Verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ praktikoje yra ne vienas atvejis, kai pasinaudoję didžiausiomis metų šventėmis sukčiai iš įmonių išvilioja dideles pinigų sumas.
Vienas Didžiojoje Britanijoje užfiksuotas atvejis atskleidžia, kaip nusikaltėliai veikia ir kaip būtų galima nuo jų apsisaugoti. Stambiais mėsos perdirbėjais ir pardavėjais apsimetę asmenys užmezgė kontaktą su potencialiais pirkėjais, bendravo itin profesionaliai, vartojo šiam verslo sektoriui būdingus terminus, atsiuntė produkcijos nuotraukų. Artėjant šventiniam laikotarpiui ėmė daryti psichologinį spaudimą: „tik šią savaitę galime pasiūlyti tokią kainą, artėjant šventėms produkcijos nuolat mažėja“. Per derybas sukurta iliuzija, kad pirkėjas išsirūpina geras sąlygas: „produkciją pristatysime savo transportu“.
Prekės įsipareigojamos išsiųsti tik pasirašius sutartį ir sumokėjus visus pinigus. Sutartis pasirašoma likus dviem dienoms iki Kūčių. Suma pervedama tarpšventiniu laikotarpiu ir tik pirmomis sausio dienomis suprantama, kad įvyko apgavystė.
Pasak bendrovės „Coface Lietuva“ Skolų išieškojimo departamento vadovo Mindaugo Puodžiuko, Lietuvos įmonės taip pat nukenčia nuo sukčių iš užsienio. Bene dažniausiai nusikaltėlių naudojama schema, kai įsigudrinama apsimesti patikimos seniai rinkoje veikiančios įmonės darbuotojais, atliekamas produkcijos užsakymas, o išsiuntus sąskaitą paaiškėja, kad tokio užsakymo įmonė nepadarė, o asmuo, kuris neva pirko produkciją, ten nedirba“, – sako M. Puodžiukas.
Anot jo, nelengva atskirti, kad bendrovę atakuoja sukčiai, o ne tikri užsakovai. „Pirmas ženklas, kad užsakymą reikia tikrinti itin atidžiai, yra labai gerų sąlygų pasiūlymas. Išsiaiškinti sukčiavimą gali padėti ir nurodytų rekvizitų paieška internete, telefoninis skambutis, užsakant prekes naudojamų nuotraukų ypatybės (pavyzdžiui, jų padarymo data, šaltinis, rodomas virtualiame nuotraukos apraše)“, – pataria specialistas.
Kaip teigia „Coface“ atstovas, dažnai sukčiai veikia arba apsimeta, kad yra tokiose šalyse, kaip Vokietija, Didžioji Britanija ar Italija. Taigi, nusikaltėliai naudojasi šių rinkų patikimumo įvaizdžiu.