Tiriant darbuotojų įsitraukimą įmonėse buvo vertinami penki indeksai, darantys tam įtaką: didelis įsitraukimas, patikima lyderystė, aukštų veiklos standartų kultūra, darbdavio patrauklumas, žmogiškojo kapitalo stabilumas.
Pasak „Geriausių darbdavių“ tyrimo projekto vadovės Almantos Jakštaitės Vinkuvienės, ilgamečiai tyrimai rodo tiesioginę sąsają tarp darbuotojų įsitraukimo ir finansinių įmonės rezultatų. Kuo didesnis įsitraukimo lygis organizacijoje, tuo didesnė bendroji grąža akcininkams.
Lietuvos geriausių darbdavių darbuotojų įsitraukimo indeksas, kaip rodo tyrimo rezultatai, sudaro 80 proc., kitų bendrovių – 50 proc.
„Geriausių darbdavių indeksai gerokai aukštesni nei kitų. Lyginant su Europos padėtimi, jų žmogiškojo kapitalo stabilumo bei patikimos lyderystės indeksai šiek tiek aukštesni nei Lietuvoje. Tačiau apskritai mūsų šalyje indeksai pakankamai nemaži“, - sako A. Jakštaitė Vinkuvienė ir priduria, kad darbuotojo įsitraukimas nėra tas pat, kaip darbuotojo pasitenkinimas organizacija ar lojalumas.
Specialistė pastebi, kad Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad darbuotojų įsitraukimas paprastai būna mažesnis nei pasitenkinimas kompanija, pavyzdžiui tarp visų įmonių ir geriausių šalies darbdavių šie rodikliai skiriasi 10 proc. punktų (80-90 proc.), o bendras Lietuvos rodiklis yra 59-74 proc.
„Jei 2/3 darbuotojų įsitraukimo lygis aukštas, organizacija gali funkcionuoti pakankamai efektyviai. Žinoma, daug kas priklauso nuo aukščiausio lygio darbuotojų, - aiškina A. Jakštaitė Vinkuvienė. – Orientacija į žmogų Lietuvoje yra lemtingas veiksnys, kuris ypač skatina darbuotojų įsitraukimą, nes darbuotojai jaučiasi vertingi organizacijai. Lietuviams taip pat labai svarbi vadovų kompetencija ir gebėjimas vadovauti. Svarbi ir vadovų bei lyderių kultūra.“
Apskritai darbuotojų įsitraukimas labiausiai priklauso nuo sričių, kurias privalu organizacijoje valdyti tinkamai: žmonių, darbo, galimybių, atlygio, gyvenimo kokybės ir pan., sako specialistė. Ji pastebi, kad įsitraukę vadovai sugeba labiau į darbą įtraukti ir darbuotojus.
„Bendrai šių rodiklių vidurkiu nedaug skiriamės nuo kitų Rytų bei Centrinės Europos bendrovių. Apskritai šie rodikliai viršija bendrą Europos vidurkį. Lietuviai kiek geriau vertina darbo aplinką, tačiau galbūt ir jų lūkesčiai mažesni. Labiau probleminė sritis – orientacija į darbuotoją, čia mes atsiliekame ir priežasčių yra gana nemažai“, - sako A. Jakštaitė Vinkuvienė.
Tyrime dalyvavo 21 organizacija, daugiau nei 6 tūkst. respondentų, reprezentuojančių 3,5 tūkst. organizacijose dirbančių žmonių. Vertinimus taip pat pateikė 126 aukščiausios grandies vadovai.
„Tai vienas iš rodiklių, kad kai kurioms įmonėms reikalingas darbo procesų peržiūrėjimas“, - sako A. Jakštaitė Vinkuvienė.
Geriausi darbdaviai 12 proc. visame atlyginimų biudžete skiria kintamam atlygiui už rezultatus, kitos bendrovės – vos 6 proc. Tad anot specialistės, tai yra svarbus būdas įvertinti darbuotoją, nes geriausioms bendrovėms įprastas plačiau išreiškiamas pripažinimas už pasiekimus nei kitose organizacijose.
Geriausių darbdavių darbuotojų vertybės su kompanijos vertybėmis sutampa 83 proc., kitų kompanijų – vos 55 proc. Geriausi darbdaviai, darbuotojų vertinimu yra linkę dažniau vykdyti savo pažadus (83 proc.), nei kitos bendrovės (51 proc.)
„Kai žmonės pradeda dirbti įmonėse turėdami per didelius lūkesčius dėl jos geros reputacijos, pamatę, kad realiai situacija yra kitokia, nusivilia ir būna demotyvuojami itin stipriai. Todėl tai siejasi ir su žmogiškojo kapitalo stiprumu, nes sąlygas būsimiems pasiekimams reikia kurti iš anksto“, - sako A. Jakštaitė Vinkuvienė.
Tyrimas atskleidė, kad geriausi darbdaviai sugeba pritraukti ir išlaikyti darbuotojus gerokai lengviau nei kitos bendrovės.
Tyrime dalyvavo 21 organizacija, daugiau nei 6 tūkst. respondentų, reprezentuojančių 3,5 tūkst. organizacijose dirbančių žmonių. Vertinimus taip pat pateikė 126 aukščiausios grandies vadovai.
Kompanija Aon Hewitt „Geriausių darbdavių“ tyrimą atlieka daugiau nei 30 pasaulio šalių jau kelis dešimtmečius. Nuo šių metų „Geriausių darbdavių“ tyrime jau gali dalyvauti ir Lietuvos kompanijos. Lietuvoje šį tyrimą pristato ir koordinuoja konsultacijų kompanija OVC Consulting.