• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip ir maisto produktų, taip ir vaistų kai kurie lietuviai patraukia į Lenkija, mat kainos ten – mažesnės. Tačiau kas lemia kainą: vaistinių tinklų konkurencija ar valstybės įstatymai?

Kaip ir maisto produktų, taip ir vaistų kai kurie lietuviai patraukia į Lenkija, mat kainos ten – mažesnės. Tačiau kas lemia kainą: vaistinių tinklų konkurencija ar valstybės įstatymai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I. Drėgvienė: žaidimas su antkainiais vyksta

Lietuvos pacientų forumo pirmininkė Ieva Drėgvienė naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad Lenkijoje mažesnes kainas lemia dvi dedamosios: didesnis gyventojų skaičius ir rinka bei lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas. Tad jeigu svarstant mokesčių pertvarkos pasiūlymus Seimas nuspręs visiems vaistams taikyti 5 proc. lengvatinį PVM tarifą, anot pašnekovės, galima tikėtis ir mažesnių kainų.

REKLAMA

„Dabar pas mus 5 proc. taikomas nekompensuojamiems vaistams tik brangesniems nei 300 Eur. Tai tas nuo 21 iki 5 proc. ir yra labai didelis skirtumas. Anksčiau juk buvo visiems vienodas, bet 2008 metais, krizės metu, pakeitė ir nesugeba iki dabar nuimti. Dabar jau pradėjo kalbėti apie tai ir lyg įrašyta visiems vaistams 5 proc. PVM. Labai tikimės, tai lems mažesnes kainas“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA

Be visa to, komentuodama vaistų kainas I. Drėgvienė sako, kad tikrai vyksta žaidimas su antkainiais.

„Labai pasijautė kai liepos 3 d. patvirtino tą naują kainyną, tada kai kurie vaistai pabrango, mes tą pastebėjom ir pamatėm, kad jei anksčiau vaistinės savo maržai nuolaidą taikydavo, tai kai kurie vaistinių tinklai pradėjo taikyti maksimalią maržą. Išeina, kad bazinė kaina kaip ir sumažėja, bet vaistinė taiko maksimalią maržą ir vaistai pabrango. Dabar lyg ir vėl pradėjo konkuruoti ir grįžta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistinių tinklų antkainiai yra reguliuojami, yra kita dalis didmeninė kuri taip pat reguliuojama. Bet tarpusavių susitarimų tarp didmenininko ar gamintojo niekas labai nesužiūri, manau.

Asmeniškai manau, pagal tai kiek tų vaistinių atsiranda, ir kad jų perteklinai ant kiekvieno kampo yra, tai rodo kad tinklai plečiasi, o už tą plėtrą ne kas kitas susimoka, o pacientas. Verslas yra verslas, tik jis jautrus, nes liečia pacientų sveikatą“, – pasakojo Lietuvos pacientų forumo pirmininkė.

REKLAMA

Pasak jos, su vaistais kaip ir su kitais produktais būna tų pačių nutikimų: nuplėšęs akcijos lipduką gali matyti prieš tai dar buvusią mažesnę kainą.

Vis dėlto, pasak pašnekovės, aiškumo nustatant kainas daugėja. Ypač kalbant apie kompensuojamus vaistus.

„Džiaugiamės, kad 100 proc. kompensuojamiems vaistams įvestos maržos lubos 3,93 Eur. Tai pacientui bus aiškumo, kad jei jau 100 proc. jam kompensuoja tai daugiau 3,93 Eur nemokės. Ir jei 80 proc. kompensuojamas vaistas, tai 20 proc. primoka žmogus ir aiški papildoma maržos priemoka nebent 3,93 Eur. Tai dabar bus aiškumo, nes anksčiau tikrai svyravo tos maržos. Ir dabar jos svyruos, bet bent tose ribose“, – pastebėjo ji.

REKLAMA

„Mūsų pozicija, kad generinių vaistų kainos turi mažėti, o taip pat ir pacientų priemokos. Bet svarbu, kad ir inovatyvūs vaistai ateitų, kad gydytojas turėtų pasirinkimą tarp skirtingų veikliųjų medžiagų, o ne tos pačios veikliosios medžiagos tik skirtingose pakuotėse. Čia lygiai tas pats, kad pasakytų, jog parduotuvėje tereikia miltų skirtingose pakuotėse. Reikia įvairovės“, – pridėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar vaistų kainoms turi įtaką sezoniškumas?

Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė teigė, kad visų vaistų kainos Lietuvoje yra reguliuojamos valstybės, o pastaruoju metu jos keistis galėjo dėl neįprastai dažnai besikeičiančio kainyno, kuris artimiausiu metu vaistinėje galios nuo spalio pirmosios.

REKLAMA

„Pagal galiojantį kainų reguliavimą, yra nežymi dalis, kiek kaina gali skirtis ir pastovesnį kainų sumažėjimą pastebime peršalimo metu“, – sako ji.

