• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kylant grėsmei, kad nauja 350 mln. eurų vertės Vilniaus kogeneracinė elektrinė nebus pastatyta laiku, energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ ir Vilniaus valdžia bando susitarti dėl sklandaus projekto įgyvendinimo.

Kylant grėsmei, kad nauja 350 mln. eurų vertės Vilniaus kogeneracinė elektrinė nebus pastatyta laiku, energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ ir Vilniaus valdžia bando susitarti dėl sklandaus projekto įgyvendinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus savivaldybė daugiau nei metus „Lietuvos energijai“ neišduoda statybai reikalingų leidimų, nes nori užsitikrinti, kad grupė iš savivaldybės įsigis nebeveikiančią ir nuostolingą trečiąją termofikacijos elektrinę (TEC-3). Tuo metu „Lietuvos energijos“ akcininkė Finansų ministerija prašo nesieti TEC-3 pardavimo su kogeneracinės elektrinės statyba.

REKLAMA

Vilniaus meras Remigijus Šimašius pirmadienį susitiko su „Lietuvos energijos“ atstovais. Abi pusės tikina, kad pasistūmėta į priekį.

„Lietuvos energija“ turės garantuoti, kad pirks TEC-3 - A.Sekmokas

Savivaldybė siekia „Lietuvos energijos“ garantijų, kad ji įsigis arba iškeis į Vilniaus kogeneracinės elektrinės (VKJ) akcijas neveikiančią, o nuo 2021 metų dėl aplinkosaugos reikalavimų apskritai turėsiančią užsidaryti TEC-3. Jėgainės vertė kol kas neaiški, nes neatliktas turto vertinimas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau savivaldybės tarybos narys ir Vilniaus šilumos tinklų stebėtojų tarybos pirmininkas Arvydas Sekmokas teigia, kad „Lietuvos energijos“ akcininkė Finansų ministerija turėtų užtikrinti, kad įmonė už rinkos kainą įsigis jėgainę. Tuomet savivaldybė patvirtintų naujos kogeneracinės jėgainės planavimo dokumentus. Tuo metu „Lietuvos energijos“ kogeneracinių jėgainių projektų vadovas Nerijus Rasburskis teigia, kad garantija, kad bendrovė pirks nebeveikiančią TEC-3, bus suteikta kita forma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buvo sutarta, kad jeigu „Lietuvos energija“ pateiks akcininko įsipareigojimą išpirkti termofikacinę elektrinę už rinkos kainą, kuri bus po įvertinimo, be abejo, mes tai laikysime pakankamai rimtu įsipareigojimu. Jeigu tai bus ministro parašas, kad jis kaip akcininkas įsipareigoja, mes galėsime judėti toliau“, - BNS sakė A.Sekmokas.

REKLAMA

Anot jo, kogeneracinės jėgainės aukštingumo klausimas, dėl kurio stringa projektas, bus pateiktas savivaldybės tarybai, vos tik bus išspręstas klausimas dėl TEC-3.

„Yra mero pažadas, vicemero pažadas, galų gale savivaldybės administracijos, kad kai tik bus išspręstas termofikacinės klausimas, tarybai bus pateiktas sprendimas ir taryba koalicijos vardu tam pritars. Koalicija pažada, kad tam bus pritarta“, - teigė A.Sekmokas.

REKLAMA

R. Šimašius BNS teigė, jog TEC-3 turi būti išpirkta, o jos infrastruktūra galėtų būti panaudota naujos jėgainės statybai.

„Mes savo ruožtu esame įsitikinę, kad turi būti bendradarbiavimas su savivaldybe šito projekto rėmuose, nes savivaldybė į projektą galėtų įnešti dalį savo turto, tai yra trečiąją termofikacinę elektrinę, kuri pati savaime atskirai santykinai tik eksploatuojama, tik kaip rezervo užtikrinimas. O dalis jos infrastruktūros panaudotina būtent naujos jėgainės statybai, tai natūralu, kad iš to matome sinergiją ir norime, kad savivaldybė arba dalyvautų tame projekte atitinkamai, arba trečioji termofikacinė būtų išpirkta iš savivaldybės ir panaudota naujos statybai“, - BNS teigė R.Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

N.Rasburskis teigė, kad šiuo metu ieškoma teisinės garantijos formos, kad jėgainė bus išpirkta, tačiau, anot jo, tai neturėtų būti finansų ministro pasirašytas pasižadėjimas.

„Ministras negali pasirašyti pasižadėjimo, tai turi būti teisinis dokumentas. (...) Šiai dienai šalys ieško teisinės formos, kuri tenkintų ir vieną, ir kitą šalis. Kad Vilniaus miesto savivaldybė būtų tikra, kad už rinkos vertę, nustatytą nepriklausomo turto vertintojo, įsigytume trečiąją termofikacinę elektrinę. Mūsų bendras susitarimas toks ir buvo, kad rastume tinkamą teisinę formą, kad šalims ji būtų priimtina“, - BNS sakė N.Rasburskis.

REKLAMA

TEC-3 įsigijimas ir kogeneracinės jėgainės statyba turėtų būti atskirta - N.Rasburskis

N.Rasburskis teigė, kad TEC-3 įsigijimas ir kogeneracinės elektrinės statyba turėtų būti atskiri klausimai, nes TEC-3 įsigijimas gali užtrukti.

„Mes einame link sandorio, tai tikrai turėtų būti rinkos vertė, kurią nustatys nepriklausomas turto vertintojas. Kad TEC-3 pirkimas, kuris gali ilgai užtrukti dėl Konkurencijos tarybos leidimų, nebūtų susietas su aukštingumo klausimu, kas, mūsų manymu, nėra teisės požiūriu teisėta. Manome, kad du procesus reikėtų atskirti“, - BNS sakė N.Rasburskis.

REKLAMA

Jis patvirtino, kad tokį požiūrį rašte savivaldybei išsakė ir Finansų ministerija. BNS žiniomis, ministerija įspėjo R.Šimašių, kad dėl savivaldybės veiksmų, reikalaujant įsigyti TEC-3, kogeneracinės elektrinės statyba gali vėluoti, dėl to „Lietuvos energija“ gali sulaukti sankcijų iš rangovų ir paskolą projektui suteikusio Europos investicijų banko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Artimiausiu metu savivaldybei nepriėmus teigiamo sprendimo minėtu klausimu būtų sukurta situacija, kelianti realią grėsmę neįgyvendinti miestui ir valstybei svarbaus ekonominio projekto, prarasti palankų projekto finansavimą, taip pat būtų sudaromos prielaidos Europos investicijų bankui skirti sankcijas už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą, rangovai įgytų teisę nutraukti sutartis ir reikalauti atlyginti patirtus nuostolius“, - teigiama Finansų ministerijos rašte R.Šimašiui.

REKLAMA

Šiuo metu neaiški ir TEC-3 vertė, be to, neaišku, kokiais kriterijais vadovaujantis ją vertinti. Anot R.Šimašiaus, jeigu jėgainė daugiau nebebūtų naudojama, jos vertė būtų mažesnė, tačiau jeigu „Lietuvos energija“ ateityje ją naudotų elektros rezervui užtikrinti, jos vertė turėtų būti didesnė. Turto vertinimą, kaip BNS nurodė Vilniaus šilumos tinklai, už 37,7 tūkst. eurų atliks „Deloitte verslo konsultacijos“.

REKLAMA

„Dabar baigtas konkursas turto vertintojų ir kainą nustatys turto vertintojas. Tiesiog niuansas, kad turto vertintojui ne visos prielaidos aiškios, pagal ką vertinti turtą - Energetikos ministerijos sąlygos, ar tai bus panaudojama kaip rezervui, ar ne. Jei bus panaudojama, natūralu, kad kaina bus didesnė“, - tikino R.Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Energetikos ministerija nurodo nesprendžianti, kas ateityje užtikrins elektros rezervą.

„Tretinio galios rezervo paslaugos tiekėjai yra atrenkami atviro konkurso būdu. Ne Energetikos ministerija tai sprendžia“, - BNS nurodė Energetikos ministerija.

Nesusitarus iki vasario, projektas gali vėluoti iki 7 mėnesių

„Lietuvos energija“ siekia, kad Vilniaus kogeneracinė elektrinė pradėtų veikti jau per 2018-2019 metų šildymo sezoną. Bendrovė skaičiuoja, kad ją pastačius, miesto gyventojai per metus sutaupytų 23 mln. eurų - pigiau kainuotų šildymas ir atliekų tvarkymas. Anot N.Rasburskio, susitarti dėl TEC-3 įsigijimo ir leidimų elektrinei reikia iki miesto tarybos posėdžio vasarį, kai tikimasi, bus svarstomas klausimas dėl jėgainės aukštingumo, kitu atveju projektas vėluos.

