Tai jis teigė po to, kai smulki tiekėja „EGTO energija“ pirmadienį paskelbė nutraukianti veiklą, o rinkos reguliuotojas antradienį panaikino jos leidimą.
„Politikai priėmė sprendimą sugriežtinti elektros energijos tiekėjų veiklą, buvo pakankamai sugriežtinti visi reikalavimai. Akivaizdu, kad likę du smulkieji tiekėjai, jiems buvo labai sudėtinga atitikti tuos reikalavimus, kurie buvo nustatyti patiems stambiausiems rinkos žaidėjams“, – LRT radijui trečiadienį sakė R. Pocius.
„Tiesiog dėl tam tikrų griežtų reikalavimų (...) ne vien tik finansine prasme, bet lygiai taip pat biurokratine prasme, ataskaitų teikimo VERT, kitų dalykų, rinkos dalyviai patys pasitraukė iš rinkos“, – pridūrė jis.
R. Pocius mano, kad dabar naujiems smulkiems tiekėjams pateikti į rinką bus „pakankamai sudėtinga“.
Energetinių tyrimų instituto vadovas Tomas Janeliūnas sako, kad paskutiniai du iš rinkos pasitraukę tiekėjai – „Birštono elektra“ ir „EGTO energija“ – konkurencijai įtakos neturėjo, o pastaroji dėl nedidelio klientų skaičiaus „nevaidino jokio reikšmingesnio vaidmens“.
Jo teigimu, Lietuvoje tarp nepriklausomų tiekėjų egzistuoja „oligopolinė rinka“ su trimis ryškiai dominuojančiais žaidėjais – „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“ bei „Enefit“. Tuo metu naujų žeidėjų, eksperto nuomone, veikiausiai neatsiras.
„Tokia oligopolinė rinka iš esmės buvo nuo pat pradžių, tokia ji yra dabar. Mažieji žaidėjai atkrito, konkurencija yra nusistovėjusi tarp didžiųjų tiekėjų, jie, man regis, yra iš tikrųjų atradę veikimo būdą“, – LRT radijui sakė T. Janeliūnas.
„Oligopolinėje rinkoje viena iš savybių yra ta, kad naujiems žaidėjams patekti į rinką yra labai sudėtinga, tai čia irgi galime prognozuoti, kad naujų žaidėjų greičiausiai neatsiras“ – pridūrė jis.
T. Janeliūno teigimu, beveik visi vartotojai jau yra pasiskirstę tarp tiekėjų, o jų dar nepasirinkę trečiojo liberalizavimo etapo vartotojai „jokio pelno nepriklausomiems elektros tiekėjams greičiausia neatneš“.
„Todėl varžytis dėl šito segmento iš naujų žaidėjų rinkoje turbūt niekas nelabai norės“, – sakė T. Janeliūnas.
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) laikinoji vadovė Agnė Bagočiutė teigė, jog tiekėjų siūlomų tarifų svyravimai ir vartotojų migracija rodo, jog trys didieji rinkos dalyviai tarpusavyje nuolat konkuruoja.
„Mes matome nuolat banguojančias kainas. Nėra taip, kad kainos rinkoje kyla ar krenta ir visi sureaguotų vienodai – tikrai ne. Matome nuolatinius pokyčius – jie gal nėra tokie drastiški, bet jie tikrai vyksta“, – LRT radijui sakė A. Bagočiūtė.
Šiemet gegužę veiklą nutraukė beveik 1 tūkst. klientų biržos planus siūliusi „Birštono elektra“. Buvusi antra buvusi didžiausia pagal vartotojų skaičių tiekėja „Perlas Energija“ pernai rugsėjį nutraukė veiklą išaugus kainoms rinkoje ir įmonei nebegalėjus tiekti elektros fiksuota kaina.
Todėl pernai gruodį Seimas priėmė nepriklausomų elektros tiekėjų veiklą sugriežtinusias pataisas, kurios numato, kad naujas tiekėjas turi turėti bent trijų mėnesių trukmės prievolių įvykdymo garantijas, skirtas vartotojų nuostoliams kompensuoti, be to, jis privalo turėti rizikų valdymo planą, taip pat mažiausiai pusės įstatinio kapitalo dydžio nuosavą kapitalą. Šie reikalavimai įsigaliojo kovo 1-ąją.