Konkurencijos taryba įtariamų kartelininkų gretas papildė dar viena maisto pramonės šaka - mėsos perdirbėjais. Netrukus įtarimai gali būti pateikti ir duonos gamintojams bei grūdų ir paukštienos perdirbėjams.
Atrodo, maisto pramonę netrukus bus galima dalyti tik į dvi kategorijas - kartelių ir ne kartelių pramonę. Nors susitarimu įtariami verslininkai vieningai tvirtina, kad kartelis tiesiog neįmanomas, virš jų galvų pakibo dešimtis milijonų litų pasiekti galinčios baudos.
Tiria nuo spalio
Konkurencijos tarybos atstovė spaudai Palmira Kvietkauskienė „Respublikai" patvirtino, kad tyrimas dėl galimo mėsos perdirbėjų kartelinio susitarimo vykdomas dar nuo praėjusių metų spalio.
Kaip ir pienininkai, mėsos perdirbėjai įtariami sutartinai didinę kainas, o Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacija (LMPA), „Respublikos" žiniomis, esą galėjo tarpininkauti vykdant susitarimą.
„Tyrimas dėl galimo draudžiamo susitarimo vyksta nuo 2007 m. spalio 25 d. Buvo atlikti tam tikri veiksmai, patikrinimai. Kol kas nenorime nei įmonių įvardyti, nei komentuoti", - sakė P.Kvietkauskienė.
Tyrimas dėl pieno perdirbėjų kartelinio susitarimo užtruko apie pusmetį. Tačiau, P.Kvietkauskienės teigimu, mėsininkų tyrimas gali tęstis ir ilgiau.
Pašnekovė taip pat užsiminė, kad taryba užmetė meškerę ir grūdų perdirbimo bei duonos sektoriuose, galbūt seka ir paukštienos perdirbėjus. „Kol kas negaliu komentuoti dėl grūdų ir duonos. Mes stebime visas rinkas ir kainų pokyčius jose, mūsų specialistai viską mato - ir duonos, ir miltų, ir paukštienos kainų pokyčius", - sakė ji.
Konfiskavo kompiuterių laikmenas
LMPA direktorius Mindaugas Kuklierius „Respublikai" pripažino, kad jo vadovaujama asociacija atsidūrė Konkurencijos tarybos akiratyje. Tačiau kartelio galimybę M.Kuklierius, kaip ir kolegos pieno perdirbėjai, kategoriškai atmeta.
„Įtarimai gali būti, bet realybė - visai kita. Koks gali būti kartelis, kai rinkoje veikia 189 įmonės? Fiziškai juos visus surinkti į vieną vietą būtų sudėtinga, o susitarimas - išvis neįmanomas", - teigė pašnekovas.
Vakar konkurencijos sargai konfiskavo LMPA kompiuterių laikmenas. „Buvome Konkurencijos taryboje, jie pasiėmė mūsų kompiuterių laikmenas. Jeigu kažką rastų, pasakytų, bet jie nieko neatras, - ironizavo M.Kuklierius. - Jie dirba savo darbą, mes - savo. Tegul jie tiria, kiek nori. Bet jeigu, pvz., jautienos supirkimo kainos pakilo 50 proc., tai ir pardavimo kainos turi kilti".
Tuo tarpu Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos vykdomoji direktorė Dalia Stasiūnienė „Respublikai" sakė labai nustebusi, kad jos kuruojama pramonės šaka atsidūrė konkurencijos sargų akiratyje. „Mes visiškai ramūs ir abejingi. Pas mus nėra prie ko prikibti. Suprantu, visada galima ir prie stulpo prisikabinti", - sakė ji.
Gresia astronominės baudos
Jei Konkurencijos taryba nustatys, kad maisto pramonėje sudaryti karteliniai susitarimai, tiek pieno, tiek mėsos perdirbėjams gresia baudos iki 10 proc. metinės apyvartos. Jei pienininkams būtų skirtos maksimalios baudos, jų suma gerokai viršytų 200 mln. litų.
AB „Pieno žvaigždės" 2007 m. planavo pasiekti 594 mln. Lt metinę apyvartą, AB „Rokiškio sūris" grupės preliminarūs neaudituoti konsoliduoti pardavimai pernai sudarė beveik 662,19 mln. Lt, AB „Žemaitijos pienas" per 9 praėjusių metų mėnesius pasiekė 342,50 mln. apyvartą, taigi per metus ji sieks apytikriai 450 mln. litų, AB „Vilkyškių pieninė“ pernai pardavė produkcijos už 135,7 mln. Lt, UAB „Marijampolės pieno konservai" praėjusių metų apyvartos dar nepaskelbė, tačiau užpernai ji sudarė apie 206,15 mln. Lt, Kelmės pieninės pardavimai pernai sudarė 63,3 mln. Lt, UAB „Modest" praėjusių metų rodiklių dar nepaskelbė, tačiau užpernai jos apyvarta siekė 116,29 mln. Lt.
Taigi 10 proc. metinės apyvartos iš šių įmonių atimtų apie 220 mln. litų ir kone visų jų planuojamus 2007 m. pelnus paverstų nuostoliais. Jei kartelinis susitarimas būtų nustatytas ir kituose maisto pramonės sektoriuose, konkurencijos sargai pagerintų visų laikų rekordus ir vien už kartelius galėtų skirti daugiau kaip pusę milijardo litų baudų.
Daugiau: