Kiekvienas ūkininkas turi elgtis savo nuožiūra, tačiau šiuo metu prieš sudarant išankstines sutartis nereikia baimintis skleidžiamų gandų apie tariamą grūdų kainų kritimą. Pastaruoju metu grūdų supirkėjai skelbia, kad ūkininkai šįmet nekartoja pernykščių klaidų – neprašomi pasirašo išankstines grūdų supirkimo–pardavimo sutartis. Tačiau „Valstiečių laikraščio“ pakalbinti ūkininkai neigia tokius tvirtinimus ir tikina, kad kovo mėnesį sumažėjus supirkimo kainoms pasirašyti sutartis nebeapsimoka.
Naudojamas psichologinis spaudimas
Prie informacijų apie rekordinį išankstinį grūdų supirkimą lyg tarp kitko prilipdomos prognozės apie kviečių kainų pasaulinėje rinkoje kritimą. Cituojamas koks nors analitikas Džekas, kuris nekaltai samprotauja: „Pasitvirtinus prognozėms dėl laukiamo gero grūdų derliaus pasaulyje, pasaulinės kviečių kainos artimiausiais mėnesiais tikėtina dar sumažės.“ Ne visi atkreipia dėmesį į tris žodžius viename sakinyje: „pasitvirtinus“, „laukiamo“ ir „tikėtina“. Taigi dar nežinia, ar pasitvirtins, ar sulauks, o tikimybių teoriją galime išbandyti mesdami monetas ir skaičiuodami, kiek kartų iškris skaičius ir kiek – žirgas. Taigi tokios prognozės jokios informacijos nesuteikia, tačiau suinteresuoti žmonės neabejodami daro konkrečias išvadas: „Grūdų kainos artimiausiais mėnesiais kris.“
Viskas, būsimas derlius parduotas. Kas nesuspėjote, graužkite nagus, nes kainos kris, kris ir dar kris. Taigi kas dar išankstinių sutarčių nepasirašėte, skubėkite pasirašyti, nors kainos šį mėnesį gerokai sumažėjo, tačiau skubėkite, nes „dangus griūva“ – kas nesuspės, tas bankrutuos.
Jeigu tokio pobūdžio žinios grūdų augintojų miego dar nesutrikdė, tai prilipdoma informacija apie tai, kad Tarptautinė grūdų taryba padidino pasaulio kviečių produkcijos prognozes 2 mln. t ir bendra suma jau sieks antrą rekordą per visą derliaus stebėjimo istoriją.
Prieštaringi teiginiai
Prie pasaulinės rinkos apžvalgos dar pridedami kurios nors grūdų perdirbimo įmonės tikinimai, kad šįmet ji pasirašė gerokai daugiau išankstinių sutarčių nei prieš metus. Konkurentai nelieka skolingi ir atsako dar stipriau: „O mes šįmet pasirašėme sutarčių supirkti rekordinį grūdų kiekį.“
Kas daugiau? Ar tikrai tokia padėtis? Skambinu vienam ūkininkui, antram, penktam ir girdžiu visiškai priešingus teiginius. Mano pašnekovų niekas neatrinko, niekas nepatarė kalbėti tik su jais. Kalbinu atsitiktinės atrankos būdu, tačiau išplėsta apklausa rezultatų nepakeičia.
Padėtį rinkoje paaiškina Grūdų augintojų asociacijos vadovas Romas Majauskas: „Manau, kad tai yra tik įmonių noras pasigirti prieš konkurentus ir gal pabandyti padaryti psichologinę įtaką ūkininkams. Mano žiniomis, kai kurios įmonės šįmet sutarčių pasirašė net mažiau nei pernai.“
Tiesa, grūdų pardavimo duomenis gali pakoreguoti ūkininkai, kurie 2010-aisiais pateko į bėdą. Jie praėjusio sezono pradžioje iš anksto pardavė grūdus ne tik nedidelėmis kainomis, bet dar ir pritrūko derliaus, todėl grėsė netesybos. Į tokią bėdą patekusiems ūkininkams grūdų supirkėjai metė gelbėjimosi ratą – pasiūlė skolą grąžinti šįmet pasirašant grūdų supirkimo sutartis.
Asociacijos pirmininkui pritaria ir ūkininkas Kęstas iš Pasvalio rajono: „Pernai mano kaimynas įklimpo pasirašęs sutartį. Šiaip taip grąžino skolą, tačiau naujam sezonui jau pritrūko lėšų, todėl vėl pasirašė išankstinę sutartį, gavo avanso, ruošiasi sėti. Taip ir vergauja.“
Kainų griūtis sugadino nuotaiką
Taigi kol kas teiginiai apie rekordines supirkimo sumas yra tik teoriniai. Tiesa, pasirašyti išankstines sutartis gal ir vertėjo šių metų pradžioje, kai grūdų supirkimo kainos buvo gana aukštos. Tačiau kovo mėnesį įvyko kainų griūtis – 30–40 eurų sumažėjusios supirkimo kainos nuotaiką sugadino.
