Vyriausybė tautos vardu kasdien skolinasi vis naujų milijonų. Bet nėra taip blogai, kaip atrodo. Valdžia vos ne kasdien užsako naujas interneto svetaines savo įstaigoms. Vakar startavo nauja lrv.lt svetainė. Tekainavo 50 tūkst. litų.
Siekia tobulumo
Visos ankstesnės ir dabartinė Vyriausybės skelbia taip besirūpinančios tauta, kad plačiajuostis internetas turėjo jau pasiekti ir atokiausiame kaime gyvenančią močiutę. Nieko panašaus. Net dabartinės moksleivės virs bobutėmis. Gyvenimą nugyvens atokiame kaime ir be interneto.
Bobutės – ne valdžios reikalas. Valdžiai rūpi, kaip tobulinant savo internetą arba prisidengiant tobulinimu leisti biudžeto milijonus.
Internetas jėga! Už 30 tūkstančių savo svetainę ką tik atnaujino Sveikatos apsaugos ministerija. Pastarąjį kartą ministerijos tinklalapis už 22 tūkstančius litų atnaujintas 2007-aisiais. Matyt, silpnai atnaujino.
Rekordai
Bet ar čia pinigai 30, 22 tūkstančiai? Va Turizmo departamentas savo tinklalapį kaip reikiant atnaujino – už 600 tūkstančių litų.
Bet ir tai ne rekordas. VEKS sugebėjo neaiškios paskirties tinklalapiui ištratinti daugiau nei 700 tūkstančių litų.
Gėda prieš interneto rekordininkus turėtų būti Vyriausybei. Jos svetainės eilinis tobulinimas "tekainavo" 47 tūkstančius litų. Nors gal ir ne gėda. Ne kažin ką patobulino.
Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Povilas Ramoška negalėjo pasakyti, kas konkrečiai pasikeitė Vyriausybės interneto svetainėje.
Testas – teigiamas
„Tai šiek tiek pasikeitė. Anksčiau kai kurie punktai buvo vienoje vietoje, dabar – kitoje. Pats principas – daugmaž panašus“, – paaiškino jis. O kaip vyksta kitų ministerijų svetainių atnaujinimo darbai, kiek kitų valdžios įstaigų ruošiasi "atsinaujinti" internete, jis tvirtino nesidomintis.
lrv.lt projektą kuravusio Vyriausybės komunikacijos departamento vadovas Laurynas Bučalis taip pat negalėjo atsakyti, kuo geresnis naujasis tinklalapis. Jis aiškino, kad visa informacija jau išdėstyta pranešime spaudai, nors jame teparašyta: „Nuo šiandien pradeda veikti atnaujintas Vyriausybės interneto puslapis. Pirmąją savaitę šis puslapis dar bus testuojamas“.
„Nesupratau klausimo. Viskas parašyta pranešime spaudai“, – kartojosi L.Bučalis. Paklaustas, ar ne per brangiai kainavo tinklalapis, komunikacijos direktorius iškart prarado norą komunikuoti: „Aš jums į šį klausimą neatsakau. Siųskite jį raštu“.
Pagal išradingumą „įsisavinti“ lėšas pirmaujame
Vytautas GRUBLIAUSKAS – Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas:
Daugiau elektroninių paslaugų internete - teigiamas ir skatintinas dalykas. Kai patobulinimas revoliucijos svetainėje nepadaro, tačiau lėšos sunaudojamos nemažos, nėra prasmės to daryti. Pavyzdžiui, Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapis nepasiekiamas – tai yra apsileidimas. O tai, kad Vyriausybės kanceliarija nežino, kas vyksta, man kelia pasipiktinimą. Kam tada tas skyrius reikalingas?
Negali būti kokio nors masinio vajaus, kai puolama atnaujinti tinklalapių. Labai daug netvarkos. Koordinavimo trūksta, auditas būtinas, o lėšų panaudojimo efektyvumą neaišku kas kontroliuoja.
Manau, komitete artimiausiu metu svarstysime šį klausimą ir kreipsimės į Valstybės kontrolę, kad būtų atliktas išsamus valstybinių, vyriausybinių institucijų interneto svetainių auditas. Kaip naudojamos lėšos joms kurti, atnaujinti, prižiūrėti.
Ko gero, pirmaujame Europoje pagal išradingumą „įsisavinti“ lėšas ir kuo įtikimiau tai pateikti. O kai pasižiūri, koks realus rezultatas, atsiduriame autsaiderių pozicijose.
Ignas Jačauskas