Kadangi praėjusią savaitę Liuksemburge vyko paskutinis Airijos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai metu surengtas Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos (EPSCO) posėdis, nuo liepos 1 dienos Tabako direktyvos klausimai toliau bus svarstomi Lietuvos pirmininkavimo metu.
Pirmininkaujanti ES Tarybai valstybė turi išlikti nešališka ir atstovauti visų šalių narių interesus. Tokius principus oficialiai deklaruoja ir Lietuva. Tuo tarpu skubotą norą priimti siūlomą direktyvą su planuojamais kraštutiniais tabako gaminių suvaržymais yra išreiškęs tik Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.
Kiek kitokios nuomonės laikosi Lietuvos verslo asociacijų atstovai. Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė ragina nepriimti skubotų sprendimų ir kritiškai pasverti visas galimas pasekmes.
„Lietuvai Tabako direktyva bus labai žalinga. Galbūt kitose šalyse ji turės naudos, tačiau mūsų šalyje ženkliai padidės kontrabanda, o tai lems didžiulius biudžeto praradimus. Direktyvoje siūlomi tik draudimai, kurie sukels ekonominių pasekmių, tačiau nesiūloma, kaip tas pasekmes spręsti arba bent jau sušvelninti. Be to, mūsų politikai neturėtų pamiršti, kad Lietuva turi ir tabako gamintoją.“, – sako R.Skyrienė. „Ministro noras mažinti rūkančiųjų skaičių yra labai gerbtinas, tačiau visos siūlomos priemonės visada turi du galus, tad būtina pasverti visus rezultatus ir jų pasekmes”.
Siūlomoms kraštutinėms tabako direktyvos nuostatoms nepritarė visi penki už šio klausimo svarstymą atsakingi – Teisės reikalų, Tarptautinės prekybos, Žemės ūkio ir kaimo plėtros, Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos, Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos – komitetai.
Pasak Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdo Sutkaus, šis Europos parlamentarų sprendimas buvo gerai pamatuotas ir racionalus.
„Tokie kraštutiniai tabako gaminių direktyvos siūlymai, kaip mėtinių ar plonųjų cigarečių uždraudimas bei standartizuotos pakuotės įvedimas, sąlygotų dar didesnius kontrabandos skaičius, kurie šiuo metu ir taip sudaro daugiau kaip 35 proc. nelegalios cigarečių rinkos Lietuvoje. Skaičiuojama, kad dėl rūkalų kontrabandos į Lietuvos valstybės biudžetą vien per 2012 m. negautų akcizų ir pridėtinės vertės mokesčio pajamų suma siekia 319 mln. litų. Pritarus planuojamiems Tabako gaminių kraštutiniams suvaržymams, Lietuva netektų dar papildomai apie 170 mln. litų pajamų į valstybės biudžetą. Nemanau, kad šiuo metu tai būtų pats geriausias sprendimas Lietuvai.“