„Tokios įmonės kaip „Apple“ ir „Google“ dabar daugiau pinigų skiria teismų procesams, o ne tyrimams ir plėtrai“, – pasakojo amerikiečių investuotojas G. Kiddas Vilniuje vykstančioje progreso konferencijoje „Login 2013“.
Vadinamas atviras internetas nebėra toks atviras, koks buvo prieš 10–15 metų, teigia G. Kiddas. Pasak jo, „Google“, „Apple“, „Facebook“, „Square“ kūrėjai už veiksmus, kurie jiems padėjo sukurti savo išradimus, šiandien būtų pasodinti į kalėjimą.
Pavyzdžiui, „Apple“ įkūrėjai Steve‘as Jobsas ir Steve‘as Wozniakas 1972 m. sukūrė „Blue box“ – prietaisą, kuris leido nemokamai skambinti telefonu. S. Jobso teigimu, jei ne šis prietaisas, „Apple“ kompiuteris nebūtų buvęs sukurtas. Tačiau tai, ką jie padarė anuomet, pagal šiais laikais įsivyravusią praktiką būtų laikoma kriminaliniu nusikaltimu, teigia G. Kiddas.
„Visi tie žmonės karjerą pradėjo kaip programišiai, kadaise mes tai toleravome“, – sakė investuotojas, prisipažįstantis, kad pats dabar yra kaltinamas už įvairius intelektinės nuosavybės pažeidimus, kuriuos padarė jo įmonės. Sumos, dėl kurių šiuo metu JAV teisiasi technologijų įmonės, neįtikėtinos. „Iš „Limewire“ siekiama prisiteisti 75 trln. JAV dolerių – tai daugiau pinigų nei dabar egzistuoja pasaulyje“, – juokėsi G. Kiddas.
Taip pat už intelektinės nuosavybės pažeidimus yra skiriamos bausmės, kurios prilygsta už rimtus kriminalinius nusikaltimus skiriamoms bausmėms. G. Kiddas pasakojo apie Aaroną Swartzą – talentingą jauną amerikiečių programuotoją, RSS bendraautorį ir aktyvų interneto laisvės gynėją.
Jam buvo skirta 35 metų nelaisvės atėmimo bausmė už tai, kad nelegaliai parsisiuntė itin daug mokslinių straipsnių iš JSTOR elektroninės bibliotekos.
„Taip jis pažeidė taisykles, bet tai tas pats, kas duoti tokią bausmę už tai, kad iš bibliotekos pasiėmei per daug knygų, – sakė G. Kiddas. – Palyginimui, tiek pat metų kalėti gavo ir Mumbajaus kruvinų atakų, nusinešusių per pusantro šimto gyvybių, organizatorius.“
G. Kiddas aiškina, kad dėl daugyės teismo procesų, kurių metu siekiama ilgam įkišti už grotų arba prisiteisti trilijonus dolerių, yra kaltos naudojimo sąlygos (angl. Terms of Use). Šių, prieš sutikdami su jomis, praktiškai niekas neskaito, be to, dėl jų negalima derėtis.
„Realiai jos sako: „jei tu nukopijuosi dalį šios informacijos, man būsi skolingas X dolerių“,–- aiškina G. Kiddas.
Viena iš naudojimosi sąlygų – viršijant autorizuotą priėjimą prie informacijos, gresia kriminalinė bausmė. Būtent dėl šios sąlygos A. Swartzui grėsė ilgi metai kalėjimo. Šis jaunas amerikiečių programuotojas šių metų pradžioje nusižudė.
Sąlygos yra taip sukurtos, kad kiekvienas asmuo pažeidžia įstatymą ir gali būti teisiamas.
„Jie gal jūsų nepaduos į teismą, bet jeigu esate jų varžovas ar inovatorius, galite būti paduotas į teismą, – aiškina G. Kiddas. – Jei jūsų inovacija kaip nors sąveikavo su tinklalapiu, jis gali jus paduoti į teismą, susirinkti atlyginimą už žalą ir jus įkalinti. Nebent gausite tinklalapio leidimą.“
Tokia praktika, pasak investuotojo, tampa norma ir daugelis pradedančiųjų verslininkų, susidūrę su galimybe atsidurti teisme, tiesiog užsidaro ir ieško kitų būdų savo veiklai vykdyti. G. Kiddas atkreipia dėmesį į paradoksą – jeigu tave paduoda į teismą, vadinasi, pripažįsta, kad esi stiprus varžovas rinkoje.
„Tam tikra prasme tai smagu – esi gana svarbus, kad tave paduotų į teismą“, – šypsosi investuotojas.
Tačiau G. Kiddas labai ragino lietuvius nesukurti tokios pat situacijos, kokia dabar yra JAV. „Aš jus raginu nesekti šiuo pavyzdžiu, nes JAV visi yra išsigandę, visi ieško nišų, kuriose niekam netrukdytų, ir bijo būti drąsūs, dideli bei sukurti dideles inovacijas, – sakė jis. – Ar tikrai jūs norite gyventi visuomenėje, kurioje jums reiki leidimo inovacijoms?“
Norint išvengti teismų karų, pasak G. Kiddo, reikia būti gerai informuotam, mažiems vadinamiesiems startup‘ams laikytis kartu bei pagrindinį dėmesį skirti vartotojui.