Prezidentas Valdas Adamkus pakvietė ministrą pirmininką Gediminą Kirkilą ir finansų ministrą Rimantą Šadžių aptarti kitų metų biudžetą.
Jie aptarė pagrindinius 2009 metų biudžeto rodiklius, Fiskalinės drausmės įstatymo taikymą ir naujus įstatymus bei priemones, apribosiančias išlaidų augimą, ketvirtadienį pranešė Prezidento spaudos tarnyba.
Po kelerių spartaus ekonomikos augimo metų lėtėja Lietuvos ekonomikos augimo tempai, pasaulis gyvena finansinės krizės sąlygomis, todėl, valstybės vadovo nuomone, kaip niekada svarbu, kad kitų metų biudžetas būtų sudaromas ir priimtas atsakingai - įvertinus galimą ekonominių rodiklių prastėjimą, bendru Vyriausybės ir Seimo sutarimu suvokus situacijos rimtumą ir dalijantis atsakomybę.
Lietuvos vadovas atkreipė premjero ir finansų ministro dėmesį į tai, kad kitais metais numatomas biudžeto įplaukų sumažėjimas kelia pavojų, jog gali nepavykti išlaikyti panašaus biudžeto deficito dydžio, koks planuojamas šiemet.
„Artėjame prie kritinės ir psichologiškai svarbios biudžeto deficito ribos – 3 proc. bendrojo vidaus produkto. Todėl neatidėliodami turime ieškoti būdų, kaip gerokai apriboti biudžeto išlaidas šiais ir kitais metais“, - pabrėžė V. Adamkus.
Šalies vadovas siūlo Vyriausybei aiškiau įvardyti finansavimo prioritetus bei kriterijus ir nedelsiant parengti reikalingus įstatymus, kurie mažintų Vyriausybės finansinius įsipareigojimus. Prezidento nuomone, šiuos įstatymų projektus reikėtų pateikti svarstyti kartu su 2009 metų biudžetu.
„Jeigu to nebus padaryta, kitais metais Lietuva pajus tikrąsias finansinio neatsakingumo pasekmes“, - pabrėžė valstybės vadovas.
Prezidentas V. Adamkus įsitikinęs, kad valstybė turi tinkamai finansuoti socialiai pažeidžiamas visuomenės grupes ir svarbias valstybės funkcijas. Šalies vadovas taip pat siūlo peržiūrėti galiojančių lengvatų sąrašą, kurių nauda žmonėms abejotina, o biudžetui – didelis nuostolis.
Pasak prezidento, gerbdami valstybės įsipareigojimus iš biudžeto finansuojamoms visuomenės grupėms ir profesijoms, privalome atsižvelgti ir į valstybės finansinį pajėgumą.
„Tai įmanoma tik ribojant išlaidų didinimą nelabai svarbiose srityse ir kartu atliekant struktūrines pertvarkas“, - pabrėžė Lietuvos vadovas.