„Laisvės televizijos“ įkūrėjas Andrius Tapinas, remdamasis Neringos savivaldybėje atlikto audito išvadomis, trečiadienį paskelbė informaciją apie šios savivaldybės tarybos narių išlaidas transportui ir technologijoms – kompiuterių, telefonų ir kitos įrangos nuomai.
Paskelbta, kad savivaldybės lėšomis kai kurie politikai važiuoja reklamuoti savo partiją prieš rinkimus, tūkstančius eurų skiria kompiuterių, kitos įrangos nuomai, o lėšos keliauja į vienos tarybos narės draugės vyro įmonę.
„Jis (A. Tapinas – BNS) kreipėsi į prokuratūrą, jie persiuntė mums. Kolegos, gavę informaciją, tikslinasi aplinkybes, bus sprendžiama dėl tolesnių veiksmų“, – BNS informavo STT Komunikacijos skyriaus viršininkė Julija Gorovniovaitė.
Tyrimą buvo pradėjusi Neringos savivaldybės administracija, tačiau šiuo metu jis sustabdytas.
„Administracija buvo pradėjusi tyrimą dėl kompiuterinės ir ryšio technikos nuomos bei kompiuterinių laikmenų įsigijimo, tačiau savo tyrimą sustabdė, nes gavo STT kreipimąsi dėl informacijos pateikimo procesiniam sprendimui priimti. Šiuo metu dėmesys skiriamas operatyviam šios informacijos surinkimui ir pateikimui“, – BNS sakė Neringos savivaldybės atstovė Sandra Vaišvilaitė.
Neringos taryboje yra 15 politikų, trys iš jų dirba opozicijoje.
Daugiausiai išlaidų – transportui
Audito duomenimis, pernai Neringos politikai transporto nuomai, eksploatavimui, techninei priežiūrai ir kitoms įvairioms transporto paslaugoms išleido apie 64 tūkst. eurų.
Dar 20,7 tūkst. eurų atsiėjo kompiuterių nuoma, ryšio, interneto ir panašios paslaugos. Smulkioms IT prekėms įsigyti, pašto paslaugoms panaudota 3,3 tūkst. eurų, kanceliarinėms priemonėms – kiek daugiau kaip tūkstantis eurų.
Audito išvadose teigiama, kad didžiausią išlaidų dalį – apie 71 proc. – sudaro transporto priemonių eksploatavimas.
Pernai daugiausiai lėšų – per 8 tūkst. eurų – kurorto savivaldybė už transportą apmokėjo socialdemokratui Arvydui Mockui. Jis turi namus turi ne tik Neringoje, bet ir Šiauliuose.
Pats socialdemokratas A. Tapinui paskelbus informaciją feisbuko grupėje „Mūsų Neringa“ pranešė, jog „tarybos narių kanceliarinės išlaidos pradėtos interpretuoti taip, kaip kam atrodo įdomiau, smagiau ir kuo daugiau apšmeižiant konkurentus!“.
„Tik nepaaiškinus žmonėms, kad nė vienas tarybos narys neperžengė nustatyto limito, kad nė vienas negavo pinigų iš anksto, o buvo išmokėti tik po buhalterijos pateiktų išlaidų patikrinimo! Ir tik po to būdavo išmokėti kiekvienam tarybos nariui. (...) Prieš rinkimus staiga atliekamas auditas, pastebimi vieni ar kiti pažeidimai, o tiksliau pasakius, net ne pažeidimai, o klausimai, kuriuos nesunku buvo ištaisyti ar paaiškinti, bet tarybos nariai sužino ne iš buhalterijos darbuotojų, o iš žurnalistų“, – tvirtino politikas.
Jis pabrėžė, jog jei pažeidė kokias nors normas, ketina grąžinti lėšas „iki vieno euro“.
„Aš suklydau, kad iš vis jų neatsisakiau imti, nes maniau, kad jei imu pagal nustatytą tvarką, pretenzijų iš nieko nesulauksiu“, – rašė A. Mockus.
Politikas teigė, jog pasiryžęs „būti partijos pirmininku daug važinėjęs pas žmones“, kurie yra neringiškiai, gyvena Šiauliuose, Panevėžy, Kaune, Vilniuje ir kituose miestuose, kad įtrauktų juos į savivaldos rinkimus. Per savaitę nuvažiuodavęs ir po 3–4 tūkst. kilometrų.
Po daugiau kaip 7 tūkst. eurų su transportu susijusių kompensacijų gavo Vaidas Venckus, Stasys Valančius, Aušra Mikalauskienė, gyvenantys Neringoje. Čia gyvenantis Dovydas Mikelis išleido per 6 tūkst. eurų. Neringos meras Darius Jasaitis bei vicemeras Narūnas Lendraitis – apie 5 tūkst. eurų. 3-4 tūkst. išleido Arūnas Burkšas bei Ričardas Kičiatovas.
