„Jau ketverius metus pagal ES programą JESSICA lengvatiniais kreditais finansuojame daugiabučių atnaujinimo projektus ir pastebime, kad vis daugiau būstų Lietuvoje renovuojama pačių gyventojų iniciatyva, nelaukiant postūmio iš vietos savivaldos. Stebint sėkmingus daugiabučių modernizavimo pavyzdžius kaimynystėje, gyventojai priima sprendimą renovaciją atlikti skolintomis lėšomis“, – sakė „Swedbank“ Verslo bankininkystės tarnybos projektų vadovė Edita Rimokaitytė.
Mėnesio įmoka – 80 litų
Pirmąją sutartį dėl Lietuvos daugiabučių namų atnaujinimo finansavimo su EIB „Swedbank“ sudarė 2011 m. vasarą. Bendradarbiaudamas su EIB „Swedbank“ šalies gyventojams jau yra išdavęs 18 mln. eurų vertės lengvatinių paskolų ir sudaręs maždaug 80 daugiabučių namų atnaujinimo finansavimo sutarčių.
Lengvatinės paskolos su fiksuotomis 3 proc. palūkanomis būsto renovacijai daugiabučio namo butų savininkams išduodamos ne ilgesniam kaip 20 metų laikotarpiui. „Swedbank“ skaičiavimais, šiuo metu paėmęs lengvatinę paskolą, 60 kv. metrų dydžio buto savininkas kas mėnesį mokės maždaug 80 litų dydžio įmoką, įskaičiuojant valstybės šiuo metu teikiamą kompensaciją.
E. Rimokaitytė taip pat atkreipia dėmesį, kad vidutinė kredito suma, tenkanti vienam renovuojamo namo butui, pastaruoju metu šiek tiek išaugo. 2012-aisiais ji, įskaičiuojant ir valstybės kompensaciją, siekė 4,5 tūkst. eurų (15,5 tūkst. litų), šiemet – 5 tūkst. eurų (17 tūkst. litų).
Darbų kainos auga
„Šiam augimui įtakos turėjo visoje šalyje pastebimai išaugę renovacijos mastai bei ūgtelėjusios statybos darbų kainos. Vieno kvadratinio metro renovacijos darbų vidutinė kaina prieš dvejus metus buvo šiek tiek didesnė nei 400 litų, tuo tarpu šiemet vieno kvadratinio metro renovacijai jau reikia numatyti 500 litų ar daugiau. Tiesa, sumos skirtinguose renovuojamuose projektuose gali gerokai skirtis, o didžiausiuose objektuose nesiekti nė 300 litų“, – pažymėjo „Swedbank“ atstovė.
Anksčiau renovacijai lėšų dažniausiai skolindavosi mažabučiai iki 12 butų namai. Dabar vis daugiau tarp kredituojamų atnaujinamų objektų – 50-60 ar net 100 butų turintys daugiabučiai.
Daugiabučių atnaujinimo programoje aktyviai dalyvauja ne tik didieji, bet ir mažesni šalies miestai. Daugiausia daugiabučių namų renovacijos projektų „Swedbank“ finansuoja Klaipėdoje – 16, Kaune – 11, Tauragėje – 10 ir Vilniuje – 7 kredituojami projektai.
Lankstus finansavimas
Bankai, veikdami kaip finansiniai tarpininkai, finansuoja daugiabučių namų renovacijos projektus JESSICA fondo lėšomis. Tai leidžia užtikrinti, kad pasinaudoti renovacijos programos teikiamomis galimybėmis galės visi gyventojai. Taip pat ir tie, kurie nori atnaujinti būstą, tačiau neturi sukaupę renovacijai reikalingų lėšų ir negali tikėtis savivaldybės paramos“, – pastebi Edita Rimokaitytė.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, valstybės lėšomis yra sumokama paskola bei palūkanos už socialiai remtinus asmenis, tai yra, turinčius teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją. Tokių yra maždaug 20 proc. visų paskolos būsto renovacijai gavėjų. Valstybė taip pat kompensuoja iki 40 proc. būsto renovacijos išlaidų, patirtų daugiabutyje diegiant energiją taupančias priemones, taip pat projekto parengimo, administravimo ir įgyvendinimo išlaidas. Suteikiant lengvatinę paskolą daugiabučio būsto renovacijai pradinis įnašas ar užstatas nėra reikalingi.
Pagal JESSICA programą lengvatinius kreditus gali gauti renovuojamo daugiabučio butų savininkai arba savivaldybės paskirta renovacijos projektą administruojanti įmonė. „Swedbank“ paskolas teikia tik gyventojams, tačiau jiems patiems pasirašyti kredito sutarties nereikia. Visų būsto savininkų, kredito gavėjų, vardu sutartį pasirašo namo valdytojas. Įgauna pagreitį
„Ketvirtus metus veikianti renovacijos projektų lengvatinio finansavimo programa pagaliau įsibėgėjo. Šiais metais jau pasirašėme du kartus daugiau finansavimo sutarčių nei 2012-aisiais. Matome didėjantį gyventojų aktyvumą, todėl renovacijos projektų skaičius ateityje turėtų dar labiau išaugti“, – pabrėžė „Swedbank“ Verslo bankininkystės tarnybos projektų vadovė Edita Rimokaitytė. Iš viso Lietuvoje yra 34 tūkstančiai renovuotinų daugiabučių.
Apie JESSICA ir EIB
JESSICA (angl. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas; Jungtinė Europos parama tvarioms investicijoms miestuose) – Europos Komisijos iniciatyva, parengta bendradarbiaujant su EIB ir Europos Tarybos plėtros banku. Jos tikslas – pasiūlyti finansinius instrumentus, reikalingus tvarios miestų plėtros ir atnaujinimo projektams įgyvendinti.
Pelno nesiekiantis EIB priklauso 28 ES valstybėms. Bankas skolinasi pinigus kapitalo rinkose ir juos už nedideles palūkanas paskolina ES ir kaimyninėse arba besivystančiose šalyse įgyvendinamiems projektams, kuriais siekiama gerinti infrastruktūrą, užtikrinti energijos tiekimą ar aplinkosaugos standartus.