Ir, jeigu sutartyje aiškiai įvardijami pajamų apmokestinimo pakeitimai, kito pažado dėl prabangaus turto apmokestinimo joje neliko.
Žadėjo labiau apmokestinti prabangą
Primename, kad daugiausia mandatų naujame Seime laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) rinkėjams žadėjo:
„Siekdami įgyvendinti solidarumo ir teisingo mokestinės naštos paskirstymo principą, ketiname įtvirtinti realų prabangaus turto apmokestinimą.“
Programoje LSDP atkreipė dėmesį į tai, ką ne vienerius metus kartoja tarptautinės organizacijos.
Lietuvoje surenkama turto mokesčių dalis yra apie 7 kartus mažesnė nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis. Lietuvoje ta dalis sudarė vos 0,3 proc. nuo bendrojo vidaus produkto, kai ES vidurkis – 2,2 proc.
„Aiškus ir apgalvotas, bet reikšmingas prabangaus turto apmokestinimas (fizinių asmenų labai brangaus nekilnojamojo turto, ištaigingų automobilių ir kito prabangaus turto, skirto asmeninėms reikmėms) leis ne tik papildyti valstybės ir savivaldybių biudžetus, bet ir prisidės prie Lietuvoje vis dar itin didelės pajamų ir turto nelygybės mažinimo“, – prieš rinkimus žadėjo LSDP.
Nuo kokios sumos automobilis ar lėktuvas yra prabangus?
Valdančiosios koalicijos sutartyje jokių panašių nuostatų dėl prabangaus ar apskritai viso turto apmokestinimo nėra.
Nors joje ir pasisakoma dėl kitų mokestinių pakeitimų – pavyzdžiui, dėl skirtingų pajamų apmokestinimo vienodu tarifu, mažesnio pridėtinės vertės mokesčio vaisiams ir daržovėms.
Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo vienas šaltinis, prisidėjęs prie koalicijos sutarties rengimo, patys socdemai nesiūlė joje tokio punkto dėl turto apmokestinimo.
Vis dėlto, pasak šaltinio, gali būti, kad nuostatos dėl to atsiras būsimos vyriausybės programoje.
Tuo metu kitas šaltinis LSDP, taip pat prisidėjęs prie koalicijos sutarties sudarymo, paaiškino, kad rinkimų programoje socdemai „improvizavo“ dėl prabangaus turto apmokestinimo.
„Nes kas yra tas brangus turtas? Nuo kokios sumos prabangus yra automobilis, jachta ar privatus lėktuvas?
Aišku, nekilnojamojo turto apmokestinimą teks keisti, tačiau teks ieškoti modelio, kuris nekeltų pasipriešinimo. Juk Lietuvoje beveik visi turi kokio nors nekilnojamojo turto“, – pasakojo naujos valdančiosios daugumos atstovas.
Reikės daugiau pinigų
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad labiau apmokestinti nekilnojamąjį ir kitą turtą jau daugelį metų rekomenduoja tokios institucijos ir organizacijos, kaip Europos Komisija, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ir kt.
Papildomų pajamų naujai valdžiai prireiks ir siekiant įgyvendinti kitus rinkiminius pažadus – pavyzdžiui, labiau didinti pensijas ir vaiko pinigus, įvesti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą vaisiams ir daržovėms.