Ko galime tikėtis per artimiausius mėnesius ir atėjus derliaus nuėmimo laikui? Tai irgi prognozės. Pasak R.Majausko, iki gegužės mėnesio grūdų supirkimo kainos nedaug svyruos, o štai gegužę, kai pasaulinėje rinkoje jau bus galima daryti pirmas išvadas, kaina turėtų pradėti keistis ir priartėti prie realaus lygio.
„Manau, kad grūdų supirkimo kainos išaugs, nes įvykiai pasaulyje rodo, kad grūdų gali pritrūkti. Taigi sutarčių nepasirašiusiesiems palankiausiu laiku nevertėtų labai apgailestauti. Pavyzdžiui, aš dar nepasirašiau nė vienos sutarties ir nesijaudinu“, – sako R.Majauskas.
Siūlo palaukti pirmų derliaus ženklų
Pakruojo ir Šiaulių rajonuose ūkininkaujantis Algirdas Laurikietis iš esmės pritaria asociacijos vadovui: „Šiuo metu supirkėjų prognozėmis negalima pasitikėti. Jie dažniausiai kalba taip, kaip jiems naudinga. Todėl ūkininkams reikia elgtis labai atsargiai. Juo labiau kad kai kurie supirkėjai siūlo pasirašyti išankstines sutartis, tačiau avanso nemoka. Tokiu atveju tikrai neverta kišti galvą į kilpą ir vėl rizikuoti.“
Tiesa, A.Laurikietis dalį derliaus (600–700 kg nuo tonos) pardavė metų pradžioje gana aukšta kaina. Dabartinės kainos ūkininko nevilioja. Dabar A.Laurikietis savo kolegoms ūkininkams pataria palaukti pirmų derliaus ženklų, o juos bus galima matyti tik įvertinus peržiemojusius pasėlius.
„Kiekvienas turi elgtis savo nuožiūra, tačiau šiuo metu prieš sudarant išankstines sutartis nereikia baimintis skleidžiamų gandų apie tariamą kainų kritimą. Štai šią savaitę kai kurios įmonės jau didina supirkimo kainas. Didins ir toliau“, – sako A.Laurikietis.
Pardavimą pataria išskirstyti
Pasak Kėdainių rajone ūkininkaujančio Artūro Jodeikos, kartais padėtis rinkoje keičiasi paradoksaliai. Kartais akivaizdu, kad grūdų rinkoje yra tik nedidelis perteklius, tačiau kainos krenta labai stipriai vien todėl, kad daugelis ūkininkų stengiasi laikytis metinio ciklo ir parduoti derlių. Kitais atvejais, kai rinkoje grūdų pradeda trūkti, kainos taip sparčiai neauga, kaip turėtų, nes tikimasi kaip nors išgyventi, juk badas negresia.
„Įtaką kainoms neretai daro netikėti veiksniai, o jie gali išaiškėti bet kuriuo metu. Kartais žmonės elgiasi stichiškai, ir nesuprasi kaip, kada ir dėl kokių priežasčių tai įvyksta“, – sako A.Jodeika.
Ūkininkas mano, kad biržos neretai specialiai paskleidžia tikrovės neatitinkančią, bet sunkiai patikrinamą informaciją. Pavyzdžiui, pranešama, kad kuriai nors šaliai gresia sausra, todėl numatomas grūdų trūkumas, nors iš tikrųjų reali padėtis nėra labai bloga. Tačiau rinkai, nors trumpam laikui, padaroma įtaka. Štai ir kovo pradžioje rinkose grūdų kainos sumažėjo, nors nebuvo jokių realių priežasčių. Tiesa, dabar jos vėl palengva pradeda didėti.
„Manau, kad pardavimą reikia išskirstyti. Vienais atvejais prarasi, kitais – laimėsi. Reikia išskirstyti ne tik pagal laiką ir kainą, bet ir nesudaryti sutarčių su vienu supirkėju, net jeigu jis siūlo labai gerą kainą, nes jis gali bankrutuoti ir tokiu atveju prarasi viską“, – pataria A.Jodeika.
A.Jodeika priklauso kooperatyvui „Mūsų ūkis“, todėl savo asmeninius sprendimus derina su kooperatyvu. „Mūsų ūkis“ dalį sutarčių šįmet jau sudarė, tačiau kooperatyvas turi galimybių derlių saugoti ir laukti geresnių kainų.