Naujienų portalui tv3.lt „Sodros“ Komunikacijos skyriaus specialistė Malgožata Kozič pasakoja, kad PSD įmokas privalo susimokėti visi nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys.
Pašnekovės teigimu, tai padaryti yra būtina dėl to, kad žmonės vėliau galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, taip pat galėtų gauti kompensuojamuosius vaistus ar medicinos pagalbos priemones. Nemokėdami PSD tokios galimybės netektumėte.
Taikomos išimtys, kam mokėti PSD nereikia
Pagal dabartinę tvarką už dirbančiuosius PSD įmokas sumoka darbdavys, o patys savarankiškai mokėti sveikatos draudimo įmokas turi ir savarankiškai dirbantys gyventojai, taip pat ir tie, kurie niekur nedirbo, nevykdė jokios ekonominės veiklos, nesimoko.
Tiesa, galioja tam tikros išimtys, kai už gyventojus PSD sumoka pati valstybė.
„Asmenys iki 18 metų, moksleiviai, dieninių skyrių studentai yra draudžiami valstybės lėšomis.
Valstybė sumoka PSD įmokas taip pat už moteris esančias nėštumo ir gimdymo atostogose, vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 8 metų ir vieną iš tėvų, auginantį du ar daugiau nepilnamečius vaikus, pensininkus ir šalpos kompensacijų gavėjus, Užimtumo tarnyboje užsiregistravusius bedarbius“, – kalbėjo „Sodros“ atstovė.
Sumokėti turi ne tik darbdavys, bet ir jūs, jeigu tik gavote pajamų iš savarankiškos veiklos.
M. Kozič teigia, kad PSD įmokų, kaip ir kitų socialinio draudimo įmokų dydis, priklauso nuo to, kiek jūs uždirbate.
Tačiau ne vienas žmogus pamiršta, kad net jei ir esate sudarę darbo sutartį ir darbdavys už jus sumoka mokesčius, kurie yra atskaitomi nuo gaunamo atlyginimo, PSD įmokas vis tiek gali tekti susimokėti.
„Vykdydamas individualią veiklą žmogus gauna kitas pajamas, nuo kurių taip pat turi sumokėti įmokas. Taigi, PSD įmoka nėra abonentinis mokestis sumokamas vieną kartą, o įmoka, kurios dydis skiriasi priklausomai nuo to, ar žmogus uždirbo 1 tūkstantį eurų, ar 4 tūkstančius“, – paaiškino „Sodros“ atstovė.
Tiesa, pašnekovė atkreipia gyventojų dėmesį, kad jei žmogus, kuris vykdo savarankišką veiklą, dirba taip pat ir pagal darbo sutartį, jis neprivalo mokėti PSD įmokų kas mėnesį. Toks žmogus laikomas apdraustuoju privalomu sveikatos draudimu ir gali naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis nemokamai.
Tačiau deklaravus gautą uždarbį iš individualios veiklos, nuo šių pajamų gyventojas privalės sumokėti PSD ir VSD įmokas. O tai padaryti reikia kiekvienais metais iki gegužės pradžios.
Tuo metu gyventojai, kurie vykdo tik savarankišką veiklą ir nedirba samdomo darbo, kiekvieną mėnesį turi mokėti einamąsias PSD įmokas.
Kiek reikia mokėti?
M. Kozič įvardija, kad minimali einamoji mėnesio PSD įmoka – 6,98 proc. nuo minimalio mėnesinės algos (MMA). 2023 metais minimali mėnesio alga siekia 840 eurų, taigi vieno mėnesio PSD įmoka – 58,63 euro.
Jei savarankiškai dirbantis žmogus uždirba per mėnesį daugiau nei MMA, deklaravęs pajamas VMI jis turės sumokėti skirtumą.
Pavyzdžiui, 2022 metais minimali mėnesinė PSD įmoka siekė 50,95 euro. Per metus tai sudaro 611,40 euro. Pateikus deklaraciją VMI už 2022 metus, savarankiškai dirbančiam žmogui nuo jo uždirbtų pajamų priskaičiuota 800 eurų PSD įmokų. 611,40 euro žmogus jau yra sumokėjęs, mokėdamas PSD kas mėnesį. Taigi po deklaravimo jis turės sumokėti tik skirtumą: 800 – 611,40 = 188,60 euro.
Pajamas deklaravo daugiau kaip milijonas žmonių
VMI visai neseniai paskelbė, kad daugiau nei milijonas gyventojų jau deklaravo pernai gautas pajamas: 748 tūkst. gyventojų pateikė pajamų mokesčio deklaracijas, kuriose deklaravo grąžintiną 261 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumą, 176 tūkst. gyventojų deklaravo mokėtiną 126 mln. eurų GPM sumą.
Visą informacija apie deklaravimą rasite www.vmi.lt > Domiuosi pajamų ir turto deklaravimu bei pateikus klausimus skaitmeniniam asistentui Simui. Deklaravimo instrukcijas rasite VMI Youtube kanale. Naujienos skelbiamos VMI Facebook ir LinkedIn paskyrose.
Gyventojams, norintiems pasikonsultuoti mokesčių klausimais telefonu 1882 (8 5 2605 060) nebūtina laukti eilėje – užsisakius VMI skambutį per Mano VMI, konsultantas pats paskambins klientui nurodytu laiku. Taip pat Mano VMI identifikavimo telefonu paslaugą pasirinkę gyventojai konsultacijų telefonu sulaukia greičiau, nes sistema automatiškai perkelia skambutį į eilės priekį.
Primenama, kad neturint galimybės pajamas deklaruoti savarankiškai per EDS, nebūtina vykti į VMI aptarnavimo padalinį, nes šią paslaugą teikiame ir telefonu 8 5 2191 777 > Pajamų deklaravimas (spausti 1). Atkreipiamas dėmesys, kad atvykimui į aptarnavimo padalinį būtina išankstinė registracija vizitui čia.