D. Trumpo pergalė JAV prezidento rinkimuose verčia pasaulio lyderius, verslininkus ir akcijų rinkas su nerimu svarstyti galimą jo sugrįžimo į Baltuosius rūmus poveikį.
Savo rinkimų kampanijoje D. Trumpas žadėjo imtis griežtesnių priemonių prieš Kiniją, pagrasinęs visoms į Jungtines Valstijas įvežamoms kiniškoms prekėms taikyti 60 proc. tarifus.
„Netrukus pradėsime siūlyti pagalbą Taivano verslininkams, kad jie galėtų perkelti savo gamybos bazes ir išvengti 60 procentų tarifo“, – parlamento komitetui sakė Taivano ekonomikos ministras Kuo Jyh-huei.
J. Kuo nepatikslino pagalbos pobūdžio.
Daugelis Taivano įmonių per pastaruosius keturis dešimtmečius pasistatė gamyklas Kinijoje, tačiau dėl regioninių nesutarimų technologijų klausimais pastaraisiais metais investicijos smarkiai sumažėjo.
2019–2021 m., kai tarp Pekino ir Vašingtono įsižiebė prekybos karas, Taipėjus pasiūlė Taivano įmonėms Kinijoje paskatas, kad parviliotų jas atgal į salą.
Tarp šių paskatų buvo dvejų metų trukmės nemokama nuoma Ekonomikos ministerijos pramoninėse zonose, darbo jėgos subsidijos ir pigesnės paskolos.
D. Trumpas žodį „tarifas“ yra apibūdinęs kaip gražiausią žodį žodyne, o jo antrosios kadencijos metu žadamos plataus masto priemonės visoms Jungtinių Valstijų importuojamoms prekėms, kurių bendra vertė siekia 3 trilijonus dolerių.
Jis pažadėjo pritaikyti mažiausiai 10 proc. tarifą visam importui, o muitai kiniškoms prekėms siektų 60 proc. ar daugiau.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį pranešime D. Trumpui pabrėžė, kad Pekinas ir Vašingtonas turi rasti būdą „sugyventi“, pranešė valstybinė žiniasklaida.
„Stabilūs, sveiki ir tvarūs Kinijos ir JAV santykiai atitinka abiejų šalių interesus ir tarptautinės bendruomenės lūkesčius“, – sakė J. Xi.