• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mantas Gerdauskis dirba teisininku advokatų profesinėje bendrijoje „ADLEX“, kuri teikia teisines paslaugas Lietuvos ir užsienio klientams, įskaitant tarptautines korporacijas ir valstybines institucijas, bei veda administracinės teisės seminarus Mykolo Romerio universiteto studentams.

REKLAMA
REKLAMA

Klausimus teisininkui galite užduoti siųsdami el. paštu [email protected].

Įmonės steigimas – pirmasis verslininko išbandymas, kuris aplanko kiekvieną, rimtai užsimojusį savo verslo idėją paversti realybe. Įmonės steigimo etapas, iš pirmo žvilgsnio, atrodo paprastas dalykas iki tol, kol išgirstame „nukryžiuojantį“ klausimą: kokia bus tavo įmonės teisinė forma?

REKLAMA

Norint į jį atsakyti, nepakanka žinoti vienos ar kitos teisinės formos privalumų ir trūkumų. Kad įmonės teisinė forma netaptų jūsų verslo idėjos „šmėkla“, kurią prisiminsite kas kart, kai tik ateis metas priimti reikiamus sprendimus įmonėje, reikia būti pasiruošus atsakyti į dar kelis klausimus:

REKLAMA
REKLAMA

Kiek darbuotojų reikės verslo idėjai įgyvendinti?ar pasirinkta veiklos rūšis yra rizikinga?ar verslo idėja reikalauja didelio pradinio kapitalo?ar planuojama verslo plėtra artimoje ateityje?kas įmonėje priiminės svarbiausius sprendimus?

Tik žinant atsakymus į šiuos klausimus galima spręsti, kurią teisinę formą pasirinkti jūsų verslo idėjai įgyvendinti. Nežiūrint atsakymų į minėtus klausimus galima pateikti individualios įmonės (IĮ) ir uždarosios akcinės bendrovės (UAB) teisinių formų palyginimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

privalumai:

Lietuvos Respublikos teisės aktai nereikalauja jokio minimalaus pradinio kapitalo, todėl verslą galima pradėti turint gerą idėją bei truputį pradinių lėšų; savininku būdamas tik vienas fizinis asmuo priima svarbiausius sprendimus įmonėje; savo įmonėje savininkas gali dirbti pats vienas, nesudarant darbo sutarties, todėl reikia mokėti mažesnius mokesčius, o prireikus – įdarbinti kitus asmenis;individualios įmonės apskaita gali būti vedama supaprastinta tvarka ir ją tvarkyti gali tos įmonės savininkas; IĮ savininkas bet kuriuo metu gali paimti IĮ pinigus ar kitą turtą savo asmeniniams poreikiams (to negalima padaryti UAB); vienintelis savininkas gauna įmonės pelną;IĮ turi daugiau mokestinių lengvatų nei UAB; mažesnės IĮ steigimo išlaidos.

REKLAMA

trūkumai:

savininku gali būti tik vienas fizinis asmuo ir negali būti kitos individualios įmonės savininku; kadangi IĮ turtas nėra atskirtas nuo jos savininko turto, tai verslo nesėkmės atveju (norint patenkinti kreditorių reikalavimus) rizikuojate prarasti savo asmeninį turtą; IĮ negalimas kapitalo pritraukimas.

REKLAMA

UAB privalumai:

nepasisekus verslui akcininkas rizikuoja tik tuo turtu, kurį įnešė į UAB, taip apsaugodamas savo asmeninį turtą (t.y. iš akcininkų turto nebus išieškomos sumos, kad būtų patenkinti bendrovės kreditorių reikalavimai); bendrovės steigėjais gali būti ir fiziniai ir juridiniai asmenys, arba vienas kuris iš jų; į UAB lengviau pritraukti papildomų lėšų verslui plėtoti išleidžiant akcijas arba gaunant bankų kreditus;nusprendus pradėti verslą su keliais partneriais, ši verslo organizavimo forma (UAB) taip pat laikoma palankiausia dėl civilinės atsakomybės atribojimo bei dėl sprendimų bendrovės esminiais klausimais priėmimo mechanizmo. Kiekviena akcija suteikia vieną balsą, todėl lemiamą sprendimų galią visuotiniame akcininkų susirinkime turės daugiausia akcijų įsigijęs asmuo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UAB trūkumai:

veiklai pradėti reikia suformuoti įstatinį kapitalą – 10 000 Lt;bendrovė privalo vesti apskaitą panaudojant dvejybinį įrašą, teikti finansinę atskaitomybę ir turėti darbuotoją arba juridinį asmenį, kuris tvarko apskaitą;akcininkui draudžiama bet kada išsiimti UAB pinigus. Akcininkai gali išsimokėti UAB uždirbtą pelną tik pasibaigus metams (jei UAB dirbo pelningai);turi mažiau mokestinių lengvatų;UAB steigimo procedūros, palyginti su IĮ, yra sudėtingesnės, didesnės UAB steigimo išlaidos.

REKLAMA

Atsakymas į portalo balsas.lt lankytojo klausimą

Planuoju įsteigti nedidelę įmonę, kuri užsiimtų drabužių taisymu ir siuvimu. Norėčiau sužinoti, ar man geriau būtų įsteigti individualią įmonę ar UAB?

Kadangi asmuo ketina užsiimti drabužių taisymo ir siuvimo veikla galima spręsti, jog planuojama veikla nėra rizikinga. Teikiant šias paslaugas nepasitaikys panašių atvejų, kaip, kad nutinka krovinių pervežimu užsiimančioms įmonėms, kurių vežamas krovinys prarandamas dėl vagystės ar kitų priežasčių, dėl ko pervežimus vykdančiai įmonei visada iškyla atsakomybės klausimas.

REKLAMA

Atsižvelgiant į tai, jog steigiama įmonė bus nedidelė, greičiausia nereikės ir didelių investicijų įsigyjant įrangą drabužių siuvimui ir taisymui (jeigu vis dėlto įranga bus brangi ar reikės didesnio jos kiekio, alternatyva reikiamos įrangos pirkimui yra įrangos nuoma).

Tokiu atveju nepasisekus verslui nėra ir rimtesnės rizikos, nes neturėsite didesnių įsipareigojimų kreditoriams. Kadangi įmonė bus nedidelė, įmonėje neturėtų būti ir sudėtingų finansinių operacijų, dėl ko nebūtų poreikio samdyti buhalterio ar buhalterinę apskaitą tvarkančios įmonės. Atsižvelgiant į tai, jog darbuotojų bus mažai, galbūt tik jūs vienas, nėra poreikio galvoti apie daugiau galimybių teikiantį įmonės valdymo modelį, kuomet įmonės valdymui pasitelkiama valdyba, sudaroma stebėtojų taryba ir pan.

Atsižvelgiant į aukščiau nurodytą vertinimą, šiam portalo balsas.lt lankytojui geriausia būtų steigti individualią įmonę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų