Šiųmetinės grūdų supirkimo kainos ūkininkams kur kas palankesnės už pernykštes. Įsibėgėjus javapjūtei kainų kreivė dar labiau šliuožia į viršų. Vartotojai nerimauja, kad gamintojai netruks branginti savo produkciją. Duonos kainą kilstelės ir prekybininkų „liūto kąsnis“...
AB „Jonavos grūdai“ Ukmergės grūdų sandėlyje kasdien priimama apie du-tris šimtus tonų grūdų. Šiemet ūkininkų veidai ne tokie rūškani kaip pernai – javų kaina padidėjo daugiau kaip dvigubai.
Ukmergės grūdų sandėlių vedėjas Alfredas Čekanavičius sako, kad ir šiųmetinės kainos vietoje nestovi. „Keičiasi į ūkininkams gerą pusę – kyla. Dar nė mėnuo nuo javapjūtės pradžios nepraėjo, o grūdinių kultūrų kaina šoktelėjo beveik šimtu litų“, – teigia jis.
Labiausiai AB „Jonavos grūdai“ pabrangino I klasės rugius – jei liepos pabaigoje ūkininkams už toną mokėjo 320 litų, dabar jų kaina išaugo iki 440.
IV klasės kviečių kaina kiek stabilesnė – nuo praėjusio mėnesio pabaigos ji padidėjo trisdešimčia litų.
A. Čekanavičius sako, kad toks kainų kilimas jo nestebina. „Jos, galima sakyti, ne kyla, bet pasiekia užpernykščių metų lygį. Juk prieš dvejus metus kai kurias kultūras net brangiau supirkdavom“, – jis mano, kad pernykštės kainos – perpildytos rinkos pasekmė.
Šiemet derlius prastas ne tik Lietuvoje. Europoje pasėliai skendo, Rusijoje – degė. Rusija matuoja savo aruodų turinį ir eksportuoti grūdų neskuba. „Jei didysis kaimynas ilgiau susilaikys nuo eksporto, javų kaina dar gali kilti“, – svarsto A. Čekanavičius.
Ar brangs iš grūdų gaminama produkcija, vedėjas prognozuoti nesiryžo. „Manau, kad jokie logikos dėsniai čia negalioja – juk pernai, kai grūdus supirkinėjom pusvelčiui, duona vis tiek neatpigo“, – svarsto jis.
Ieškos „vidinių resursų“
UAB „Ukmergės duona“ realizacijos viršininkas Raimondas Bareišis sako, kad gamintojai dėl kylančių produktų kainų ne visai pelnytai kaltinami.
„Kaina daugiau priklauso nuo žaliavų tiekėjų, o dar labiau – nuo prekybininkų. Gamintojus pačius smaugia tiekėjų kainos“, – sako jis.
Miltu kainos pirmąją rugpjūčio savaitę gerokai išaugo. Kvietiniai miltai, kurių įmonė sunaudoja daugiausia, nuo 700 litų šoktelėjo iki 1150 litų už toną.
Per dieną įmonė suvartoja apie tris tonas miltų. „Didelių atsargų nesukaupsi netgi nujausdamas pabrangimą. Taip gali nuostolių turėti daugiau nei naudos. Pabandykit namuose ilgiau palaikyti – sudrėks, kandžių atsiras“, – tikina jis.
Savo produkcijos „Ukmergės duona“ nebrangino visus metus. „Pernai buvome priversti tai padaryti, padidėjus pridėtinės vertės mokesčiui“, – tvirtina pašnekovas.
Tai, kad pernai grūdų kainos buvo žemos, bet duona ne tik nepigo, bet atvirkščiai – brango, R. Bareišiui neatrodo nelogiška. „Ne vien iš grūdų ji daroma. Nuolat brangsta elektra, dujos, kuras. Energetinių resursų kainos turi didesnę įtaką duonos kainai nei grūdai“, – sako jis.
Autorės nuotr. Trečią dešimtmetį UAB „Ukmergės duona“ minkytoja dirbančiai Lidijai Mikulinai (dešinėje) technologė Vilma Pavilavičienė pastabų neturi.
Ar kels „Ukmergės duona“ savo produktų kainas? Pašnekovas neslėpė, kad šis klausimas – šiuo metu bene pats svarbiausias jų įmonėje. „Galiu pasakyti tik tai, kad esame pelno siekianti įmonė, veltui duonos tikrai nedalinsime. Bet pirmiausia ieškosime vidinių resursų savo įmonėje ir darysime viską, kad kainų šuolio būtų galima išvengti“, – tikino R. Bareišis.
Neseniai vykusiame įmonės steigėjo Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo valdybos susirinkime priimtas sprendimas produkcijos kainų nedidinti iki rugsėjo 15 dienos. „Vėliau, jei ir bus keliamos, bus atsižvelgta į rinką“, – sako pašnekovas.
Lūkuriuoja konkurentų „ėjimo“
Mūsų mieste esančiose „Norfos“ prekybos centro parduotuvėse prekiaujama 11 tiekėjų duonos gaminiais.
„Norfos“ atstovas ryšiams su visuomene Darius Ryliškis informavo, kad per pastarąjį mėnesį nuo 1 iki 10 procentų brango UAB „Vilniaus duona“ gaminiai. Taip pat 6 centais pabrango prekiniu ženklu PŽRN pažymėta duona.
Anot D. Ryliškio, artimiausiu metu duonos gaminių kainas pasirengę didinti beveik visi tiekėjai.
„Ukmergės „Iki“ parduotuvėje prekiaujame „Vilniaus duonos“, „Fazer Kepyklų“, „Kratono“, „Baltojo pyrago“, „Plungės duonos“ ir „Gudobelės“ duonos gaminiais. Pastarosiomis dienomis tiekėjas „Vilniaus duona“ apie 15 procentų padidino gaminių kainas. Kitos kainos nekito“, – sako UAB „Palink“ Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta.
UAB „Maxima LT“ Įvaizdžio ir komunikacijos departamento direktorė Lina Muižienė sako, kad dėl ūkininkų patirtų nuostolių rudenį turėtų brangti ne tik duonos gaminiai, bet ir kitų rūšių produktai.
„Kada parduotuvėse pradės kilti duonos gaminių kainos, kol kas pasakyti negalime. Viskas priklausys nuo gamintojų. Šiuo metu duonos gaminius parduodame įprasta kaina, jie kol kas nebrango. Tačiau jau žinome, kad ateityje duonos gaminiai tikrai brangs, tačiau kiek išaugs kainos, kol kas neaišku“, – sako ji.
Prekybininkų atstovai tikino dar nežinantys, kaip pasielgs jų prekybos tinklai – ar brangins duonos gaminius įkandin tiekėjų, ar jais prekiaus „savo sąskaita“. Tai, anot jų, priklausys nuo konkurencinės kovos intensyvumo. Tuo tarpu prekybos tinklai žvalgosi vieni į kitus ir laukia konkurentų manevro.
Ligita Juodvalkienė