Praėjusią savaitę rašėme apie problemas, su kuriomis susiduria vairuotojai ir darbdaviai, kuomet kyla nesutarimai dėl darbo užmokesčio. Šiandien siūlomi paskaityti antrąją šio straipsnio dalį.
Keliauja į teismą
Kaip jau minėta, darbuotojai ir darbdaviai iš pradžių turi kreiptis į darbo ginčų komisijas, be jų išvadų teismas prašymo nagrinėti skundą nepriims. Jei viena ar kita konflikto pusė nesutinka su sprendimu, per mėnesį nuo jo priėmimo dienos gali kreiptis į teismą, kur ginčas bus nagrinėjamas iš naujo. „Teismuose darbuotojai laikomi silpnąja puse“, – sako J. Jančauskienė.
Cargonews.lt redakcijai pavyko pakalbinti teismą prieš darbdavį laimėjusį vilkiko vairuotoją. Marekas kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydamas iš transporto bendrovės priteisti nesumokėtą darbo užmokestį, dienpinigius ir užmokestį už uždelstą atsiskaityti laiką iki teismo sprendimo įsiteisinimo dienos.
Vairuotojas pasakoja, kad atleidimo dieną, transporto bendrovės vadovas su juo visiškai neatsiskaitė, nors, kaip vėliau paaiškėjo, valstybės institucijoms pateikė duomenis apie darbo užmokesčio išmokėjimą. Nors darbdavys skundė teismo nuosprendžius, vis dėlto, buvo priverstas išmokėti vairuotojui daugiau nei15 tūkst. litų. „Į teismą kreipiausi ne dėl finansinės naudos, tai principo reikalas. Nereikia apgaudinėti žmonių. Aš nusprendžiau kovoti su tokias darbdaviais, tegul tai būna jiems pamoka. Man taip pat buvo žadėta užmokėti už nuvažiuotus kilometrus, o toks susitarimas yra nieko vertas. Darbo sutartyje buvo nurodytas mažesnis darbo užmokestis nei tarėmės žodžiu. Niekas mums už tuos kilometrus taip ir neužmokėjo“, – pasakoja vairuotojas.
Geri vairuotojai – deficitas
R.Vainius sako, kad surasti gerą vairuotoją yra sunku. „Kartais atrodo, kad lengviau pačiam “išsiauginti” gerą vairuotoją. Iš gero žmogaus gali “išaugti” geras vairuotojas, o jei profesionalus vairuotojas yra “pagedęs”, jis nebūtinai bus geras darbuotojas. Mūsų įmonė negali sau leisti priimti į darbą žmogaus be darbo patirties, tačiau priimame su mažesne patirtimi ir žiūrim į žmoniškąsias savybes. Kartais darbuotojas profesionaliai vairuoja, gerai žino kelius, tačiau jam neįdomi įmonės veikla ir prestižas. Geriau su tokiu neturėti jokių reikalų, o į darbą priimti tą, kuris nori išmokti gerai dirbti”, – teigia įmonės vadovas.
Kalbant apie vairuotojų bėdas, R. Vainius negalėjo nepaminėti vienos dažniausios problemos – girtavimo, ypač savaitgaliais. Kitos problemos, anot jo – nesąžiningas degalų naudojimas, elementari automobilio nepriežiūra.
UAB „Calenberg Vilnius“ vadovas kalbėdamas apie vilkikų vairuotojų problemas taip pat akcentuoja girtavimą. „Vairuotojai girtauja darbe ar komandiruotės metu. Jei tvarkingai vykdo nurodymus, tada problemų nėra, tačiau būna taip, kad ne tik nevykdo, bet dar ir galvoja geriau viską išmanantys. Problemos prasideda, kai jie atvyksta į paskirties vietą jiems patogiu laiku. Būna neprižiūri savo transporto priemonės, vėluoja pristatyti krovinį, nes tiesiog nespėja išsiblaivyti”, – sako A. Lisovskis.
Gerą vairuotoją, anot jo, surasti tikrai sunku. Tokius vairuotojus darbdaviai vertina ir saugo. O kiti keliauja iš vienos įmonės į kitą. „Manau, geriausia, transportininkams būtų sukurti kokią nors duomenų bazę, kur darbdaviai galėtų surasti informaciją apie nepatikimus vairuotojus. Mes darbdaviai nesame vieningi. Blogą vairuotoją atleidžiame iš įmonės ir džiaugiamės, kad nebeteks su tokiu žmogumi daugiau turėti problemų“, – dėsto jis.
Daugiausiai kreipiasi dėl darbo užmokesčio
Anot VDI specialistų, tarp 2012 metais gautų bei išnagrinėtų daugiau nei 6 000 skundų ir pranešimų – 316 dėl darbo teisės bei darbų saugos pažeidimų transporto įmonėse. Daugiausiai transporto įmonėse dirbantys darbuotojai kreipėsi dėl darbo užmokesčio. Net 42 proc. visų klausimų sudarė skundai dėl galutinio atsiskaitymo ir pavėluoto darbo užmokesčio mokėjimo, darbo apmokėjimo organizavimo, darbo užmokesčio mokėjimo terminų, vietos ir tvarkos.
Vairuotojai ne visada žino savo teisės, o tokiais atvejais gali padėti ekspertai. Vairuotojų profesinė sąjunga padeda vairuotojui apskaičiuoti priklausantį darbo užmokestį bei dienpinigius, taip pat patikrinti ar apmokėtas naktinis darbas ir viršvalandžiai, ar sumokėti atostoginiai ir delspinigiai vėluojant atsiskaityti. Tai galima padaryti Pažymos apie priskaičiuotą ir išmokėtą darbo užmokestį ir kitas išmokas pagalba. R. Narbutas pataria tokią pažymą iš darbdavio prašyti už pusmetį ar metus. „Jei darbdavys pateikia tokią informaciją ir ji atitinka realius faktus, vadinasi viskas gerai. Jei darbdavys vengia pateikti tokią pažymą, vadinasi jis apgaudinėja vairuotoją arba ketina tai padaryti“, – sako jis.
Taip pat VDI gavo nusiskundimų dėl įdarbinimo, darbo sutarties pažeidimų, iš jų – 38 skundai ir pranešimai dėl nelegalaus darbo, dirbant nesudarius darbo sutarties. Per pastaruosius metus apie 12 proc. visų iškeltų klausimų sudarė skundai ir parnešimai dėl darbo ir poilsio režimų pažeidimų.
Apie 38 proc. visų išnagrinėtų skundų ir pranešimų pasitvirtino.
Kol transporto įmonių vadovai ir vairuotojai bus skirtingose barikadų pusėse, panašu, kad geresnių rezultatų tikėtis ir neverta. Darbdaviai ir vairuotojai, matyt, ir toliau riesis dėl sunkiai uždirbtų pinigų.