Apie nutrauktą sutartį su „Garsų pasauliu“ ministerijai pavaldus Asmens dokumentų išrašymo centras (ADIC) paskelbė dar rugsėjį.
Sprendimas priimtas po portalo 15min tyrimo, atskleidusio, kad lietuviškus pasus spausdinanti įmonė „Garsų pasaulis“ galimai yra susijusi su Baltarusijos oligarchų bei Aliaksandro Lukašenkos režimo globojamu verslu.
Anot ministerijos, ADIC gruodžio pradžioje skelbs tarptautinį atvirąjį konkursą ir pirks nuolatines pasų knygelių tipo asmens dokumentų blankų gamybos paslaugas.
Kol bus atrinktas naujasis tiekėjas ir kad blankų nepritrūktų, dokumentų centras susitarė su Lenkijos gamintoja „PWPW“. Sutartis su įmone bus sudaroma 12 mėnesių laikotarpiui, paliekant galimybę ją pratęsti dar pusmečiui.
„Neskelbiamų derybų būdu pirkimas trūkstamam asmens dokumentų kiekiui buvo atliktas tam, kad būtų suvaldytos rizikos, kilusios dėl „Garsų pasaulio“ sutartinių įsipareigojimų nevykdymo iki kol bus įvykdytas atviras tarptautinis konkursas“, – komentare Eltai nurodė VRM.
Pagal sudarytą sutartį pirmą pasų blankų partiją „PWPW“ turėtų pristatyti 2025 m. kovo mėnesį. Likusiems trims mėnesiams šiuo metu turimų pasų knygelių užteks.
Numatoma, kad tarptautinį konkursą laimėjęs naujasis gamintojas blankus tieks trejus metus nuo 2026 m. sausio mėnesio, numačius galimybę sutartį pratęsti dar 3 metams.
VRM taip pat kreipėsi į Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybą (VDTAT), kad ši imtųsi kurti naujo modelio pasų blankus ir taip sudarytų vienodas sąlygas konkuruoti visiems dokumentų gamintojams, kurie gruodį dalyvaus tarptautiniame konkurse.
Derėtasi su vieninteliu tiekėju
Neskelbiamas derybas dokumentų centras vykdė su vienintele „PWPW“.
„ADIC neturėjo kito pasirinkimo, nes kalendorinis laikotarpis, per kurį būtų atrinktas naujas pasų ir kitų saugiųjų asmens dokumentų blankų tiekėjas bei pristatytas pirmasis asmens dokumentų blankų užsakymas, gali trukti iki 18 mėnesių“, – nurodė VRM.
Numatyta, kad pusę metų gali užsitęsti viešojo pirkimo procedūra, 9 mėnesius – pasirengimas gamybai, dar 3 mėnesiai papildomi, kad nekiltų rizika likti be pasų blankų.
Ministerijos teigimu, derybose dalyvavo ir Lietuvos spaudos paslaugų tiekėja „Lodvila“, taip užtikrinant bendradarbiavimą su Lenkijos institucijomis ir saugų pasų blankų pristatymą.
„Lodvilos“ įsipareigojimų apimtis numatyta tarpusavio susitarime su tiekėju „PWPW“, – teigė VRM.
Neskelbiamas derybas ADIC skubiai įvykdė dėl galimų grėsmių nacionaliniam saugumui, derybos atitiko Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo reikalavimus.
„Viešasis pirkimas kitais būdais (atviras konkursas, supaprastintas pirkimas) nebuvo įmanomas dėl ilgo pasiruošimo gaminti pasų blankus. Remiantis ankstesne ADIC patirtimi, nuo sutarties pasirašymo iki pasų pristatymo užtrunka bent 6–9 mėnesius, todėl kiti pirkimo būdai būtų užtrukę per ilgai“, – tikino ministerija.
Įvertinta, kad „PWPW“ turi tinkamą kvalifikaciją, technologinį pasiruošimą, jau yra gaminusi lietuviškus pasus ir jų dalis, turi paslaugų teikėjo patikimumo pažymėjimą.
VSD šį anksčiau „Garsų pasauliui“ išduotą dokumentą panaikino rugsėjį. Naujasis viešąjį konkursą laimėjęs pasų tiekėjas taip pat turės būti patikrintas VSD ir gauti pažymą.
„Toks įstatymo reikalavimas nustatytas tam, kad paslaugų tiekėjui būtų galimybė pateikti įslaptintą informaciją, t. y. pasų blankuose būtinas įdiegti saugumo priemones, kurios apsaugo asmens dokumentą nuo klastojimo“, – aiškino VRM.
Kaip gegužę atskleidė portalo 15min tyrimas, Lietuvos pasus spausdinanti įmonė „Garsų pasaulis“ yra galimai susijusi su Baltarusijos oligarchų bei režimo globojamu verslu – neteisėto Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos „pinigine“ tituluojamo verslininko Viktoro Ševcovo bei Baltarusijos hologramų monopolininkės „Golografičeskaja industrija“ verslu Lietuvoje.
Pasirodžius šiai informacijai, įmonėje tyrimus atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) bei Valstybės saugumo departamentas (VSD). Situaciją ketina įvertinti ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), neatmetantis galimybės dėl to kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) bei VSD.
VRM anksčiau neatmetė galimybės lietuviškų pasų gamybą perimti į ministerijos rankas.