Kaip tv3.lt teigė „Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis, šiuo metu II pakopos pensijų fonduose kaupia apie 1,3 mln. žmonių.
„Pastebime tendenciją, kad praėjusių metų birželį pristačius pensijų kaupimo reformą pradėjo nuosekliai augti naujų pensijų kaupimo sutarčių skaičius.
Palyginti pernai iki birželio buvo sudaroma 2000 – 3000 naujų pensijų kaupimo sutarčių per mėnesį, nuo birželio šis skaičius paaugo vidutiniškai iki 3500, o lapkritį sudaryta per 5000, gruodį per 6000, o šiemet jau 7600 naujų sutarčių“, – aiškina S. Jarmalis.
Nuo šių metų sausio 2 d. įsigaliojus pensijų reformai, II pakopoje kaupiantiems asmenims buvo atvertas langas, leidžiantis per pusę metų, iki birželio 30 d., nutraukti privatų kaupimą ir grįžti į „Sodrą“.
Pasak S. Jarmalio, iki vasario 18 d. daugiau nei 31 tūkstantis buvusių kaupimo dalyvių kaupimą sustabdė palikdami lėšas fonde, dar 9200 gyventojų kaupimą nutraukė pervesdami sukauptas lėšas „Sodrai“.
„Pastebima, kad kaupimą nutraukia ir lėšas „Sodrai“ grąžina tie gyventojai, kurie sukaupė palyginti nedideles sumas – vidutiniškai 2500 eurų. Iš viso „Sodrai" grąžinta 23 mln. eurų. Negalima atmesti, kad dalis gyventojų nutraukė kaupimą, pinigų pervedė „Sodrai“ ir pasirašė naują kaupimo prašymą“, – atkreipė dėmesį S. Jarmalis.
Siūlo pakopas derinti
Dar viena šių metų naujovė – automatinis dirbančiųjų iki 40 metų įtraukimas į II pakopą. Skaičiuojama, kad automatiškai į vieną iš penkių privačių pensijų fondų buvo įtraukta apie 152 tūkst. gyventojų. Iš jų 16 tūkst. jau pateikė prašymus „Sodrai“ iš šių fondų išeiti.
„Neišreiškę valios asmenys nuo liepos 1 d. taps pensijų kaupimo dalyviais ir dalyvaus pensijų kaupime iki sukaks senatvės pensijos amžius. Išimtiniais atvejais, esant labai svarbioms priežastims, dėl kurių asmuo negalėjo per nustatytą teminą atsisakyti dalyvauti kaupime, tai bus galima padaryti ir vėliau, pateikus svarbias priežastis pagrindžiančius dokumentus.
Jei žmogus ir toliau nenorės dalyvauti sistemoje, savo atsisakymą jis turės išreikšti kaskart, kai bus įtraukiamas“, – primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pensijų skyriaus vedėja Inga Buškutė.
Ministerijos atstovai primena, kad kvietimas įsitraukti į kaupimo sistemą bus kartojamas kas 3 metus, kol žmogui sukaks 40 metų.
Pensijų fondo valdytojo „INVL Asset Management“ atstovė Dalia Kolmatsui tv3.lt teigė, kad norint sukaupti rekomenduojamą 80 proc. sumą pensijai lyginant su ligtolinėmis pajamomis, reiktų derinti kaupimą antroje ir trečioje pakopose.
Tai esą ne tik leidžia skirti kaupimui rekomenduojamą sumą – bent 10 proc. pajamų, bet ir pasinaudoti valstybės paskatomis.