Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Šalia Kėdainių jau prasideda bulviasodis. Traktoriai verčia vagas, o darbininkai vos spėja suktis – ankstyvos bulvės jau su daigeliais, tad reikia elgtis itin atsargiai.
Ūkininkas Rimantas sako, kad daiginti bulves sandėlyje pradėjo iš karto po Naujųjų metų.
„Mes jas supilam į dėžutes sausio mėnesį ir daiginam“, – pasakojo ūkininkas R. Žebarauskas.
Ramina, kad kaina nekils
Sandėlyje speciali šviesa ir atitinkama temperatūra, o kai lauke sušyla oras ūkininkas išskuba į laukus. Sako, šiemet dirva anksti išdžiūvo, nes sniego beveik nebuvo.
„Turbūt sausiausia dirva per tuos metus, kai sodinam ankstyvas bulves, tiesiog matosi, kad bus trūkumas drėgmės, jei daugiau negausim lietaus, reiks daug laistyt, tai reiškia daug sąnaudų: ir kuras, ir žmonės dirba“, – kalbėjo R. Žebarauskas.
Tačiau esą kaina dėl to nekils. Ankstyvų bulvių žada užsodinti apie 20 hektarų. Ūkininkas sako, jei bulvienojai dar bus maži, tai nuo šalnų padės agroplėvelė, kuria dengia laukus ir, žinoma, specialus laistymas.
„Kokį 14 hektarų galėčiau apsaugot nuo šalnų purkštukų pagalba, laistant“, – tikino ūkininkas.
Kasti šias bulves tradiciškai ketina birželio pradžioje, tačiau ar iki to laiko užteks pernykščio derliaus. Ūkininkas atvirauja, kad vargu, aruodai tuštėja.
„Manau, kad reikės gegužės mėnesį valgyt egiptietiškas, ispaniškas, nemanau, kad užteks bulvių Lietuvos ūkiuose esančių dabar“, – svarstė R. Žebarauskas.
Trūksta kokybiškų bulvių
Ūkininkas pasakoja, kad šiemet daug bulvių eksportavo.
„Senųjų beveik nebeliko, daug išvežėm į Ukrainą, ten buvo nederliaus metai buvo pernai, bulvė brangi pakankamai, šiek tiek pasilikom sau Lietuvos tinklams, bet nebedaug jau“, – pasakojo ūkininkas.
Kad bulvių gali pritrūkti, antrina ir daržovių augintojų asociacija, nors pastaraisiais metais bulvių plotai beveik nesikeičia – jomis lietuviai ūkininkai užsodinami apie 9,5 tūkst. hektarų.
„Darosi tendencija, kad prekyboje trūksta geros kokybės, kokybiškų bulvių, ypač artėjant pavasariui, tai dėl kelių priežasčių: pirma, sunku gauti gerą derlių iš hektaro dėl augalų apsaugos priemonių, dėl laistymo sistemų stygiaus dėl klimato kaitos“, – tikino Daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Paulius Andriejavas.
Tačiau trūksta ir tinkamų saugyklų, tad išsaugoti bulves nuo derliaus iki derliaus, beveik neįmanoma.
„Tam, kad išlaikytume bulves turi būti pastovi temperatūra, drėgmė, nes jos dažnai iš laukų surenkamos tai įmirkusios, tai perdžiūvusios ir laikymo sąlygom tai duoda įtakos, taip pat ne visi ūkiai turi saugyklas“, – vardijo P. Andriejavas.
Antrąja lietuvių duona vadinamų bulvių vienas tautietis per metus suvalgo apie 90 kilogramų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





























































































































































































































































