Ne maisto produktų inspekcijos duomenimis, pernai vartotojams tiesioginį pavojų kėlė 64 rūšių gaminiai.
Norint įvertinti, ar žaislas saugus reikia atlikti maždaug 13 bandymų, kurių metu žaislai išbandomi mechaniškai, t.y. smūgiuojami, spaudžiami, tempiami, mėtomi.
„Dažniausiai žaislų tikrinimas baigiasi vadinamuoju mažų dalių cilindro bandymu. Jo metu detalės, kurios nutrūko ar sudužo, yra bandomos įdedant į mažą cilindrą, imituojantį vaiko burnytę. Taip tikrinama, ar nėra pavojaus, kad vaikas praris ir užsprings kokia nors žaislo detale“, – aiškino žaislų ir chemijos gaminių bandymų laboratorijos vadovė Marija Petrėkytė.
Ne maisto produktų inspekcijos darbuotojai teigia, kad per praėjusius metus rinkoje aptiko 64 rūšių gaminius, pavojingus žmogaus sveikatai. Tai daugiausia žaislai, vaikiška tekstilė, elektrotechnikos priemonės. Ypač daug prekyboje buvo atsiradę nekokybiškų kėdučių, ant kurių galima pasilypėti, vadinamųjų lipynių.
„Atsistojus ir įlūžus galima susižaloti koją, galima susipjaustyti, persipjauti sausgysles ar gyslą. Kai tik jos buvo paskelbtos pavojingomis, pardavėjas iš karto jas išėmė iš prekybos. Vienos lipynės buvo grąžintos atgal importuotojui į Europos Sąjungą, o kitos – tiesiog išardytos ir sunaikintos“, – kalbėjo Ne maisto produktų inspekcijos Gaminių kontrolės skyriaus vedėja Danutė Banytė.
Daugiausia nekokybiškų gaminių į Lietuvą atkeliauja iš Kinijos ir iš Latvijos.
Gaminiai ne visada tikrinami pagal gyventojų skundus, iš kurių trečdalis būna nepagrįstų. Patyrę inspektoriai patys pasirenka prekes, įtarimų jiems gali sukelti net ir labai žema prekės kaina, rodanti menką kokybę. Be to, informacija apie pavojingus gaminius skelbiama specialioje Europos šalių nekokybiškų gaminių sistemoje „RASF“, kuria naudojasi ir mūsų inspektoriai.
„Šiais metais radome ir nurodėme išimti iš prekybos tris prekes, kurios buvo paskelbtos pavojingomis Europos Sąjungos duomenų bazėje. Mes patys toje „RAFS“ duomenų bazėje pateikėme pranešimus apie 40 pavojingų gaminių, rastų Letuvoje. 7 atvejais kitose šalyse buvo rasti mūsų paskelbti pavojingi gaminiai“, – pasakojo Ne maisto produktų inspekcijos viršininkas Ramūnas Lebedis.
Pasak inspekcijos viršininko, jau šį balandį Lietuvoje atsiras speciali telefono linija, kur paskambinę vartotojai ar verslininkai galės gauti išsamią informaciją apie reikalavimus, keliamus ne maisto produktams, ir vartotojų teises.
V. Motiejūnienė