„Tikriausiai ir jaučio odoje nesutilptų visi pažeidimai, kuriuos valstybiniai auditoriai nustatė tikrindami, kaip Kultūros ministerija ir jai pavaldžios įstaigos 2008 m. naudojo valstybės lėšas“, – teigia valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė.
Tikrinamuoju laikotarpiu ministerija ir 36 jai pavaldžios įstaigos vykdė 7 programas, kurių įgyvendinimui panaudota beveik 285 mln. litų valstybės biudžeto asignavimų. Pasak valstybės kontrolierės, didelė dalis faktinių išlaidų nepagrįsta dokumentais arba bandoma pagrįsti netinkamais dokumentais.
Valstybės kontrolierė priėmė sprendimą, kuriame įpareigojo asmenis, padariusius teisės aktų pažeidimus, traukti tarnybos ar drausminėn atsakomybėn. Valstybės kontrolė audito dokumentus dėl galimo aplaidaus apskaitos tvarkymo Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre ir galimo turto pasisavinimo bei turto iššvaistymo viešojoje įstaigoje „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) perduos Generalinei prokuratūrai pagal kompetenciją.
Ypač daug pažeidimų nustatyta įgyvendinant programą „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“, kurią administruoja VEKS. Valstybiniai auditoriai negalėjo patvirtinti didelės dalies išlaidų, kurias padarė ši viešoji įstaiga.
Projekto viešinimui užsienio valstybėse VEKS atvirojo konkurso būdu parinko vienintelę konkurse dalyvavusią Lietuvos bendrovę „PIAR“ ir sudarė su ja sutartį už beveik 1,9 mln. litų. Auditorių nuomone, kelia abejonių, ar lėšos buvo išleistos efektyviai, nes ministerija atskirai sumokėjo už dešimt niekuo viena nuo kitos nesiskiriančių kampanijų, dokumentuose nėra informacijos, kokiuose žiniasklaidos leidiniuose bus viešinamas renginys, kokių, kur ir kiek straipsnių, reportažų, interviu bus inicijuota, kokiu būdu bus bendradarbiaujama su nurodytais subjektais, koks informacijos paketas bus parengtas. Be to, UAB „PIAR“ nepateikė faktines išlaidas pateisinančių dokumentų už 85 tūkst. litų.
Kultūros ministerija su VEKS sudarė sutartį dėl įvaizdį kuriančių ir renginius pristatančių leidinių leidybos už 749 tūkst. litų. Daugiau kaip pusė šios sumos panaudota neracionaliai, nes leidiniuose pateikta nebeaktuali informacija apie renginius, kuriuos buvo atsisakyta rengti.
Europos kultūros sostinės programai pristatyti internete Kultūros ministerija skyrė 494 tūkst. litų. Už dalį šių lėšų yra sukurtos 6 interneto svetainės. Auditorių nuomone, Kultūros ministerija, skirdama lėšas kelių internetinių svetainių kūrimui ir administravimui, neįvertino jų poreikio ir tuo neužtikrino, kad biudžeto lėšos būtų naudojamos ekonomiškai.
Auditoriai negavo visų atsakymų į klausimus apie renginį ,,Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009 atidarymas“, kurio metu Naujųjų metų naktį Vilniuje vyko šviesos ir muzikos koncertas. Kultūros ministerija jam skyrė beveik 2 mln. litų, nerengdama įstatymu reikalaujamo viešojo pirkimo, o tik remdamasi VEKS ekspertų nuomone. Nors šio projekto vykdytojai – VEKS, VšĮ „Effectus Eventus“ – Kultūros ministerijai nepateikė arba pateikė netinkamus išlaidas patvirtinančius dokumentus už daugiau kaip 1,8 mln. litų, tačiau ministerija tas išlaidas apmokėjo.
Be to, valstybiniai auditoriai nustatė, kad Kultūros ministerija kai kuriuos projektus finansuoja po kelis kartus iš skirtingų programų. Tokį dvigubą finansavimą gavo renginiai „Gaida/ISCM Pasaulio muzikos dienos“, ,,Šiaurės ir Baltijos šalių susitikimas Kedja – Vilnius“, istorinio vaidybinio pilno metro kino filmo, preliminariu pavadinimu „Broliai, įveikę Europą“, kūrėjai.
Kultūros ministerija vykdydama projektą „Bibliotekos pažangai“ nesilaikė sutartyje su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos bei Bilo ir Melindos Geitsų fondu numatytų sąlygų dėl projekto finansavimo. Įgyvendindama šį projektą ministerija 2008 m. skyrė daugiau kaip 6 mln. litų, tai yra didesnę asignavimų dalį nei Geitsų fondas pagal sutartyje nurodytus įsipareigojimus. Tuo pat metu beveik 11 mln. litų iš Fondo gautų lėšų panaudota ne projektui vykdyti, o palūkanoms gauti.
Ilgas klaidų ir pažeidimų sąrašas sudarytas ministerijai pavaldžiose biudžetinėse įstaigose: Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre, Lietuvos rusų ir Kauno dramos teatruose.