• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žvejams patiems, be tarpininkų, ėmus pardavinėti jūroje sugautą laimikį, žuvų kainos turėtų mažėti.

REKLAMA
REKLAMA

Žvejai jau senokai siekė tiesiogiai vartotojams parduoti savo sugautas žuvis ir iš jų pagamintus produktus. Tačiau tik šių metų rugsėjo pabaigoje šioms svajonėms buvo lemta išsipildyti.

REKLAMA

Rugpjūčio 28 dieną Žuvininkystės departamente prie Žemės ūkio ministerijos įvyko susitikimas su Lietuvos žvejus vienijančiomis asociacijomis dėl prekybos šviežiomis žuvimis Klaipėdos mieste. Žvejai pareiškė norą turėti bent kelias vietas, kur jie patys galėtų parduoti jūroje sugautą laimikį. Ministras Kazimieras Starkevičius nusiuntė raštą Klaipėdos miesto savivaldybei, o toji pagaliau skyrė keletą vietų prekybai šviežiomis žuvimis.

REKLAMA
REKLAMA

Pigiau nei turguje

Pirmoji šviežiomis, ką tik sugautomis žuvimis prekiauti ėmė UAB "Banginis". Pasak šios bendrovės vadovo Algirdo Aušros, menkes jie pardavinėjo po 7 litus už kilogramą. "Turguje šių žuvų kilogramas kainuoja apie 9 litus, kai kuriuose prekybos centruose - po 9 litus, - informavo A.Aušra. - Mes to ir siekėme, kad šviežios žuvys būtų porą litų pigesnės nei turguje. Žuvis pardavinėjome tik kelias dienas ir pardavėme apie pusantros tonos menkių. Dabar darome pertrauką, nes dėl jūroje siaučiančios audros negalime plaukti į žūklės plotus. Tačiau vėjui nurimus vėl plauksime."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Aušra žada prekybą šviežiomis žuvimis tęsti keletą mėnesių. Jis apgailestauja, kad šia veikla kol kas užsiima tik viena - jo įmonė. "Kodėl taip yra? Negaliu atsakyti, - svarstė verslininkas. - Turbūt kiti žvejai stebi, kaip man seksis."

REKLAMA

Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos pirmininkas Alfonsas Bargaila patvirtino, kad žvejai iš tiesų stebi situaciją. "Kol kas mūsų asociacija žuvimis neprekiauja dar ir todėl, kad metų pabaigoje daugelis yra išgaudę jiems skirtas kvotas, o kiti į jūrą negali išplaukti dėl siaučiančios audros, - teisinosi asociacijos vadovas. - Tačiau nuo sausio mėnesio prekyboje dalyvausime aktyviai. Mes taip pat norime, kad didžiąją pelno dalį už žuvis gautų žvejai, o ne tarpininkai."

REKLAMA

A.Bargaila pažadėjo, kad žvejai žuvis pardavinės ir iš laivų, prišvartuotų prie Dangės krantinių pačiame miesto centre, ir pačiame žvejų uostelyje, žuvininkystės aukciono panosėje.

"Tik mes sieksime, kad turgeliuose parduotas žuvų kiekis žvejybos įmonėms būtų įskaitytas kaip parduodamas žuvininkystės produktų aukcione. Jame žvejai privalo parduoti 70 proc. visų sugaunamų menkių", - ateities planais dalijosi A.Bargaila.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žuvininkystės departamento direktorius Aidas Adomaitis patvirtino, kad šiuo metu rengiamas toks dokumentas, pagal kurį tiesiogiai vartotojams parduotos žuvys bus prilygintos aukcione parduotoms žuvims. Tačiau pats tiksliai negalėjo atsakyti, kada jis bus baigtas derinti ir paskelbtas viešai.

Aukcione kainos auga

Žvejams patiems ėmus pardavinėti jūroje sugautą laimikį vartotojams, menkių kaina žuvininkystės produktų aukcione iškart šoktelėjo. Tiesa, aukciono vadovas teigia, kad jie kainoms įtakos nedaro. "Viską lemia rinka, - ekonomikos pradmenų išmanymą demonstravo aukciono direktorius Vaidutis Marcinkėnas. - Prieš kiekvieną aukcioną mes deriname supirkimo kainas ir pagal aplinkinių uostų aukcionų kainas nustatome vidurkį. Šiuo metu menkių kilogramo kaina mūsų aukcione viršija 4 litus. Kituose Baltijos jūros aukcionuose ji mažesnė, apie 3,6-3,7 lito už kilogramą. Tačiau dirbtinai didinti arba mažinti menkių kainų mes neturime galių."

REKLAMA

Žvejai visuomet siekė, kad aukcione jie gautų apie 6-7 litus už menkių kilogramą. Šiam norui išsipildyti bus lemta tik patiems pradėjus pardavinėti žuvis. Pačių žvejų teigimu, jei menkių kaina aukcione nukristų iki 3,1 lito, jiems nebeapsimokėtų plaukti į jūrą.









Mindaugas Milinis



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų