Iki šiol startuoliams ir smulkiam verslui sunkiai prieinamas viešasis sektorius, testuoja naujus būdus inovacijų paieškai, kurie būtų atviresni, įtraukesni bei leistų rasti idėjas ir sprendimus, kurie nėra įprasti viešajam sektoriui. Rugsėjo mėnesį beveik kasdien yra skelbiami nauji projekto konkursai, kurių temos – nuo inovatyvaus hidrometeorologinių reiškinių poveikio ir žalos vertinimo, Vilniaus miesto švietimo dalyvių patirties ir pasitenkinimo stebėsenos sistemos iki išmanaus sprendimo bešeimininkių atliekų fiksavimui ir tvarkymui. Kiekvieno iššūkio prizinis fondas – iki 53 tūkst. eurų. Dalis jo bus skirta apdovanoti geriausias novatorių idėjas, o dalis – skirta laimėtojui sukurti sprendimo bandomąją versiją. Siekiama, jog taip viešasis sektorius išvengtų bereikalingų milijoninių investicijų į dažnai neveikiančias informacines sistemas, o startuoliams bei įmonėms butų atveriamos naujos galimybės sukurti ir ištestuoti naujus produktus.
Dar gegužės mėnesį Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) kartu su LR Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbtas kvietimas viešojo sektoriaus institucijoms gauti finansavimą ekperimentavimui, inovatyvių pilotinių sprendimų paieškai sulaukė didelio susidomėjimo. Eksperimentavimas su technologijomis, tokiomis kaip dirbtinis intelektas (angl. artificial intelligence) ar blokų grandinė (angl. blockchain) nėra įprasta viešojo sektoriaus veikla – tai dažniau pasireiškia kaip išimtis iš kasdienybės. Tam dažnai trukdo nusistovėjusios taisyklės, kompetencijų stoka ar žema tolerancija eksperimentavimo keliamoms rizikoms. Nepaisant to, šį barjerą yra bandoma įveikti kuriant smėlio dėžę (angl. sandbox) primenančias programas, kuriose dalyviai turi saugesnę aplinką eksperimentuoti, dalinasi gerąja praktika bei sėkmės istorijomis, taip sumažindami kylančių rizikų dydį. Šis kvietimas spręsti viešojo sektoriaus problemas inovatyviu būdu tapo naujosios Lietuvos GovTech smėlio dėžės pradžia, o jai pagreitį suteikia viešojo sektoriaus institucijos iš visos Lietuvos.
Finansavimas GovTech prototipo įsigijimui suteiktas 47-iems inovatyviems Lietuvos viešojo sektoriaus institucijų projektams. Šių projektų unikalumas – ne tik įdomūs bei pasauliniu mastu aktualūs technologiniai iššūkiai, bet ir būdas, kaip juos siekiama išspręsti. Sprendimų ieškoma atviresnėmis viešųjų pirkimų procedūromis, o veikla susidės iš dviejų etapų. Inovacijų kūrėjai, norintys dalyvauti ir kurti prototipą, jau dabar gali dalyvauti pasirinktuose projekto konkursuose. Pirmajame etape konkurso laimėtojams bus suteikiamos piniginės premijos už geriausias pasiūlytas sprendimo koncepcijas. Antrajame etape su konkurso laimėtojais bus vykdomos derybos dėl prototipo sukūrimo. Prototipų kūrimui į pagalbą ateis ir „GovTech laboratorijos“ komanda – institucijos ir atrinkti inovacijų kūrėjai galės dalyvauti akceleratoriaus programoje, kuris padės per trumpą laiką sukurti produktą ir jį ištestuoti.
Dalyvauti ir pateikti sprendimą, kaip spręsti viešojo sektoriaus iššūkius rinkos dalyviai gali CVP IS sistemoje – visą atrinktų projektų sąrašą su nuorodomis į projektus galima rasti čia. Projekto konkurse gali dalyvauti visi norintys: startuoliai, inovatyvios įmonės, aukštųjų mokyklų atstovai ar net fiziniai asmenys, kurie domisi ir nori kurti GovTech sprendimus.
Norintys detaliau susipažinti su iššūkiais ir užduoti institucijoms rūpimus klausimus, yra kviečiami dalyvauti „GovTech iššūkių pristatyme – Demo Day“ renginyje, kuriam užsiregistruoti galima paspaudus čia.