Vilniaus naktinio aljanso valdybos pirmininkas Markas Adamas Haroldas naujienų portalui tv3.lt teigė, kad viešoji ir ne pelno siekianti organizacija „Muzikos eksporto fondas“ tokį siūlymą pateikė ir Vyriausybei, į tai sureagavo ir premjeras S. Skvernelis.
„Mes gavome iš S. Skvernelio komentarą, kad ministerijoje yra mūsų siūlymas, todėl gyvai susitiksime aptarti su jais. Būtent dėl pačios sistemos – aš tik mačiau, kad A. Veryga, tyčia ar netyčia, nesuprato nieko ir sako, kad registravimas nesustabdys viruso. Mes puikiai suprantam, kad nesustabdys viruso, bet mes kalbame apie tai, kad reikia atsekti sergamumą
Ir A. Veryga pats sako, kad atsekamumas yra problema, tai mes sprendžiam tą problemą“, – komentavo M. A. Haroldas.
Užsiregistruoti reikia trumpąją žinute
Buvęs Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys M. A. Haroldas tikina, kad apie naujosios sistemos, galinčios užregistruoti buvimo vietą bare, nusiskundimų būtą tik vienas.
„Mes išbandėme sistemą, ji veikia, gavome tik vieną nusiskundimą, kad viename iš telefonų kažkaip nesužino tų kodų (QR skenavimui skirto kodo – aut. past.), nes nustatymuose nebuvo įjungta, kad juos atpažintų, ir tiek.
Visi tie, kurie naudoja, išbando, sako, kad veikia puikiai. <...> Atliekami bandymai, kad sistema būti veikianti, pilnai prieinama ir vėliau tai nebus tik testavimas“, – pasakojo Vilniaus naktinio aljanso pirmininkas.
M. A. Haroldas priduria, kad prie naujos iniciatyvos siekia prisijungti ir kitos verslo įstaigos.
„Aš gaunu kas valandą naują skambutį, žinutę feisbuke arba el. pašte, klausiama, kaip mes galime prisijungti prie šios sistemos. Kadangi mes esame ne pelno siekianti organizacija, padarysime, kad būtų prieinama maksimaliai visiems barams, įstaigoms ir galės tiesiog parsisiųsti aplikaciją“, – teigė M. A. Haroldas.
Viena iš sistemų nepasiteisino
Pašnekovas priduria, kad siunčiama trumpoji žinutė yra tikslinga priemonė, skirta užtikrinti tikrą informaciją ir tokiu būdu žinoti, kur ir kada lankėsi baro klientai, jeigu paaiškėtų, kad vienas iš asmenų susirgo COVID-19.
„Užtenka surinkti mobiliojo telefono numerį. Ypač SMS būdu, nes tuo būdu labai sunku yra suklastoti (duomenis – aut. past.). Šveicarijoje buvo privaloma registruoti adresą užrašant ant popieriaus, tačiau ta idėja palaidota – žmonės prirašydavo nesąmonių, nebuvo galima užtikrinti, ar tikrai jie gyvena ten.
Mes sakome, kad žymiai stipresnis būdas yra surinkti SMS žinutę ir vėliau ją, pavyzdžiui, parodyti apsaugos darbuotojams, tai jau yra tvirtesnis registravimas. Ir tai reiškia, kad jau visi duomenys yra duombazėje, o ne ant popieriaus.
Aš noriu pabrėžti, mes esame ne pelno siekianti organizacija, mūsų tikslas padėti muzikantams, visas surinktas pelnas iš šios sistemos, jeigu ten bus kažkokio pelno, tada panaudosim lėšas padėti išgyventi muzikantams.
Ragina pradėti registruotis
Sostinėje veikiantis „Piano Man“ baras socialinėje erdvėje savo klientus informavo apie naujus pokyčius ir ragina informuoti savo buvimo vietą SMS žinute.