„Labai norėtume, kad tai atsitiktų iki vasario 1 dienos, nes tada yra tarybos posėdis. Būtų idealu ir tai sutaptų su mūsų darbo grafiku. Jeigu nusitęs, tuomet mes turime tokią pilkąją zoną, kada galime nespėti 2018-2019 metų šildymo sezoną. Jeigu nespėjame pasileisti visa galia elektrinės, tai mes iš esmės 6-7 mėnesius pavėluotume projekto užbaigimą“, - BNS sakė N.Rasburskis.

REKLAMA

Anot jo, po pirmadienio susitikimo savivaldybė sutiko išduoti projektavimo sąlygas jėgainės statybai - jos leis pradėti projektavimo darbus.

„Miestas sutiko išduoti projektavimo sąlygas objektui, nes iki šiol nedavė mums net projektavimo sąlygų, tai sutarta, kad miestas leis atlikti projektavimo darbus“, - teigė „Lietuvos energijos“ atstovas.

A.Sekmoko teigimu, savivaldybė nesiekia stabdyti projekto, todėl ir sutiko išduoti projektavimo sąlygas.

„Buvo sutarta, kad Vilniaus kogeneracinė jėgainė gali pradėti projektavimo darbus su sąlyginiu aukštingumu - jie gali pradėti projektuoti ir užsakinėti įrangą. Mes tikrai esame pozityvūs dėl šito projekto ir mes tikrai jo nestabdome“, - pabrėžė jis.

Ginčas trunka daugiau nei metus

„Lietuvos energija“ į savivaldybę dėl Vilniaus kogeneracinės elektrinės statybai reikalingo pastatų aukštingumo padidinimo kreipėsi dar 2015 metų gruodį, nes dabartinio sklype numatyto aukštingumo nepakanka 80 metrų aukščio kaminui. Tačiau tarybos pritarimo tam vis dar nėra.

„Lietuvos energija“ anksčiau siūlė išspręsti ginčą, iš savivaldybės už 1 eurą įsigyjant TEC-3, o jeigu elektrinė gautų pelno, pusę jo atiduodant savivaldybei. Tačiau pastaroji su tuo nesutiko ir siekė, kad jėgainė būtų parduota už didesnę kainą arba už dalį Vilniaus kogeneracinės elektrinės akcijų.

REKLAMA

BNS žiniomis, „Lietuvos energija“ Seimo Energetikos komisijai nurodė, kad techniškai ir finansiškai naudoti TEC-3 elektros ir šilumos gamybai neapsimoka. Vokietijos įmonė VPC nustatė, kad TEC-3 įranga nepritaikyta deginti atliekoms, ją reikėtų rekonstruoti, jos darbo režimas yra nelankstus, galimi gedimai.

Dėl Vilniaus kogeneracinės elektrinės statybos jau pasirašyta 328 mln. eurų vertės rangos ir įrangos tiekimo sutarčių. Elektrinę už 178,29 mln. eurų statys „Steinmuller Babcock Environment“ vadovaujamas konsorciumas, kuriame yra didžiausia Lenkijos inžinerinių ir infrastruktūros objektų statybų grupė „Budimex“ ir Lietuvos dujotiekių statybos bendrovė „Kauno dujotiekio statyba“, o biokuro deginimo įrenginius ir tiekimo infrastruktūrą už 149,65 mln. eurų įrengs Lenkijos energetikos objektų statytoja „Rafako“.

88 MW elektros ir 227 MW šilumos galios jėgainę planuojama pastatyti iki 2018 metų pabaigos, projektą finansuoja Europos investicijų bankas (EIB), suteikęs vadinamojo Junkerio plano garantuotą 190 mln. eurų paskolą.

Dar apie 10 proc. lėšų jėgainei skirs pati „Lietuvos energija “. Projektui 150 mln. eurų paramą rugsėjį suteikė Europos Komisija (EK).

Autorius: Artūras Ketlerius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų