Teisininkų vertinimu, tokie politiko veiksmai nesuderinami su etikos standartais ir šalyje galiojančiais teisės aktais bei daro didžiulę žalą vienam didžiausių šalies verslo sektorių, sąžiningai dirbančioms įmonėms, kurios apkaltintos suabsoliutinus pavienius atvejus, rašoma asociacijos išplatintame pranešime žiniasklaidai.
Sprendimas kreiptis į etikos komisijas priimtas įvertinus viešus M. Majausko pasisakymus 2021 m. balandžio 14 d. Seimo Biudžeto ir finansų komitete, taip pat viešoje erdvėje, kuriuose jis šalies vežėjus vadina nusikaltėliais, taip neva melagingai ir tendencijai dezinformuodamas visuomenę, šmeiždamas šalies transporto įmones.
Verslininkai ar nusikaltėliai?
Šio posėdžio metu nepaisydamas nekaltumo prezumpcijos M. Majauskas nurodė, kad „<…> tie asmenys, kuriuos Jūs vadinate verslininkais, šiuo atveju aš matau, kad tai yra nusikaltėliai“, „<…> tie žmonės, kuriuos Jūs vadinate verslininkais, vykdo apgaulingą apskaitą, neteisėtas duomenų ir pajamų pateikimas, sukčiavimas, turto pasisavinimas, dokumentų klastojimas. Aš su dideliu malonumu pakartosiu šiuos dalykus, jeigu reikės ir skirtinguose formatuose“, – asociacijos pateiktuose skunduose cituojamas parlamentaras.
Jis pats posėdžio metu rėmėsi Valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinės darbo inspekcijos, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ir kitų institucijų pranešimais apie tai, kad kai kuriose transporto įmonėse slepiami mokesčiai, atlyginimai mokami vokeliuose, vykdomi kiti pažeidimai.
„Linava“ pranešime primena, kad pagal nekaltumo prezumpciją, žmogus yra nekaltas, kol jo kaltė neįrodyta teisme. Teisės ekspertų vertinimu, tokie teiginiai neatitinka tikrovės, yra neetiški, o tokiais pasisakymais parlamentaras pažeidžia Lietuvos Konstituciją ir Valstybės politikų elgesio kodeksą (Kodeksas). Politikai, Seimo nariai yra vieši asmenys, todėl jų elgesys viešajame gyvenime privalo atitikti Kodekse nustatytus reikalavimus.
Primena apie etikos standartus
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra nurodęs, kad valstybės politikai turi laikytis aukščiausių elgesio standartų bei visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų. Analogiškos pozicijos laikosi ir Seimo etikos ir procedūrų komisija, kuri savo ankstesniuose sprendimuose akcentuoja, kad Seimo nariams yra taikomi aukštesni veiklos skaidrumo ir atsakomybės standartai, nei paprastiems valstybės pareigūnams ar tarnautojams.
Seimo nariams, įskaitant ir M. Majauską, yra taikomi aukščiausi etikos standartai, o vykdydami savo pareigas jie privalo elgtis etiškai – sąžiningai, padoriai, pavyzdingai, nešališkai.
Teisininkų vertinimu, iš valstybės politikų, tarp jų ir Seimo narių, pareigos elgtis etiškai tiesiogiai išplaukia ir pareiga teikti tikslią ir teisingą, faktais paremtą, informaciją. Šiuo klausimu yra pasisakęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, nurodydamas, kad Seimo nariai negali apsiriboti vien selektyviais bei vienpusiškais duomenimis, o privalo susilaikyti nuo pareiškimų, kuriais žmonės yra šmeižiami ar kitaip yra dezinformuojama visuomenė.
Lietuvoje veikia daugiau kaip 4 500 transporto bendrovių, kuriose dirba daugiau nei 77 000 vairuotojų.