Tuo tarpu vaistinių tinklo „Camelia“ komunikacijos projektų vadovė Lina Skersytė nurodo, kad kainų pokyčiams pirmiausia įtaką daro pacientų poreikiai: kokių vaistinių preparatų tuo metu jiems labiausiai reikia, tokius stengiamasi pasiūlyti ne už didžiausią, bet už mažiausią įmanomą kainą.

REKLAMA

„Sezoniškumas iš dalies formuoja pacientų poreikius, tad, galime sakyti, lemia ir vaistų kainų pokyčius bei taikomas akcijas. Pavyzdžiui, šiuo metu prasidėjęs rudeninis peršalimo ligų sezonas, pacientai vis dažniau vaistinėse teiraujasi preparatų nuo peršalimo, slogos, gerklės skausmo, kosulio. Tad „Camelia” vaistinėse šiuo sezonu galima rasti vaistų nuo peršalimo mažesne nei įprasta kaina“, – tikina ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija prideda, kad teisės aktai nereglamentuoja nuolaidų suteikimo tvarkos parduodant nekompensuojamuosius vaistinius preparatus vaistinės. Tad tokiems vaistams, vaistinės nuolaidas gali taikyti savo nustatyta tvarka.

Nuo spalio 1 dienos – naujas kainynas

Sveikatos apsaugos ministerija tv3.lt informuoja, kad atsižvelgus į tai, jog visose Europos šalyse vaistų kainos mažėja, nusprendė jog Lietuvoje vaistų kainyną reikia peržiūrėti dažniau nei kartą per metus, nuo šiol jis bus atnaujinamas 4 kartus per metus.

REKLAMA

Naujasis kainynas, kuriame įrašyti apie 2000 prekinių vaistų pavadinimų, iš jų – 106 nauji pavadinimai, pradės galioti nuo 2017 m. spalio 1 dienos.

Sveikatos apsaugomis ministerija tvirtina, kad Kompensuojamųjų vaistų kainyne bus daugiau vaistų su mažesnėmis priemokomis pacientams, daugiau naujų vaistų ir veikliųjų medžiagų, kurių iki šiol nebuvo.

REKLAMA

„Šiam kainynui farmacijos kompanijos 1029 vaistams pritaikė nuolaidas pacientų priemokoms. Taip pat buvo mažintos ir bazinės vaistų kainos. Tai leis sutaupyti ne tik pacientams, bet ir 1,7 mln. eurų per ketvirtį Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF). Už šiuos pinigus bus galima pradėti kompensuoti dar daugiau naujų žmonėms reikalingų vaistų“, – rašo Sveikatos apsaugos ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

Teisės aktai nustato tik maksimalius vaistų antkainius, todėl vaistinėse vaistų kainos gali skirtis dėl taikomų mažesnių antkainių.

Maksimalus patvirtintas antkainis 100 proc. kompensuojamiems vaistams – 3,93 Eur.

Pasak Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, tai būtų didelis laimėjimas, nes neretai pacientai už tam tikrus vaistus primoka kur kas daugiau, pavyzdžiui, keliasdešimt eurų. Minėtos 3,93 Eur „lubos“ leistų išvengti pokyčių pacientams, kai keičiasi vaistų kainos, nes jie būtų apsaugoti nuo didesnių kainų, įsigydami 100 proc. kompensuojamus vaistus, kurių Kainyne yra daugiausia.

Siekiant mažinti vaistų kainas numatytos ir kitos priemonės. Pavyzdžiui, siūloma, kad dviejų gamintojų gaminamų vaistų bazinė kaina būtų apskaičiuojama pagal kainą, kuria vaistas faktiškai tiekiamas Lietuvos rinkai (atsisakoma kainos referavimo į kitas šalis) ir mažinamas „kainos laiptas“ pirmo generinio vaisto kompensavimui.

Be to, siekiant skatinti gamintojų tarpusavio konkurenciją bei mažinti kainas, siūloma nustatyti vadinamąjį ,,kainų konkursą“ tose grupėse, kurias sudaro trijų ir daugiau gamintojų gaminami to paties bendrinio pavadinimo vaistai.

REKLAMA

SAM skaičiavimais, kad patvirtinus šiuos siūlymus, paciento priemokos už vaistus sumažėtų apie 20 proc. ir pacientai sutaupytų apie 6 mln. eurų per metus.

Be to, siūloma sugriežtinti sudėtinių vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų kainyną reikalavimus. Atsisakoma atskiro lygiagrečiai importuojamų vaistų kainodaros reguliavimo. Tikimasi, kad vienodų sąlygų nustatymas paskatins į Lietuvos rinką įvežti daugiau pigesnių lygiagrečiai importuojamų vaistų, sudarys palankias sąlygas konkurencijai vieno gamintojo vaistų grupėje, kur šiuo metu kainų konkurencijos nėra.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų