Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovas teigia, kad skolų krizė Europoje vis dar rimta, bet pažymėjo, jog Airija atsigaus po finansinės pagalbos.Sekmadienį Europos Sąjunga (ES) ir TVF pranešė apie 85 mlrd. eurų (111 mlrd. dolerių) pagalbos paketą Airijai, kuris sutvirtintų jos bankų sektorių ir leistų šaliai vykdyti skolų įsipareigojimus.
„Krizė Europoje vis dar stipri“, – sakė TVF direktorius Dominique'as Strauss-Kahnas kalboje verslo lyderiams ir ambasadoriams.
Bet jis minėjo, kad pagalba Airijai turėtų sutvarkyti problemas ir šalies ekonomika greitai grįš į vėžes.
TVF finansinė pagalba Airijai nuramino baimes dėl pastarosios ekonomikos, bet neatmetama galimybė, kad jos ateityje prireiks ir Portugalijai bei Ispanijai.
Graikija, kita euro zonos šalis, kovojanti su chroniškomis viešųjų finansų problemomis, gavo 110 mlrd. eurų bendrą paramą iš ES ir TVF gegužę.
D. Strauss-Kahnas palygino Azijos ekonomikos gyvybingumą su lėtu Europos ir Jungtinių Valstijų atsigavimu, kurios kovoja su globalios finansinės krizės pasekmėmis.
Nemažai Europos šalių turi sumažinti savo viešąsias išlaidas, kad nepatektų į bėdą, nes net mažos ekonomikos gali smarkiai nukentėti.
Per ir po globalios finansinės krizės, visos pagrindinės pasaulio galybės stimuliavo savo ekonomikas didinti paklausą, kad atsvertų ekonominį šoką, sukeltą bankų sektoriaus žlugimo.
Daugumoje išsivysčiusių valstybių šios išlaidos buvo finansuojamos iš skolinimosi, o tai privedė prie didelių deficitų ir suneramino investuotojus.
„Globalus atsigavimas vyksta, bet jis dar yra labai trapus“, – sakė D. Strauss-Kahnas.
„Tokiose pasaulio vietose kaip Azija, Pietų Amerika ir kai kur Afrikoje vyksta augimas“, – pridūrė jis, paminėdamas Indiją kaip ekonominę supergalybę.
Tai galima palyginti su procesais, kurie vyksta Jungtinėse Valstijose ir situacija Europoje.
„Labai svarbu, kad šalys tęstų ekonominį bendradarbiavimą pasauliui kylant iš smukimo“, – sakė jis.
„Augimo programos turi būti remiamos, kad ir Jungtinių Valstijų žingsnis įdėti 600 mlrd. dolerių į ekonomiką“, – pridūrė vadovas.
Jeigu augimas Jungtinėse Valstijose neteks greičio, pasekmės likusiam pasauliui bus didžiulės.
TVF nemano, kad yra šansas dar vienam nuosmukiui, mat „krizės keliama rizika yra per didelė, kad būtų priimtina“.