Naujos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos - dar tik perspektyva, tačiau dėl jos jau gūžiasi visi smulkiojo verslo atstovai. Tuo tarpu skaičiai rodo, kad jų veikla alkoholio suvartojimui nereikšminga.
Seimas, siekdamas užtikrinti, kad alkoholio suvartojimo rodikliai mažėtų, svarsto Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus. Svarstymas visiškai uždrausti alkoholiu prekiauti degalinėms ir kioskams sukėlė aštrų prekybininkų pasipriešinimą.
Mažųjų diskriminacija
„Didėjant vartotojų perkamajai galiai, pradėjo augti ir alkoholinių gėrimų pardavimai - ta žiauri statistika ir paskatino atsirasti įvairius projektus, kuriais norima uždrausti kioskams ir degalinėms prekiauti alkoholiniais gėrimais“, - pasakojo Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijų prezidentas Mindaugas Palijanskas (nuotraukoje).
M.Palijansko teigimu, atlikti tyrimai rodo, kad degalinėse parduodama vos 2 proc. viso šalyje suvartojamo alkoholio, todėl teigti, kad degalinės prisideda prie alkoholio vartojimo augimo, yra klaidinga. Uždraudus prekiauti alkoholiniais gėrimais degalinėse ir kioskuose, alkoholio vartojimo augimo rodikliai tikrai nesikeis.
Brangtų kuras
Jeigu bus uždrausta pardavinėti alkoholinius gėrimus degalinėse, stacionarios degalinės bus priverstos restruktūrizuotis į automatines. Pasak M.Palijansko, stacionariose degalinėse veikiančios parduotuvės yra tokios pat kaip ir kitos įprastos prekybos vietos, samdančios darbuotojus ir mokančius mokesčius, todėl šis išskyrimas būtų siejamas su nesąžiningos konkurencijos sąlygų kūrimu.
Dėl šios restruktūrizacijos pirmiausia nukentėtų vairuotojai, nes prireikus negalėtų įsigyti automobiliui reikalingų detalių ar priemonių. Be to, dauguma degalinių darbuotojų per artimiausius metus būtų atleisti iš darbo. M.Palijansko teigimu, šiuo metu Lietuvoje yra apie 700 stacionarių degalinių, kuriose dirba po 8 darbuotojus - 5600 žmonių taptų bedarbiais.
Lietuvos verslininkų sąjungos, prekiaujančios naftos produktais, tarybos pirmininko Algimanto Žaplinsko teigimu, priėmus šias įstatymo pataisas, vieno litro kuro kaina didėtų maždaug 5 centais, mat investicijas vis vien susigrąžinti reikėtų.
Agnė Vaitasiūtė