„Mes ir visuomenės sveikatos centras, įvykus blogiausiam scenarijui, turėsime tiesioginius kontaktus visų, kurie galėjo turėti sąlytį su Covid19 nešiotoju konkrečią dieną. Todėl visų labui, draugai, #PrašomeRegistruotis. Kol kas tai nėra privaloma. O kaip bus ateityje pamatysim, kai ateitis ateis. Tikimės, kad toks sprendimas reikšmingai prisidės prie viruso plitimo suvaldymo Lietuvoje“, – rašoma viešame pareiškime.
Įmonės vadovas Saulius Galdikas teigė, kad naujoji priemonė, siekiant užtikrinti klientų saugumą, gali tapti privaloma.
„Visų pirma, ten ne visai programėlė, ten tiesiog SMS registravimo sistema, tai daug paprasčiau nei programėlė, nes čia nieko daryti nereikia, tiesiog gali išsiųst trumpąją žinutę arba nufotografuoti QR kodą ir taip pat nusiųsti. Automatiškai mes klausime, ar jūs sutinkate būti užregistruotas, jeigu sutinkate, tai užfiksuojamas jūsų telefono numeris, data ir laikas.
Žmonės noriai ir be problemų registruojasi. Nors tai nėra privaloma, mes rekomenduojam, prašom, kodėl tai reikėtų padaryti. <...> Siūlome padaryti privalomą registraciją. Jeigu tu nesiregistruoji, tai negali patekti į barą“, – kalbėjo S. Galdikas.
Veryga pritartų verslo iniciatyvai
Tuo metu Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje, paklaustas apie tokių idėjų įgyvendinimą, teigė, kad tokiai iniciatyvai pritaria, tačiau pabrėžia, kad svarbiausia yra suvaldyti lankytojų srautus, išlaikyti saugią distanciją bei naudoti būtinas asmens saugos priemones.
„Matysim, kaip seksis pasiekti tą susitarimą. Priemonės – tikrai mes kažko labai naujo neatrasim.
Matyt, kad bus kalbamasi apie tas pačias, kurios jau yra buvę taikytos, tai yra tam tikro ploto nustatymas vienam lankytojui, tų lankytojų skaičiaus reguliavimas, srautų reguliavimas, kiek ten gali ateiti tam, kad žmonės vėlgi nesibūriuotų ir nebūtų kažkokio intensyvaus kontakto, kad būtų galima išlaikyti atstumą.
Programėlė yra viena iš tų priemonių, bet, kaip jūs teisingai ir pastebėjot, jinai pati atstumo neišlaiko, nes užsikrėtimo prevencija, tai yra būtent atstumas ir apsaugos priemonių naudojimas, o programėlė yra svarbus įrankis, bet jau kitam tikslui, tai yra tiesiog ten, kur jau išplinta infekcija, kad būtų galima atsekti kontaktus.
Tai gerai, kad verslas imasi tokių iniciatyvų, mes taip pat tą programėlę turėsim, tik tokią jau valstybinio lygio.
Barai, naktiniai klubai, matyt, ir kitą ten dar dedamąją turi – jie tiesiog suregistruoja atėjusius, ten prie durų galima pasiūlyti nusiskenuoti tam tikrą kodą ar siųsti SMS, bent jau kiek man teko girdėti iš viešos erdvės. Tai gerai, galima naudoti tokius dalykus, bet, kaip ir sakiau, esmė, dėl ko bus kalbamasi, kaip suvaldyti lankytojų srautus ir kaip laikytis saugios distancijos ir kaip naudoti asmens saugos priemones“, – komentavo ministras A. Veryga.
Skelbiama, kad prie iniciatyvos raginti barų ar naktinių klubų klientus nurodyti buvimo vietą prisijungė jau beveik dešimt skirtingų sostinės įmonių.
Prisiminkite, TV3 Žinios rodė, kad naktinės pasilinksminimo vietos gyvena įtampoje: