„Truputėlį turim skambučių, užklausų, iš žmonių, kurie jau yra nusipirkę keliones į Paryžių. Jie teiraujasi, ar saugu ten vykti. Bet daugiau teiraujasi dėl turistinių objektų – ar veikia Eifelio bokštas, ar įmanoma patekti į Luvro muziejų“, - pasakoja „Makalius.lt“ kelionių vadybininkė Rūta Nenartavičiūtė.
Visgi žmonės tikisi, kad po keleto mėnesių pavojus jau bus praėjęs.
„Mūsų artimiausios kelionės į Paryžių suplanuotos naujiems metams, tai kol kas masiško kelionių atšaukimo nėra“, - sako „Novaturo“ direktorius Linas Aldonis.
Kad tragiški įvykiai verčia koreguoti planus, patvirtina ir vilnietis Paulius. Jis atostogų keliaus į ramią salą Kiprą.
Tiesa, Kipras saugiausių valstybių indekse – maždaug per vidurį. O pats indeksas sudarytas pagal nusikalstamumo lygį, įsitraukimą į karinius konfliktus ir šalyje esančios kariuomenės dydį. Lietuva 162-ų šalių sąraše – 37-a. Beje, aukščiau už Prancūziją, kuri 45-a.
Rekomendacijų klauso ne aklai
Tarp saugiausių šalių karaliauja Europos valstybės, tačiau nieko bloga turėtų nenutikti ir Naujojoje Zelandijoje, Australijoje, saugios – Kanada ir Japonija, Singapūras, Malaizija. Nesaugiausiomis šalimis laikomos Afganistanas, Irakas, Sirija. Paskutiniame nesaugiausių šalių dešimtuke rikiuojasi ir Rusija, taip pat Šiaurės Korėja, Pakistanas, Sudanas. Užsienio reikalų ministerija čia ar į neramias Ukrainos vietoves rekomenduoja nevykti arba imtis ypatingų atsargumo priemonių. Dėl Prancūzijos tokių rekomendacijų nėra.
„Akivaizdu, kad situacija pasikeitus, tačiau ten panikos nėra ir mūsų piliečiai turėtų atkreipti dėmesį į saugumą, įjungti sveiką nuovoką, būti atsargesni. Tačiau rekomendacijos tikrai nepakeistos“, - sako Užsienio reikalų ministerijos atstovas Kęstutis Vaškelevičius.
Kelionių organizatoriai sako: žmonės rekomendacijų klauso, tačiau ne aklai. Pavyzdžiui, uždraudus skrydžius į Egipto kurortą Šarm aš Šeichą, keliautojai renkasi toje pat šalyje esančią Hurgadą. Šilti kraštai žiemą ypač traukia, tad lietuviai negaili tūkstančių eurų aplankyti Kanarų salas, Maldyvus ar tolimąsias Australiją, Naująją Zelandiją.
„Jie dažniausiai ten keliauja ne dėl to, kad ten saugu, o kad nori pačią kryptį pamatyti“, - teigia R. Nenartavičiūtė.
Išvyka į tokius kraštus žmogui gali kainuoti ir 5000 eurų. Neturintiems tiek pinigų yra ką saugiai aplankyti ir Europoje. Štai Liuksemburge terorizmo grėsmė viena mažiausių pasaulyje. Vienos taikiausių valstybių – Šveicarija, Suomija, Danija. Kaip nesaugiausios Europoje minimos Makedonija ir Turkija.