Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina keliautojus elgtis atsakingai – tiek svečiuojantis užsienyje, tiek grįžus į Lietuvą.
Europoje šiuo metu cirkuliuoja itin pavojinga snukio ir nagų liga (SNL), kelianti grėsmę visam gyvulininkystės sektoriui. Ši liga ypač pavojinga galvijams, avims, ožkoms ir kiaulėms. Ji gali būti pernešama per žmonių naudojamus daiktus: drabužius, avalynę ar net gyvūninį maistą.
Snukio ir nagų ligos Lietuvoje kol kas nėra, tačiau per neatsargumą ją galima „atsivežti“ keliaujant po liga užkrėstus regionus. Virusas yra labai atsparus – snukio ir nagų liga gali nukeliauti net ir 300 km oru ar jūra ir išlikti pavojinga.
Todėl VMVT primena: grįžus iš užsienio, neskubėkite su tais pačiais drabužiais ar batais lankytis savo ar kitų gyvūnų ūkiuose. VMVT specialistai rekomenduoja po kelionių bent 14 dienų nesilankyti jokiuose ūkiuose.
Keliautojai turėtų būti ypač budrūs viešėdami Turkijoje, Vidurio Azijos, Afrikos šalyse, Irane ir kai kuriose Europos valstybėse, tokiose kaip: Slovakija ir Vengrija – jose cirkuliuoja snukio ir nagų liga.
Keliavus užsienyje ir grįžtant į Lietuvą būtina prisiminti: iš ne Europos sąjungos šalių draudžiama parsivežti gyvūninės kilmės maisto produktų (pvz., dešros, sūrio) – tai yra iš Turkijos, Vidurio Azijos, Afrikos šalių, Irano.
Jungtinė Karalystė (JK) laikinai uždraudė keliautojams iš Europos, įskaitant namo grįžtančius britus, įvežti į šalį mėsos ir pieno produktus asmeniniam vartojimui.
Apribojimai buvo įvesti balandžio 12 d., reaguojant į žemyne padažnėjusius snukio ir nagų ligos atvejus.
Draudžiama turėti net gamintojo pakuotėse sufasuotus produktus ir tuos, kurie buvo įsigyti „duty free“ parduotuvėse. Radus šių produktų pas keliautojus, gresia bauda iki 5 845 eurų.
VMVT specialistai įspėja: jei liga pasieks Lietuvą, pasekmės bus labai skaudžios. Nuo užkrato židinio 3 kilometrų spinduliu teks priverstinai skersti visus gyvulius, o prireikus tokios priemonės gali būti taikomos ir dar didesnėje teritorijoje, kad būtų sustabdytas ligos plitimas.
Atsargumas kainuoja nedaug, todėl keliautojai turi būti sąmoningi ir atidūs aplinkai. Saugokime gyvūnus ir neleiskime ligai pasiekti Lietuvos.
VMVT primena ūkininkams griežtai laikytis biosaugos reikalavimų. Biosauga – tavo ūkio skydas. Snukio ir nagų ligos virusas nėra pavojingas žmonėms, tačiau ypač pavojingas gyvūnams, tad pastebėję bent menkiausius ligos požymius nedelsdami kreipkitės į veterinarą arba informuokite VMVT.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!