Seimas pritarė siūlymui nuolatinio pobūdžio darbui įteisinti galimybę sudaryti terminuotas darbo sutartis naujai įsteigtose darbo vietose. Ši nuostata galiotų laikinai - iki 2012 m. liepos 31 d.
Penktadienį už tai numatančias Darbo kodekso pataisas po svarstymo balsavo 57 Seimo nariai, prieš buvo 7, susilaikė 20 parlamentarų.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys teigė, kad terminuotos sutartys padidins darbo santykių lankstumą, be to, ši nuostata yra laikina.
Ministras pirmininkas Andrius Kubilius sako, kad lankstesniais darbo santykiais pirmiausia siekiama padėti bedarbiams.
„Manome, kad tokios permainos tikrai reikalingos Darbo kodekse, visų pirma stengiantis padėti ne kam nors kitam, o bedarbiams. Mes stengiamės padėti ne verslui, ne kam nors, net ne tiems, kurie dirba, o bedarbiams, nes be lankstesnių darbo santykių tikrai nematome galimybių padėti darbdaviams kurti darbo vietas", - penktadienį žurnalistams sakė A. Kubilius.
Darbo kodekso pataisomis taip pat siūloma atsisakyti draudimo dirbti viršvalandinius darbus, numatyti išimtinius atvejus, kai darbdavys gali skirti dirbti viršvalandinius darbus, o kitais atvejais leisti organizuoti viršvalandinius darbus tik darbuotojui raštiškai sutikus. Tačiau kodekse išliktų viršvalandžių apribojimai - ne daugiau kaip 4 valandos per dieną ir ne daugiau kaip 120 valandų per metus, o kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais - 180 valandų per metus.
Taip pat siūloma leisti plačiau taikyti suminę darbo laiko apskaitą - maksimalią 48 valandų darbo savaitę ir 12 valandų darbo dieną (pamainą) per 4 mėnesių apskaitinį laikotarpį, paliekant bendrus paros ir savaitės nepertraukiamojo poilsio reikalavimus.
Pagal svarstomas pataisas, darbuotojui siūloma suteikti galimybę iki 3 mėnesių sustabdyti darbo sutarties vykdymą, jei darbdavys ilgiau kaip 2 mėnesius iš eilės nevykdo savo įsipareigojimų darbuotojui arba nemoka viso priklausančio darbo užmokesčio. Tokiais atvejais darbdavys būtų įpareigojamas mokėti ne mažesnę kaip 1 minimaliosios mėnesinės algos dydžio kompensaciją per mėnesį, o darbuotojas, nepagrįstai sustabdęs darbo sutarties vykdymą, atsakytų už darbdaviui padarytą žalą.