Nuomojasi kompiuterius
Tarybos nariams kompensuotos biuro, IT, ryšio ir kitos panašios paslaugos. Trims tarybos nariams apmokėtos kompiuterinės technikos nuomos išlaidos, jos per metus sudarė 11,2 tūkst. eurų. Visi trys tarybos nariai kompiuterius ir kitą techniką nuomojasi iš tos pačios bendrovės „IT&C“.
Nepartinė, su Liberalų sąjūdžiu į Neringos savivaldybės tartbą išrinkta Sandra Berletaitė bei minėtos partijos narė Agnė Jenčauskienė, konservatorius Laurynas Vainutis už kurą pateikė mažiausias sąskaitas – po 1,2–1,8 tūkst. eurų, tačiau, S. Berletaitės teigimu, jie atsidūrė akiratyje, nes dirba opozicijoje ir pasirinko nuomotis techniką, nes įstatymas neleidžia už skiriamas lėšas jos įsigyti.
„Kokia kita išeitis? Aš už savo pinigus nenoriu pirkti darbo priemonės. Toks tikslas ir buvo – sunaikinti opoziciją, parodyti vieną lentelę su apmokėjimais už kompiuterius specialiai, o bendros suvestinės net nėra“, – BNS sakė S. Berletaitė.
Audito ataskaitoje nurodoma, kad tarybos narai dėl technikos į administraciją nesikreipė, o siekiant racionalaus lėšų panaudojimo tai turėtų būti skatinama. Trijų tarybos narių ketverių metų išlaidos technikai (kompiuteriams, telefonams, spausdintuvams, laikmenoms) sudaro apie 40 tūkst. eurų.
S. Berletaitė teigė kadencijos pradžioje užklaususi tarybos sekretorės dėl kompiuterinės technikos, tačiau gavusi atsakymą, kad ji neišduodama.
„Gaunasi, kad esu baisiausia nusikaltėlė, kad išsinuomojau pas kolegės vyrą firmoje. Man jokio skirtumo kur. Būtų pasakę kitą firmą, nebūčiau suabejojusi. Įsigyti negalime, bet jei savivaldybė nesuteikia, telieka ją išsinuomoti. Negi atėjus į tarybos posėdžius reikia žiūrėti į lubas? Turiu skaityti, matyti dokumentus, bet kad kelis kartus brangiau – faktas“, – sakė tarybos narė.
Ji teigė per praėjusius metus transportui ir technologijoms panaudojusi apie 3,5 tūkst. eurų, kai kiti vien transportui išleido du–tris kartus daugiau.
„Tarybos narys negauna atlyginimo, bet negali visko daryti iš idėjos. Minimas Arvydas Mockus turi antrus namus Šiauliuose, važinėja. Vicemeras Narūnas Lendraitis Klaipėdoje gyvena. Kurui meras ir vicemeras išleido po kone 5 tūkstančius, bet jie ir atlyginimą gauna, ir tarnybinėmis mašinomis naudojasi, ir turi visas reikalingas priemones darbui, meras ir vairuotoją. Aš važiuoju asmeniniu transportu“, – teigė politikė.
Anot jos, „meras prasitarė, kad auditas buvo atliktas jo iniciatyva“. Jis esą nebuvo suplanuotas, nes pagal planą auditų sąrašą tvirtina Kontrolės komitetas, o vėliau – taryba.
„O savivaldybės auditorė yra buvusi mero partietė, Jolanta Kičiatovienė, tarybos nario žmona“, – BNS sakė S. Berletaitė.
Susisiekti su Neringos meru D. Jasaičiu BNS nepavyko.
Liberalų sąjūdis pranešė, kad reaguodamas į pasirodžiusią informaciją kreipėsi į partijos etikos ir skaidrumo komisiją.
Lėšų neprašė tik viena politikė
Tarybos reglamentas numato, kad „tarybos nariui su jo, kaip tarybos nario, veikla susijusioms išlaidoms, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, apmokėti kas mėnesį mokama iki 0,4 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) išmoka atsiskaitytinai.“.
„Tarybos nariui galima išmokėti maksimali suma nuolat kito, nes jos dydis siejamas su vidutiniu mėnesio darbo užmokesčiu, kuris perskaičiuojamas kas ketvirtį. 2022 metų gruodžio mėnesį jos sudarė – 719,60 euro“, – BNS sakė S. Vaišvilaitė.
Jos teigimu, tarybos narys už lėšų panaudojimą atsiskaito savivaldybės administracijai kiekvieną mėnesį pateikdamas išlaidų ataskaitą, nurodydamas prekių, paslaugų pavadinimą, sumą ir pateikdamas išlaidas patvirtinančius dokumentus. Ar tarybos nario gautos išmokos naudojamos pagal paskirtį, kontroliuoja savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyrius ir savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba. Ji ir atliko auditą.
Vienintelė tarybos narė Diana Starkutė-Kriukovė iš savivaldybės, audito duomenimis, nepaprašė jokių kompensacijų.