeris teigia, kad planuojamas imigracijos taisyklių sušvelninimas nėra pakankamas. „Vokietijoje mums reikia ne tik aukštos kvalifikacijos, tačiau apskritai kvalifikuotų žmonių, ypač pramonės srityje, tokių kaip elektrikai, staklininkai. Ypač jų trūksta Pietų Vokietijos darbo rinkai.“

REKLAMA

Profesoriaus teigimu, kol kas sunku nuspėti, ar į Vokietiją plūstels darbuotojų iš krizę išgyvenančių Airijos ir Graikijos, tačiau rytų europiečių laukiama. „Kalbant apie imigraciją iš ES šalių, kuri sudaro pusę visų mūsų imigrantų, pastaruoju metu koncentruotis reikėtų į naująsias ES šalis iš Vidurio ir Rytų Europos“, – teigė jis tinklalapiui Focus.de.

REKLAMA

H. Bruckerio teigimu, Vokietijos verslininkai nepakankamai stengiasi siekdami privilioti darbuotojų iš Baltijos ir kitų 2004 m. į ES įstojusių šalių. „Nuo pat ES plėtros į rytus girdžiu, kad daugybė verslininkų naujosiose šalyse deda pastangas prisivilioti darbuotojų, tačiau iki šiol jiems prastai sekasi.“

Ekonomika.lt primena, kad nuo gegužės 1-osios naujųjų ES narių, įstojusių į Sąjungą 2004 metais, piliečiai gali be apribojimų dirbti Vokietijoje.

FAKTAI: Darbuotojų trūkumas Vokietijoje

2009 m. ketv. ketv. 655 tūkst.

2010 m. ketv. ketv. 995 tūkst.

2011 m. pirm. ketv. – 1,055 mln.

Ana VENGROVSKAJA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų