Šių metų birželio 1 dieną įsigaliojusi nauja atrankos į valstybės tarnybą sistema užtikrina, kad valstybės tarnautojais taptų ne vien teisės aktus gerai išmokę, bet ir analitiniu mąstymu bei kitais gebėjimais pasižymintys kandidatai.
Valstybės tarnautojų atrankos sistema iki šiol neretai sulaukdavo kritikos: esą ji nepakankamai efektyvi, jai stinga skaidrumo, o į valstybės tarnybą ne visuomet priimami tie, kurie to labiausiai verti. Įsigaliojus naujai atrankos į valstybės tarnybą sistemai, valstybės tarnautojai atrenkami labiau centralizuotai, o testais vertinamos ne vien jų teisinės žinios, bet ir verbalinis, analitinis, loginis mąstymas, valstybės tarnybai reikalingos kompetencijos.
Šios naujovės įgyvendintos Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšomis. Projektas „Valstybės tarnautojų atrankos sistemos tobulinimas“ sulaukė finansavimo pagal 2007–2013 metų Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 4 prioritetą „Administracinių gebėjimų stiprinimas ir viešojo administravimo efektyvumo didinimas“. O Europos socialinio fondo lėšas projektui įgyvendinti skyrė Vidaus reikalų ministerija. Iki šios dienos naująją atrankos į valstybės tarnybą sistemą išbandė ir testavimuose dalyvavo daugiau kaip 3 tūkst. asmenų. Vadovaujantis ja į pareigas jau priimta virš 300 žmonių.
Tikrinama dviem etapais
Nuo 2013 m. vasaros atranka į valstybės tarnybą vykdoma dviem etapais. Pirmame etape pretendentai turi spręsti specialiai valstybės tarnautojų atrankai sukurtą bendrųjų gebėjimų testą. Užduotys iš užduočių banko parenkamos atsitiktine tvarka, tačiau kiekvienas pretendentas gauna vienodą skaičių tiek sudėtingų, tiek lengvų, tiek vidutinio sunkumo užduočių, taip pat vienodą skaičių skirtingų tipų užduočių. Kadangi valstybės tarnyboje dirbantiems asmenims reikia skirtingų gebėjimų, yra vertinamas kandidatų gebėjimas samprotauti ir spręsti verbalinio, skaitinio, vizualinio turinio problemas, analizuoti ir pagrįsti savo sprendimus tipinėmis darbo situacijomis.
Taip pat Valstybės tarnybos departamente interviu metu centralizuotai yra vertinami kandidatų į vadovo pareigas vadovavimo gebėjimai. Šį vertinimą atlieka personalo atrankos ekspertai, kaip paprastai daroma ir privačiame sektoriuje. Geriausi kandidatai atlikti tam tikras pareigas yra nustatomi antrame etape – konkurse įstaigose, atsižvelgiant į dalykinę kandidatų kompetenciją.
Dar viena diegiamos atrankos sistemos naujovė – pretendentų anglų, vokiečių ir prancūzų kalbų vienodas tikrinimas užsienio kalbų centruose, taikant pasaulyje pripažįstamus testus ir egzaminus.
Kad atrankos vyktų visiškai skaidriai, buvo sukurtas ir Valstybės tarnybos informacinės sistemos Atrankos modulis. Naudodamiesi šia sistema, pretendentai į valstybės tarnybą teikia dokumentus įstaigoms, registruojasi laikyti bendrųjų gebėjimų testą ar pasitikrinti vadovavimo gebėjimus (jei pretenduos į vadovaujančias pareigas) internetinėje svetainėje www.testavimas.vtd.lt. Atrankos modulis taip pat suteikia galimybę piliečiams matyti savo testo rezultatus.
Keisdamas įdarbinimo tvarką, Valstybės tarnybos departamentas tikisi ne tik pritraukti geriausius įvairių sričių specialistus, padaryti sistemą lankstesnę, objektyvesnę, efektyvesnę, skirtą gebėjimams ir kompetencijoms tikrinti, bet ir padidinti visuomenės pasitikėjimą valstybės tarnautojų atrankos sistema.