Ketvirtadienis finansų rinkoje priminė 2008 m. spalį, kuomet po paskelbto JAV banko „Lehman Brothers“ bankroto rinkoje įvyko masinis išsipardavimas. Rinkos dalyviai beatodairiškai pardavinėjo su rizika tapatinamus aktyvus. JAV doleris ir jena stipriai brango prieš kitas pagrindines pasaulio valiutas.
Bendras Europos akcijų rinkos indeksas FTSEurofirst 300 smuko 1,4%. Investuotojus neigiamai veikė situacija Graikijoje. Prasidėjusios riaušės ir protestai verčia stipriai suabejoti šios valstybės galimybėmis įvesti griežtą biudžeto taupymo programą. Dabartinės bendros euro zonos perspektyvos atrodo pakankamai nykiai.
Dar labiau intriguojanti padėtis buvo Volstrite. JAV akcijų rinkos indeksai Dow Jones ir S&P 500 atitinkamai smuko 3,2% ir 3,24%. Akcijų kainas neigiamai veikė įsisiautėjanti skolų krizė Europoje, taip pat masinį išsipardavimą sukėlė galima techninė klaida parduodant „Procter & Gamble“ akcijas. Spėjama, kad darant pavedimą buvo sumaišyti skaičiai ir vietoj milijonų įvesti milijardai. Vienu metu Dow Jones indeksas rodė netoli 1000 p. siekiantį smukimą.
Naftos žaliavos (WTI) kaina nusileido prie 77 JAV dolerių atžymos. Aukso kaina šoktelėjo virš 1200 JAV dolerių už unciją. Naftos kainą neigiamai veikė sustiprėjęs JAV doleris, aukso paklausą didino rinkos dalyvių poreikis saugioms investicijoms.
Euro ir JAV dolerio valiutų poros kursas per vakar dieną krito 1,8% iki 1,2578. Eurą toliau slegia Europoje įsigalinti skolų krizė. Kaip matyti, euras vis dar turi erdvės pigti. Jei rinka sulauktų naujų žinių apie euro finansines bėdas ne tik Graikijoje, bet ir kitose šalyse, tuomet euro lauktų dar liūdnesnės dienos.
Vakar posėdžiavusi Europos centrinio banko valdyba nepakeitė bazinės palūkanų normos (1,0%). Apie galimą didinimą rinkoje jau nekalbama. Euro zonai pigus skolinimasis šiuo metu yra labai reikalingas. Iš ECB vadovo J.C.Trichet rinkos dalyviai neišgirdo išsamesnių dabartinės Graikijos situacijos komentarų. Buvo tradiciškai pasakyta, kad „Graikija nebankrutuos“. Eurą galinčių sustiprinti užuominų tai pat nebuvo. Euro zonai susilpnėjęs euras iš dalies yra netgi naudingas. Pigi valiuta didina konkurencingumą bei eksportą, lengviau padeda išlyginti finansinius disbalansus. Prisiminkime praėjusių metų lapkritį, kuomet euro ir JAV dolerio kursas buvo pakilęs į rekordines aukštumas. Tuomet labai palčiai buvo eskaluojamas klausimas apie stipraus euro neigiamą poveikį ekonomikai.
Šiandien pagrindinę valiutų porą stipriausiai turėtų įtakoti pasirodantis JAV darbo rinkos duomenys bei Vokietijoje vyksiantis parlamento balsavimas dėl paramos Graikijai suteikimo. Vokietija nėra pati didžiausia paramos suteikimo šalininkė, tačiau jos sprendimas yra ypatingai svarbus.
JAV dolerio ir Japonojis jenos valiutų poros kursas vakar nustebino stulbinančių šuoliu žemyn. Po nesklandumų JAV akcijų biržoje JAV dolerio ir Japonijos jenos kursas driokstelėjo žemyn virš 500 p. ir buvo pasiekęs net 87,96 lygį. Visgi kursas koregavosi ir šiandieninėje Azijos prekyboje kilo iki 92,50 lygio. Panašiu nuopuoliu vakar stebino ir euro ir Šveicarijos franko kursas. Kursas per dieną nukrito virš 300 p. iki 1,4004 lygio.
Didžiosios Britanijos svaro ir JAV dolerio kursas nusileido 1,9% iki 1,4084 lygio. Svarą neigiamai veikė bendra rinkos nuotaika, kurią toliau gadina problemos euro zonoje. Pačios D.Britanijos finansinė padėtis irgi nepriskiriama prie stabiliausių. Vakar D.Britanijoje vyko parlamento rinkimai. Konservatoriams teks didesnė dauguma mandatų, tačiau daugumos išsikovoti ko gero nepavyks. Šiandien D.Britanija skelbs būsto kainų indeksą, tačiau kursą stipriau turėtų veikti JAV ekonominiai duomenys bei žinios apie bendrą padėtį Europoje.