„Mano nuomone, šiandien tas finansavimo modelis, kuris yra taikomas, yra išsisėmęs, reikėtų ieškoti naujų sprendimų, naujo finansavimo modelio, kuris užtikrintų, kad renovacija vyktų pagal tą planą, kurį yra pasitvirtinusi Aplinkos ministerija“, – LRT radijui pirmadienį sakė D. Gedvilas.
Pasak jo, renovacija nėra ta sritis, kur rangovai nori dirbti, tad turėtų būti ženkliai didinamas įkainis.
Jam pritaria ir Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.
„Šita programa šiai dienai tikrai yra išsisėmusi“, – teigė A. Kalnius.
Procesas per ilgas
Anot D. Gedvilo, skelbiama daugybė konkursų, kurie nevyksta, o visas procesas nuo projekto paruošimo iki konkurso paskelbimo yra labai ilgas.
Statybų verslo atstovo teigimu, Lietuvos statybininkų asociacijos narių tarpe yra „mažai rangovų, kurie nori dalyvauti renovacijos procese“. Konkursuose nenorima dalyvauti, nes vyrauja „mažiausios kainos principas“, techniniuose projektuose pasitaiko klaidų, o renovacijos procesas yra susijęs su daug neapibrėžtumų.
„Neįvyksta konkursai – kainos būna pasenusios, statistinė informacija dėl kainų vėluoja metus ar daugiau. Skelbia konkursus, nė vienas rangovas neateina, manome, kad reikėtų, ko gero, keisti modelį. Esame pasiūlę, kad būtų mokama fiksuota kaina už kvadratinį metrą ir supaprastinta procedūra“, – kalbėjo D. Gedvilas.
Anot jo, supaprastinus procedūrą bendrija ar gyventojai galėtų pasirinkti rangovą, techninį prižiūrėtoją ir pateikti dokumentus, kad būstas yra renovuotas, bei atitinka energetinę klasę ir taip gauti kompensaciją.
Pakeitimai galimi gegužę
Anot Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vadovo Dainiaus Čergelio, šiuo metu Lietuvoje „vienokį ar kitokį statusą“ turi apie 1600 projektų. Rangos darbai atliekami renovuojant 580 daugiabučių.
Aplinkos ministerijos atstovo teigimu, birželį Seime buvo priimtas valstybės paramos daugiabučiams namams įstatymo pakeitimas, kuriame Vyriausybei buvo palikta apsispręsti dėl fiksuoto įkainio taikymo renovacijai.
„Apie fiksuotos kainos modelį yra svarstoma. Sprendimai dėl jo bus priimti (...) Apie pokytį negalima kalbėti dar šiais metais. Sprendimas keliasi į kitų metų pirmą pusmetį, kada planuojamas vienas aktyvesnių kvietimų. Šiuo metu esame suplanavę juos du. Vienas lapkričio pabaigoje, kitas gegužės mėnesį, būtų greičiausiai schemos pakeitimas gegužės mėnesį“, – LRT radijui sakė D. Čergelis.
Pasak jo, Vyriausybė yra užsibrėžusi per metus renovuoti tūkstantį, tačiau šio skaičiaus nepavyksta pasiekti dėl aukštų energijos, medžiagų kainų.