• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taikinys – storuliai ir rūkaliai

Žalingų įpročių turėtojai per metus galėtų sumokėti daugiau

Visuomenę mokyti sveikos gyvensenos siūloma per mokesčius. Prieš savaitę posėdžiavusi Nacionalinė sveikatos taryba (NST) vėl prakalbo apie būtinybę diferencijuoti sveikatos draudimo mokestį.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlo didinti mokestį

NST vadovas profesorius Juozas Pundzius šį mokestį siūlo gerokai didinti nesveiką gyvenimo būdą pasirinkusiems žmonėms: turintiems antsvorio, rūkantiems, nuolat vartojantiems alkoholį. Taip pat siūloma didinti akcizą nepalankiems sveikatai maisto produktams ir mažinti vadinamajam sveikam maistui, riboti druskos kiekį rinkai tiekiamuose gaminiuose.

REKLAMA

J. Pundziaus teigimu, diferencijavimas nėra naujiena – nesirūpinantieji savo sveikata daugelyje šalių moka didesnį sveikatos draudimo mokestį.

Tiesa, NST dirbančių medikų elitas mano, kad storuliams, rūkaliams ar svaigalų mėgėjams pirmiausia reikia duoti galimybę pasitaisyti. Jų galva, tokiems žmonėms turėtų būti sudarytos specialios sveiko gyvenimo būdo programos. Jeigu jų laikytųsi ir atsikratytų žalingų įpročių, mokėtų tokį pat sveikatos draudimo mokestį kaip visi, jeigu ne – didesnį.

REKLAMA
REKLAMA

Daug diskusijų dėl nesveiką gyvenseną praktikuojančiųjų didesnio apmokestinimo buvo kilę prieš dvejus metus. Tačiau tuo viskas ir baigėsi – neparengta jokių įstatymų projektų.

Mokesčio diferencijavimo šalininkas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas abejoja, ar Sveikatos apsaugos ministerija ryšis tokiam perversmui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Solidarumo principas – neteisingas?

A. Matulo manymu, reikėtų grįžti prie diskusijų dėl sveikatos draudimo mokesčio diferencijavimo, tai paskatintų žmones gyventi sveikai.

Pasak jo, dabar valstybei visi gyventojai moka vienodą sveikatos draudimo mokestį, tačiau nutukusieji, rūkantieji, piktnaudžiaujantieji alkoholiu serga dažniau ir sunkiau. Taigi jų gydymas valstybei kainuoja kur kas daugiau nei gyvenančiųjų sveikai.

REKLAMA

„Neteisinga, kad nerūkantis žmogus ir užkietėjęs rūkalius, per dieną surūkantis du pakelius cigarečių, moka tokio pat dydžio sveikatos draudimo mokestį“, – kalbėjo jis.

A. Matulas svarstė, kad žalingų įpročių turėtojai per metus galėtų sumokėti kad ir simboliškai daugiau. Tai vis tiek juos priverstų susimąstyti ir pradėti rūpintis savimi.

REKLAMA

Gydytojo profesiją turintis politikas mano, kad visuomenės skatinimas sveikai gyventi per sveikatos draudimo mokestį galėtų būti gana veiksmingas, tačiau jis nepritaria akcizo didinimui vadinamiesiems nesveikiems produktams.

Parlamentaro tikinimu, padidinus akcizą riebūs, saldūs, sūrūs maisto produktai pabrangs, bet gyventojų įpročiai iš esmės nepasikeis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų